Gdy ciężarna ma mięśniaki macicy, jak leczyć przeziębienie

Kilka lat temu stwierdzono u mnie mięśniaki macicy. Nie sprawiały mi kłopotów zdrowotnych, więc ich nie usuwałam. Teraz jednak jestem w drugim miesiącu ciąży i boję się, że mi zaszkodzą. Czy to możliwe?

Zdjęcie

Dręczą cię wątpliwości, potrzebujesz rady? Pomocą służy dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. /Arch. Bauer
Dręczą cię wątpliwości, potrzebujesz rady? Pomocą służy dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
/Arch. Bauer

Reklama

Niestety – tak. Mięśniaki (czyli łagodne guzy) macicy mogą doprowadzić do poronienia oraz komplikować przebieg ciąży. Ich obecność bywa czasem przyczyną nieprawidłowego położenia płodu, może także doprowadzić do porodu przedwczesnego.

Mięśniaki mogą też wpłynąć negatywnie na przebieg porodu: zaburzają czynność skurczową macicy, utrudniają też jej prawidłowe obkurczanie się po urodzeniu dziecka.

Z uwagi na takie ryzyko ważne jest to, by regularnie odwiedzać swego ginekologa. Gdyby pojawiły się komplikacje, specjalista będzie mógł w porę zareagować.

Warto wiedzieć, że podczas ciąży mięśniaki macicy mogą się powiększyć. Po urodzeniu dziecka proszę rozważyć ich usunięcie.

Czuję gwałtowne ruchy maleństwa

Pierwsze ruchy dziecka poczułam w 20. tygodniu ciąży. Były ledwo wyczuwalne. Teraz jestem w 27. tygodniu, a ruchy dziecka nagle stały się bardzo silne. Czy może dziać się z nim coś złego?

Radzę iść do lekarza i zrobić USG, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Ruchy maluszka traktuje się bowiem jak „barometr” informujący o jego aktualnej kondycji. Z tego powodu każda zmiana ruchów dziecka (np. ich nagłe osłabienie, nasilenie lub fakt, że ustały – tzn. nie czuło się ich już od 12 godzin) powinna skłonić ciężarną do wizyty u lekarza. Proszę jednak nie martwić się na zapas. Ruchy dziecka stają się nieco intensywniejsze między 24. a 28. tygodniem ciąży, ponieważ malec jest już silniejszy. Dlatego w porównaniu z pierwszymi kopnięciami (odczuwa się je zwykle między 19. a 20. tygodniem) te późniejsze mogą być odbierane przez kobietę jako mocniejsze.

Jak sobie poradzić z przeziębieniem?

Mam katar, kaszel i podwyższoną temperaturę. Jakie leki mogę przyjmować, by złagodzić te objawy?

Aby odblokować zatkany nos, może pani zrobić inhalację (np. z soli kuchennej czy rumianku). Warto też stosować krople z wodą morską w sprayu, które nawilżą obrzękniętą śluzówkę. Proszę natomiast nie sięgać po tabletki hamujące katar, które zawierają pseudoefedrynę. Substancja ta szybko podwyższa ciśnienie. Kaszel złagodzą łagodne syropy ziołowe. Wcześniej jednak trzeba sprawdzić, czy nie zawierają kodeiny. Hamuje ona odruch kaszlu, ale działa też na układ nerwowy, więc takich syropów musi pani unikać. Aby obniżyć gorączkę, może pani przyjąć lek zawierający paracetamol.

Antybiotyk jest konieczny?

Jestem w 18. tygodniu ciąży. Zachorowałam na anginę, a lekarz przepisał mi antybiotyk. Nie wiem jednak, czy powinnam go przyjmować, bo boję się, zaszkodzić dziecku. Co robić?

W czasie ciąży każda choroba na tle bakteryjnym (a angina do nich się zalicza) powinna być leczona antybiotykiem, aby uniknąć powikłań (np. przedwczesnego porodu). Proszę więc posłuchać lekarza. Bezpiecznymi antybiotykami dla pani będą np. pochodne penicyliny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża ektopowa może być zagrożeniem dla życia kobiety. Współczesne metody diagnostyki, przede wszystkim ultrasonografia (USG) pozwalają taką ciąże wykryć na tyle wcześnie by nie było późniejszych... więcej