Ciąża po 30-tce. Dowiedz się, jakie badania wykonać

Zdecydowałaś się na ciążę po 30-tce? Nie ty jedna! Potrzeba samorealizacji, stabilizacji życiowej i materialnej sprawia, że w obecnych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na pierwszą ciążę właśnie po 30-tce. Będąc w tym wieku masz oczywiście szansę urodzić zdrowe dziecko.

Zdjęcie

Coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po 30. roku życia /123/RF PICSEL
Coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po 30. roku życia
/123/RF PICSEL

Do ciąży powinnaś się jednak dobrze przygotować. Jak to zrobić? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Planowanie ciąży - badania, które powinnaś wykonać przed poczęciem dziecka

 Jeśli chcesz dobrze przygotować się do ciąży, powinnaś w pierwszej kolejności udać się do lekarza, który zleci ci serię podstawowych badań. Co warto sprawdzić? Jeśli do tej pory nie miałaś oznaczonej grupy krwi i czynnika Rh, to ciąża jest doskonalą okazją, aby to zmienić. Grupę krwi wraz z czynnikiem Rh powinien ustalić również twój partner, jeśli oczywiście jej nie zna. Wśród ogólnych badań zalecanych kobietom planującym ciążę znajduje się jeszcze morfologia krwi, krzepliwość krwi, badanie moczu, badanie poziomu cukru we krwi, USG narządów rodnych i piersi, badania hormonalne, cytologia i wreszcie badania na obecność przeciwciał różyczki, cytomegalii, żółtaczki zakaźnej typu B oraz toksoplazmozy. Jeśli badania wykażą, że poziom przeciwciał jest zbyt niski, być może będziesz musiała dodatkowo się zaszczepić.

Reklama

Na przebieg twojej ciąży ogromny wpływ mogą mieć infekcje układu moczowo-płciowego. Dlatego jeszcze przed zajściem w ciążę upewnij się, czy nie jesteś np. zarażona chlamydią trachomatis. Bakteria ta wywołuje zapalenie układu moczowo-płciowego, a nieleczona może prowadzić nawet do niepłodności.

Decydując się na ciążę po 30-tce, musisz mieć świadomość, że z wiekiem rośnie ryzyko urodzenia dziecka obciążonego wadą genetyczną, np. zespołem Downa. Gdy już będziesz w ciąży, lekarz może ci więc zalecić wykonanie badań prenatalnych, które pomogą w zdiagnozowaniu choroby o podłożu genetycznym u twojego dziecka.

Planowanie ciąży - pamiętaj, aby odwiedzić stomatologa!

Zanim zajdziesz w ciążę, obowiązkowo wylecz wszystkie zęby. Próchnica może wywołać zakażenie w twoim organizmie, które będzie niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Czasami bywa ona również przyczyną poronienia albo przedwczesnego porodu.

Kwas foliowy w ciąży - ta witamina uchroni twoje dziecko przed wieloma chorobami

Już na etapie planowania ciąży twój organizm potrzebuje witamin i minerałów. Znaczną część z nich dostarczasz sobie wraz z pożywieniem - jeśli oczywiście zdrowo się odżywiasz. Zapotrzebowania na niektóre witaminy nie da się jednak pokryć samą dietą. Tak jest np. z kwasem foliowym (witaminą B9), który praktycznie zawsze wymaga dodatkowej suplementacji. Powinnaś brać go już 3 miesiące przed zajściem w ciążę. Kwas foliowy zapobiega bowiem wadom, które powstają na przestrzeni pierwszych 4 tygodni ciąży. 

W tym czasie tworzy się cewa nerwowa -struktura, z której później powstają najważniejsze elementy układu nerwowego, mózg i rdzeń kręgowy. Jeśli cewa nerwowa nie domknie się prawidłowo, dziecko może przyjść na świat np. z rozszczepem kręgosłupa albo bezmózgowiem. Kwas foliowy ma również pozytywny wpływ na twoje zdrowie - chroni cię m in. przed nadmiarem homocysteiny we krwi - związku chemicznego, którego zbyt duże ilości w organizmie uszkadzają wyściółkę naczyń krwionośnych, prowadząc do miażdżycy i zakrzepicy.

Badanie MTHFR - pomoże dobrać taki kwas foliowy, który będzie dobrze się przyswajał

Tym samym twoje dziecko otrzyma dużo lepsze warunki do rozwoju. Dlaczego? Musisz wiedzieć, że dostępny w aptekach "zwykły" kwas foliowy jest nieprawidłowo przyswajany nawet przez 50% kobiet. Zaburzenia wchłaniania tej witaminy są wynikiem mutacji genu MTHFR, której nosicielką może być nawet co druga kobieta w naszym kraju. Niestety spora część nas nawet nie wie, że ją ma, ponieważ nie daje ona żadnych widocznych objawów. Jeśli chcesz wiedzieć, czy i ty jesteś nosicielką, wystarczy, że sięgniesz po proste i szybkie badanie genu MTHFR. Najlepiej pomyśleć o nim jeszcze przed poczęciem. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie zdążyłaś się zbadać, możesz to zrobić już będąc w ciąży. Co da ci wiedza na temat nosicielstwa mutacji MTHFR?    

Na podstawie wyniku badania lekarz dopasuje ci taką dawkę i formę kwasu foliowego, z której przyswojeniem twój organizm sobie poradzi. A pamiętaj, że dobra suplementacja tą witaminą oznacza zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej u twojego dziecka nawet o 70%. Dlatego też na rynku oprócz tradycyjnej witaminy B, znajdziemy ją jeszcze w formie zmetylowanej - przeznaczonej właśnie dla kobiet z mutacją w genie MTHFR.

Teraz już wiesz jak powinno wyglądać planowanie ciąży. Masz świadomość, jakie znacznie dla ciebie i twojego przyszłego dziecka ma badanie MTHFR oraz inne badania. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie się do ciąży zwiększa szansę na to, że dziecko, które urodzisz będzie zdrowe.

Autor: Natalia Jeziorska

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Jestem bardzo zmartwiona, bo marzyłam o wnuku, a nie wiadomo, czy będę mogła zostać babcią. Moja 28-letnia córka pół roku temu zachorowała na hashimoto i musi brać leki. Jakie ma szanse na zajście... więcej