​Gluten wrogiem ciąży? Kiedy trzeba na niego uważać

Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu jest chorobą, która może uaktywnić się w ciąży i niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Dlatego warto przebadać się na jej obecność, aby móc w porę zareagować i zapewnić mu bezpieczeństwo. Celiakia występuje u osób, które mają do niej genetyczne predyspozycje. Na szczęście można wykonać badanie DNA i sprawdzić czy znajdujemy się w grupie ryzyka.

Zdjęcie

Celiakia może niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka /123/RF PICSEL
Celiakia może niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka
/123/RF PICSEL

Celiakia w ciąży - wywołuje niedobory pokarmowe u przyszłej mamy

Wynikają one z zaburzeń wchłaniania składników odżywczych w jelicie cienkim, które nie jest stanie spełniać swojego zadania. Dzieje się tak, ponieważ pokrywające go kosmki ulegają stopniowemu uszkodzeniu. Winę za te uszkodzenia ponosi gluten czyli mieszanina białek występujących w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Osoby chorujące na celiakię nie tolerują go.

W przypadku kobiet, które spodziewają się dziecka szczególnie niekorzystne będą niedobory cynku, selenu, żelaza i kwasu foliowego. Mogą one prowadzić do poważnych komplikacji. Celiakię w ciąży łączy się z takimi powikłaniami jak anemia u matki, przedwczesny lub martwy poród, niska masa urodzeniowa noworodka, a nawet nawykowe poronienia. Na szczęście wystarczy dieta pozbawiona glutenu, aby przywrócić prawidłową strukturę jelita. Dzięki temu ważne dla właściwego przebiegu ciąży składniki pokarmowe znów będą wchłaniane przez organizm matki.

Reklama

Celiakia może prowadzić do zaburzeń płodności

Zarówno kobiet, jak i u ich partnerów. Nieleczona celiakia bywa przyczyną zaburzeń cyklu menstruacyjnego u kobiet, natomiast u mężczyzn spadku jakości nasienia i impotencji. Parze, w której przynajmniej jedna osoba cierpi na celiakię może być zatem trudniej zajść w ciążę. Dlatego należy ją traktować jako potencjalną przyczynę niepłodności

Ciąża jest jednak możliwa! Jeśli więc kobieta z celiakią chce mieć dziecko, powinna stosować ścisłą dietę bezglutenową, co najmniej rok przed planowanym zapłodnieniem.

Gluten - osoby chorujące na celiakię muszą go bezwzględnie unikać

Szacuje się, że ryzyko poronień w przypadku nieleczonej celiakii jest dziesięciokrotnie wyższe niż u kobiet chorych, które zupełnie wyeliminowały gluten ze swojej diety. Leczenie choroby trzewnej opiera się bowiem na całkowitym wyłączeniu z diety żywności zawierającej tę substancję. Chorzy nie mogą jeść produktów wyrabianych z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa oraz z dodatkiem tych zbóż. 

Ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej spowoduje cofnięcie się objawów celiakii, takich jak wzdęcia i bóle brzucha, tłuszczowe lub wodniste biegunki, spadek masy ciała, zmiany nastrojów, czy bóle kostno-stawowe. Po drugie być może przyspieszy poczęcie, a jednocześnie zmniejszy prawdopodobieństwo utraty ciąży.

Nie jest zalecane, aby wprowadzać dietę bezglutenową jeszcze przed postawieniem diagnozy. Produkty pozbawione tego białka są bowiem nieco uboższe w składniki odżywcze i spożywanie ich bez potrzeby (oraz bez konsultacji z dietetykiem) nie jest zbyt rozsądne.

Badanie DNA - celiakia zostanie w nim jednoznacznie wykluczona...

Albo potwierdzona z dużym prawdopodobieństwem. Test genetyczny jest jednocześnie najskuteczniejszą i najwygodniejszą metodą diagnozowania tej choroby. Badania DNA w kierunku celiakii nie mogą dać błędnego wyniku, w przeciwieństwie do testów serologicznych, które mogą dać fałszywie ujemny rezultat, jeśli osoba jest już na diecie bezglutenowej.

Badanie celiakii polega na analizie określonych genów

Konkretnie genów klasy HLA-DQ2 i DQ8. Z punktu widzenia pacjentki takie badanie jest bardzo proste. Wystarczy zamówić zestaw pobraniowy wyposażony w specjalne wymazówki, następnie pobrać wymaz pocierając nimi kilka razy o wewnętrzną stronę policzka i wysłać do laboratorium. Pobranie wymazów do badania DNA na celiakię nie boli i trwa zaledwie krótką chwilę. 

Chora na celiakię mama musi liczyć z tym, że dziecko może odziedziczyć po niej chorobę. Dlatego po urodzeniu dobrze jest wykonać badania w kierunku choroby trzewnej również u niego. Warto w takim przypadku przebadać także resztę rodziny i po otrzymaniu wyniku np. zadecydować o wspólnym przejściu na dietę bezglutenową.

Natalia Jeziorska, testDNA

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciąża po 30-tce. Dowiedz się, jakie badania wykonać

    Zdecydowałaś się na ciążę po 30-tce? Nie ty jedna! Potrzeba samorealizacji, stabilizacji życiowej i materialnej sprawia, że w obecnych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na pierwszą ciążę... więcej