​Hipotrofia - co ją powoduje?

Jeszcze zanim narodzi się dziecko, jest już poddawane kontroli lekarskiej. Podczas badań USG określa się długość i masę płodu. W przypadku, gdy jedna z tych wartości jest niższa niż wskazuje na to wiek płodu, mamy do czynienia z zaburzeniem określanym jako hipotrofia płodu lub hipotrofia wewnątrzmaciczna. Według statystyk takie przypadki dotyczą od 3% do 10% wszystkich ciąż. Stan ten może być bardzo groźny dla dalszego życia dziecka i musi być pod ścisłą kontrolą lekarską.

Hipotrofia: rodzaje i przyczyny

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje hipotrofii, w zależności kiedy doszło do zahamowania wzrostu płodu. Gdy nastąpi to w pierwszym trymestrze ciąży jest to postać symetryczna (hipoplastyczna). Wszystkie części ciała są proporcjonalnie mniejsze i o niższej wadze.

Podstawowymi przyczynami są:

Reklama

- zapalenia wirusowe (ospa wietrzna, różyczka, cytomegalia, wirus opryszczki)

- zakażenia pierwotniakami (toksoplazmoza)

- zaburzenia genetyczne (zespół Downa)

- alkoholizm

- palenie papierosów

- przyjmowanie leków (sulfonamidy, antybiotyki)

- ciąża bliźniacza

- bardzo niski wzrost ciężarnej.

Natomiast gdy przyczyna hipotrofii wystąpi w drugim lub trzecim trymestrze jest to postać asymetryczna (hipotroficzna). Pomimo mniejszego wzrostu niektórych części ciała, waga może być w normie, ale płód charakteryzuje się asymetrią w budowie ciała. Wiele przyczyn nie udaje się zidentyfikować, ale do najczęstszych należą choroby matki: cukrzyca, wady serca, problemy z nerkami, nadciśnienie.

Leczenie

Od momentu kiedy hipotrofia zostaje wykryta, należy monitorować płód, by zapobiec możliwym komplikacjom. Ciężarna musi zdrowo się odżywiać. W przypadku palenia papierosów należy przestać palić. 

Poza tym wskazany jest odpoczynek i częstsze leżenie na lewym boku, aby lepiej została ukrwiona macica. Dzieci z hipotrofią ważą do 2,5 kg, ale wiele z nich dogania później swoich rówieśników pod względem wzrostu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża po 40 to już nie tylko przywilej gwiazd - coraz więcej kobiet późno decyduje się na pierwsze lub kolejne dziecko. Ciąża po 40 niesie ze sobą nie tylko ryzyko - może być ogromnym szczęściem... więcej