Ciąża przy chorobie Hashimoto

Jestem bardzo zmartwiona, bo marzyłam o wnuku, a nie wiadomo, czy będę mogła zostać babcią. Moja 28-letnia córka pół roku temu zachorowała na hashimoto i musi brać leki. Jakie ma szanse na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka? Justyna z Podkowy Leśnej.

Reklama

«Nie obawiaj się, szanse na zostanie babcią masz naprawdę spore. Twoja córka powinna jednak już teraz pomówić o planowanej ciąży ze swoim lekarzem prowadzącym. U przyszłej mamy dawka leku na tarczycę musi być odpowiednia, niezwykle precyzyjnie dobrana.

Chodzi o to, by już zawczasu przeciwdziałać ewentualnym powikłaniom ciąży (m.in. poronieniu, odklejeniu się łożyska, krwawieniom).

« Dla prawidłowego rozwoju płodu szczególnie ważny jest okres pierwszych 10-12 tygodni ciąży. W tym czasie bowiem tarczyca dziecka nie produkuje jeszcze hormonów.

Jedynym ich źródłem są te otrzymywane od matki (również wtedy, gdy zażywa je w tabletkach). Bez nich wiele narządów dziecka, w tym ośrodkowy układ nerwowy, może rozwijać się nieprawidłowo.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Na żywo

Zobacz również

  • W ciąży jedz nie za dwoje, ale... dla dwojga! To, co nakładasz na talerz, ma ogromne znaczenie nie tylko dla twojego dziecka, ale i dla ciebie samej. Kiedy oczekujesz potomstwa, twój organizm w... więcej