Co zabrać do szpitala dla noworodka? Jak usunąć ciemieniuchę?

Chciałabym spakować torbę do szpitala, ale nie wiem, jakie rzeczy przygotować dla dziecka. Czy muszę zabrać ze sobą jakieś kosmetyki do pielęgnacji maluszka?

Reklama

W szpitalnej torbie powinny się znaleźć ubranka dla dziecka, pieluszki oraz coś do okrycia maleństwa. A zatem proszę zapakować: 2 bawełniane kaftaniki albo body, 2 pary bawełnianych śpioszków lub pajacyków oraz ubranko na wyjście ze szpitala.

Przyda się również kilka par skarpetek i rękawiczek bez palców na rączki oraz bawełniana czapeczka bez wiązania. Powinna też pani mieć 2 paczki jednorazowych pieluch i kilka sztuk tetrowych, kocyk lub rożek, którym będzie można otulić noworodka, oraz ręcznik kąpielowy. Jeśli chodzi o kosmetyki, to w niektórych szpitalach są one dostępne.

Mimo to na wszelki wypadek lepiej jest zabrać ze sobą podstawowy zestaw do pielęgnacji maleństwa. Powinien on zawierać: chusteczki nawilżające, krem przeciw odparzeniom, oliwkę, mydełko lub płyn do mycia ciała i włosów.

Bardzo ważne jest, by kosmetyki te były przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia (np. Johnson’s baby, NIVEA Baby, Skarb Matki). Tylko takie preparaty nadają się dla noworodka. Niektóre są zalecane dopiero od 1. miesiąca życia, a to oznacza, że nie powinno się stosować ich u maluszka tuż po porodzie.

Jak usunąć ciemieniuchę?

Moja dwumiesięczna córeczka ma na główce szarożółtą łuszczącą się skórę. Co to jest i w jaki sposób mogę się tego pozbyć?

Zmiany, o których pani pisze, to ciemieniucha. Zwykle pojawia się ona na szczycie głowy dziecka. Nie jest groźna, ale trzeba ją regularnie usuwać, bo utrudnia skórze oddychanie.

Proponuję, aby przed kąpielą posmarowała pani córeczce główkę oliwką i założyła jej czapeczkę. Po upływie 30-60 minut proszę wykąpać małą i umyć jej włoski. Potem szczotką z miękkim włosiem trzeba delikatnie wyczesać łuski (nie wolno ich zdra pywać). Taki zabieg należy przeprowadzać codziennie i dotąd, aż ciemieniucha zniknie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciąża biochemiczna nie zawsze jest wykrywana - często bierze się ją za spóźnioną miesiączkę. Ciąża taka nie przekreśla szans na macierzyństwo - według niektórych badań nawet ponad połowa wszystkich... więcej