Grzybica u ciężarnej i tyłozgięcie macicy

Dręczą cię wątpliwości, potrzebujesz rady? Pomocą służy dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Gdy grzybica ciągle powraca

Jestem w 27. tygodniu ciąży. Od początku borykam się z grzybicą intymną. Dostaję różne maści, ale po chwilowej poprawie choroba wraca. Czy takie przewlekłe leczenie grzybicy nie zaszkodzi maluszkowi?

Grzybicze infekcje intymne to jeden z najczęściej zgłaszanych przez ciężarne problemów w trakcie wizyt kontrolnych. Nie jest więc pani odosobniona. Za zwiększoną skłonność do grzybicy u przyszłych mam odpowiadają zmiany hormonalne. Wyższy poziom progesteronu powoduje, że w komórkach nabłonka pochwy pojawia się więcej glikogenu, którym żywią się drożdżaki wywołujące grzybicę.

Reklama

Przy leczeniu grzybicy u ciężarnych lekarze zwykle zalecają środki działające miejscowo (wspomniane przez panią maści, ale także globulki dopochwowe). Proszę się nie martwić: preparaty te są bezpieczne dla płodu.

Jeśli jednak mimo leczenia grzybica wciąż powraca, może to świadczyć o tym, że problem jest poważniejszy, a grzybica jest tylko jednym z objawów. Tak jest np. w przypadku cukrzycy. Dlatego radziłbym wykonać badania takie jak: poziom glukozy we krwi, obecność glukozy w moczu oraz test obciążenia glukozą. Pozwolą one wyjaśnić, czy ta choroba akurat pani nie dotyczy.

Grypa groźna dla maluszka?

W trakcie trwającej epidemii grypy nie udało mi się ustrzec tej choroby. Przeszłam ją ciężko i przez dwa tygodnie nie wstawałam z łóżka. Boję się, że infekcja mogła zaszkodzić dziecku (jestem w 22. tygodniu ciąży). Czy istnieje takie ryzyko?

Wirus wywołujący grypę sam w sobie nie jest groźny dla rozwijającego się płodu. Zdarza się jednak, że przebycie tej choroby może być przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka. Niebezpieczne dla dziecka mogą być natomiast powikłania nieleczonej grypy (np. zapalenie mięśnia sercowego czy płuc), które mogą pojawić się u mamy.

Dlatego warto wybrać się na wizytę kontrolą do internisty. Nie wolno też przyjmować leków reklamowanych jako te „na grypę”, bo zawierają substancje (np. pseudoefedrynę), które szkodzą dziecku.

Tyłozgięcie macicy a sposób narodzin

Zanim jeszcze zaszłam w ciąże lekarz stwierdził, że mam tylozgięcie macicy. Czy to oznacza, że czeka mnie cesarka?

Nie. Tyłozgięcie macicy jest jedną z odmian położenia trzonu względem szyjki macicy i pochwy. Zamiast do przodu jest on skierowany do tyłu. Jednak w miarę jak dziecko rośnie, macica przyjmuje najkorzystniejsze dla niego położenie i prostuje się. W związku z tym nawet kobieta mająca tego typu wadę może urodzić dziecko w sposób naturalny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • ​Co jeść i jak jeść, aby urodzić zdrowe dziecko?

    To, co jesz w czasie ciąży ma ogromny wpływ na ciebie i twoje dziecko. Dieta przyszłej mamy, podobnie zresztą jak wszystkich kobiet, które po prostu dbają o zdrowie, powinna być zróżnicowana,... więcej