Czy można pić alkohol w ciąży?

Nawet jedna lampka wina może zaszkodzić maleństwu. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że co dziesiąta ciężarna Polka sięga po alkohol. Co gorsza, dzieje się to za ogólnym przyzwoleniem, ponieważ aż 64 proc. przyszłych mam pije podczas rodzinnych domowych uroczystości. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy redakcyjnego eksperta.

Dr Leszek Lewandowski: Często zdarza się, że gospodarze podczas przyjęcia, chcąc ugościć przyszłą mamę, zachęcają ją do picia alkoholu, mówiąc: „Jedna lampka wina nikomu nie zaszkodzi”, „Wino jest dobre na trawienie”, itp. To wszystko mity! Nie ma określonej ilości alkoholu, która byłaby bezpieczna dla ciężarnej. Dlatego przyjmuje się, że żadna ilość nie jest odpowiednia i że przyszła mama nie powinna pić w ogóle.

Cząsteczki alkoholu przenikają całkowicie przez łożysko. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę, jego stężenie we krwi dziecka jest identyczne, jak we krwi kobiety! Picie alkoholu w ciąży może doprowadzić do Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS), który upośledza dziecko fizycznie i psychicznie na całe życie.

Reklama

Warto, by przyszłe mamy o tym pamiętały, zwłaszcza teraz, w okresie karnawału, kiedy częściej mogą być namawiane do wypicia symbolicznej „lampki”.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • ​Co jeść i jak jeść, aby urodzić zdrowe dziecko?

    To, co jesz w czasie ciąży ma ogromny wpływ na ciebie i twoje dziecko. Dieta przyszłej mamy, podobnie zresztą jak wszystkich kobiet, które po prostu dbają o zdrowie, powinna być zróżnicowana,... więcej