​Ile kosztują badania w ciąży?

Niektóre badania w ciąży podlegają refundacji z NFZ w każdym przypadku (np. USG, morfologia), inne jedynie w określonych sytuacjach (np. amniopunkcja), a za jeszcze kolejne należy zapłacić samemu. Koszt badań jest różny i zależy od ich rodzaju.

Zdjęcie

Za część badań w ciąży zapłaci NFZ /123/RF PICSEL
Za część badań w ciąży zapłaci NFZ
/123/RF PICSEL

Podstawowe badania w ciąży - zawsze można wykonać je na NFZ

Każda przyszła mama powinna zrealizować szereg badań, które pozwolą sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Są to m.in. morfologia krwi oraz Rh, badanie moczu, USG, poziom cukru na czczo i po podaniu glukozy, badanie przeciwciał i odczynu WR czy badania ginekologiczne i cytologia. Zaleca się również realizację m.in. badań w kierunku wirusa HIV, przeciwciał różyczki i toksoplazmozy.

Są to badania refundowane, jednak można przeprowadzić je także w przychodni prywatnej. Koszt badania USG wynosi wtedy ok. 150 złotych, morfologii krwi ok. 10 złotych, poziomu glukozy ok. 10 złotych, badania moczu ok. 8-10 złotych, w kierunku przeciwciał wirusów i bakterii ok. 20-30 złotych (za jeden). Badanie ginekologiczne to koszt ok. 100-150 złotych, a cytologia ok. 40-50 złotych.

Reklama

Badanie prenatalne - refundowane w określonych przypadkach

Refundowane badania prenatalne (PAPP-A, test potrójny, amniopunkcja, biopsja kosmówki) mogą zrealizować wszystkie kobiety w ciąży, które ukończyły 35. rok życia oraz te, które uprawniają do tego wskazania zdrowotne. 

Wskazania to: obecność mutacji (wad genetycznych) u kobiety, partnera lub w ich rodzinach (również u dzieci), a także nieprawidłowy rezultat USG czy innych badań, np. biochemicznych. Chociaż w wielu przypadkach tego typu testy nie podlegają refundacji, warto wiedzieć, że wada genetyczna może pojawić się niezależnie od wieku rodziców czy obciążenia genetycznego.

Ile kosztują badania przesiewowe? PAPP-A, test potrójny i test NIFTY

Jeśli kobieta nie znajduje się w grupie, dla której badania te są refundowane, konieczne będzie pokrycie kosztów samodzielnie. Tego typu testy określają prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń genetycznych, a ich wyniki konsultowane powinny być z lekarzem genetykiem. Czasami niezbędne mogą być dalsze badania.

Test PAPP-A oceniający ryzyko wystąpienia zespołu Downa, Edwardsa oraz Pataua, to koszt ok. 200-250 złotych. Test potrójny wykonuje się natomiast w kierunku zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz zespołów Downa i Edwardsa, jednak jest mniej czuły niż PAPP-A. Jego cena jest podobna i wynosi ok. 200-250 złotych. Najdokładniejszym (czułość powyżej 99%) przesiewowym testem w kierunku wad genetycznych jest test NIFTY. Koszt tego badania to ok. 2300-2400 złotych.

Ile kosztują badania diagnostyczne? Amniopunkcja i biopsja kosmówki

Badania diagnostyczne realizuje się najczęściej wtedy, gdy testy przesiewowe wykażą zwiększone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Pozwalają one potwierdzić diagnozę. Przy braku refundacji koszt amniopunkcji (umożliwia wykrycie ponad 100 rożnych jednostek chorobowych) waha się między ok. 1200 a ok. 2000 złotych (w zależności od placówki), natomiast biopsja kosmówki kosztuje ok. 1500-2000 złotych. 

Wynik badania diagnostycznego zwykle umożliwia uzyskanie spokoju, a w przeciwnym razie - możliwość przygotowania się do narodzin dziecka wymagającego szczególnej opieki. W niektórych przypadkach leczenie jest możliwe jeszcze w łonie matki.

Badania genetyczne przyszłej mamy - trombofilia wrodzona i mutacja MTHFR

Zarówno trombofilia wrodzona, jak i mutacja MTHFR mogą przyczynić się do problemów z donoszeniem ciąży lub zdrowiem dziecka i kobiety. Najczęściej nie dają jednak widocznych objawów, dlatego jedyną możliwością ich wykrycia jest badanie DNA. Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej i mutacji w genie MTHFR to koszt ok. 300-400 zł.

Ile kosztuje badanie na ojcostwo w ciąży?

W ciąży można wykonać również test na ojcostwo, pewny tak samo jak ten realizowany po narodzinach dziecka. Koszt zależny jest od tego, w jaki sposób pobiera się próbki DNA dziecka. Można pobrać fragment kosmówki lub płyn owodniowy w czasie amniopunkcji (wykonując jednocześnie badanie w kierunku wad genetycznych) - wtedy koszt testu na ojcostwo to 2000-2500 złotych. Drugim sposobem jest pobranie krwi kobiety i izolacja z niej materiału dziecka. Cena w tym przypadku wynosi ok. 6000 złotych.


Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża biochemiczna nie zawsze jest wykrywana - często bierze się ją za spóźnioną miesiączkę. Ciąża taka nie przekreśla szans na macierzyństwo - według niektórych badań nawet ponad połowa wszystkich... więcej