​Czy jeszcze kiedyś mi się uda? Ciąża po poronieniu

"Czy znowu poronię?", "Czy uda mi się urodzić zdrowe dziecko?" to pytania, które bardzo często kobiety zadają sobie po poronieniu. Zrozumiałe jest, że obawiają się o kolejną ciążę. Należy więc głośno powiedzieć, że poronienie nie przekreśla szans na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

Zdjęcie

Kobiety  nie wiedząc, że są w ciąży mylą bardzo wczesne poronienie ze spóźnioną menstruacją. /123/RF PICSEL
Kobiety nie wiedząc, że są w ciąży mylą bardzo wczesne poronienie ze spóźnioną menstruacją.
/123/RF PICSEL


Ciąża po poronieniu - kiedy próbować?

Rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia mówi, aby starania o kolejną ciążę rozpocząć minimum po trzech miesiącach po poronieniu. Z biologicznego punktu widzenia kobieta jest gotowa na następną ciąże po 2- 8 tygodniach, czyli w momencie kiedy dochodzi do pierwszej owulacji. Jednak zalecany dłuższy czas jest potrzebny, aby organizm mógł wrócić do kondycji sprzed ciąży i w pełni się zregenerować.

Reklama

Kolejną kwestią, którą trzeba uwzględnić w staraniach o dziecko jest stan emocjonalny rodziców. Większość kobiet przeżywa traumę po poronieniu. Psychika, spokój i równowaga są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. 

Strach i negatywne emocje mogą potęgować stres, który jest bardzo szkodliwy dla ciąży. Kobiety po poronieniu potrzebują wsparcia bliskich, czasem nawet psychologa. Starania o dziecko należy rozpocząć dopiero wtedy, kiedy rodzice będą w pełni gotowi.

Badanie przyczyn poronienia

Bardzo istotnym czynnikiem dla kobiety i kolejnej ciąży jest poznanie przyczyn poronienia. Wielu lekarzy uznaje to za najważniejszy punkt. Przyczyny wczesnego obumarcia ciąży są bardzo różne. Może to być  stan zapalny, infekcja wirusowa,  zaburzenia hormonalne lub wady anatomiczne. 

Najwięcej poronień powodują jednak wady genetyczne - wedle szacunków ponad 60% poronień jest spowodowanych błędami w DNA. Tak niestety działa natura. Jeżeli zarodek ma wady, organizm sam będzie próbował się go pozbyć, doprowadzając do poronienia. Oznacza to, że w większości przypadków nikt nie mógł pomóc i nie można było zapobiec poronieniu.

Rola badań genetycznych w diagnostyce poronień

Przed rozpoczęciem starania o kolejne dziecko próby oprócz standardowych  badań, takich jak morfologia, USG macicy, czy badania hormonalne warto wykonać również badania genetyczne rodziców i dziecka. Jest to bardzo ważne, ponieważ u ponad połowy obumarłych płodów występują jakieś wady genetyczne. 

Najpopularniejszymi są aberracje chromosomowe, polegające na nieprawidłowej liczbie lub strukturze wybranych chromosomów. Większość aberracji powstaje przypadkowo lub w czasie tworzenia się nowych komórek rozrodczych, zazwyczaj na wczesnym etapie rozwoju zarodka. Mutacje mogą przenosić też nieświadomi rodzice. 

Błędy w DNA nie zawsze wywołują widoczne objawy. Całkowicie zdrowi rodzice mogą począć dziecko obarczone ciężkimi wadami genetycznymi. Rozpoczęcie leczenia uzależnione jest od  poznania przyczyn poronienia. 

Jeżeli poronienia się powtarzają wymagana jest specjalistyczna diagnostyka aby zbadać czy obumarcia ciąży mają charakter nawykowy. Badania te pozwalają ocenić szanse pary na posiadanie własnego biologicznego potomstwa.

Poronienie o którym nie wiesz...

Kobiety  nie wiedząc, że są w ciąży mylą bardzo wczesne poronienie ze spóźnioną menstruacją. Jeżeli spojrzymy na poronienie z perspektywy medycznej zauważymy, że jest ono wpisane w ludzką naturę tak samo jak ciąża. Zdarza się na tyle często, że można mówić o poronieniu jako o pospolitym przypadku medycznym. 

Co roku w Polsce dochodzi do ponad 40 tysięcy poronień, czyli dotyczą nawet 20% wszystkich stwierdzonych ciąż. Wiele z nich kończy się na bardzo wczesnym etapie.

Szansa na kolejną ciąże

W większości przypadków poronienie ma charakter pojedynczy i nie oznaczają problemów przy kolejnej próbie. Niezliczona ilość kobiet cieszy się ze zdrowego potomstwa, pomimo tego, że mają za sobą poronienia. 

Należy jednak pamiętać, że każda ciąża po poronieniu traktowana będzie jako ciąża zagrożona i powinna zostać objęta opieką medyczną. Bardzo ważnym aspektem jest nastawienie psychiczne matki, która powinna być dobrej myśli i dbać o siebie!

Miłosz Wrona, testDNA, www.testdna.pl


Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak traktować mamę, która poroniła?

    Po poronieniu najważniejsza jest obecność - w ten sposób bliskie osoby mogą okazać zrozumienie i szacunek. Oprócz wsparcia duchowego i emocjonalnego, w takiej chwili istotne jest także to o... więcej