Ciąża. Piersi– jak mogą się zmienić?

Nowy, większy rozmiar, wygląd, a także wrażliwość biustu czasami niepokoją przyszłą mamę. Ale czy słusznie? Sprawdź!

Zmiany, jakie daje się zauważyć w wyglądzie piersi, są jednym z pierwszych objawów ciąży. Niektóre z nich mogą być zaskakujące oraz dokuczliwe.

Reklama

– Jednak większość zmian jest zupełnie normalna i wynika z tego, że gruczoł piersiowy musi przygotować się do karmienia maluszka – uspokaja Izabela Lenkiewicz, lekarz, doradca laktacyjny i założycielka Internetowej Szkoły Rodzenia. Poprosiliśmy specjalistkę, by odpowiedziała na najczęstsze pytania dotyczące wyglądu oraz pielęgnacji biustu, z którymi zwracają się do nas przyszłe mamy.

Moje brodawki są ciemne i pojawiły się na nich grudki. Czy to normalne?

Tak. Już od samego początku ciąży można zauważyć, że otoczki brodawek stają się ciemniejsze i nieco większe. Ma to swoje uzasadnienie w naturze: noworodki najlepiej widzą kontrasty, dlatego też ciemniejsza brodawka będzie bardziej widoczna dla malucha.

Natomiast małe grudki, które widać na brodawce (przypominają trochę gęsią skórkę), to tzw. gruczoły Montgomery’ego. Są to duże gruczoły łojowe. W trakcie ciąży powiększają się i zaczynają produkować oleistą wydzielinę, która ma chronić brodawki przed wysychaniem i pękaniem.

Biust stał się bardzo wrażliwy i ciągle mnie boli. Czy to naturalne? Co robić?

Trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość: po pierwszym trymestrze piersi nie będą już tak obolałe. Doraźnie przyszłej mamie pomóc może odpowiednia pielęgnacja (patrz: ramka obok). Warto rozważyć również rezygnację z pieszczot piersi podczas współżycia, jeżeli to sprawia kobiecie ból.

Z piersi zaczęła sączyć mi się jakaś dziwna wydzielina. Co to oznacza?

Mniej więcej od połowy ciąży z piersi może wyciekać niewielka ilość wydzieliny o przezroczystym lub żółtawym zabarwieniu. To tzw. siara, czyli pierwsze mleko. Jeśli „wylewa się” jej dużo, można zabezpieczyć bieliznę, nosząc specjalne wkładki laktacyjne. Warto wiedzieć, że nie wszystkie ciężarne kobiety zauważają wydzielanie się siary.

Nie oznacza to jednak, że nie wytwarza się ona w tym czasie ani że mama będzie mieć problemy z brakiem pokarmu. Bodźcem do produkcji mleka po porodzie będzie ssący pierś noworodek oraz działanie hormonów.

Czy trzeba jakoś specjalnie przygotować biust do karmienia?

Nie ma takiej potrzeby. Karmienie jest aktem naturalnym i piersi również w sposób naturalny przygotowują się do podjęcia tej funkcji. Przestrzegam przed tzw. hartowaniem piersi (mogą je doradzać kobiety ze starszego pokolenia), czyli pocieraniem brodawek np. szorstkim ręcznikiem czy szczoteczką do paznokci.

Dawniej twierdzono, że tego typu zabiegi przygotowują piersi do ssania je przez dziecko, zapobiegają bolesności brodawek oraz ich pękaniu. Nie ma jednak żadnych dowodów na skuteczność takiego postępowania!

Wręcz przeciwnie – w wyniku takich zabiegów skóra brodawek może stać się sucha i twarda, a przez to bardziej podatna na uszkodzenia podczas karmienia maleństwa.

Poza tym, drażnienie brodawek sutkowych w trzecim trymestrze ciąży może być przyczyną wystąpienia skurczów macicy, co z kolei stwarza ryzyko wywołania przedwczesnego porodu.

Czy mimo wklęsłych brodawek będę mogła karmić malca bez problemów?

Tak, choć na początku mogą wystąpić pewne trudności. Warto wtedy zgłosić się do doradcy laktacyjnego. W przypadku wklęsłych brodawek pomiędzy karmieniami należy nosić wkładki formujące.

Dobre rezultaty przynosi także regularne stosowanie ćwiczeń Hoffmana: należy chwycić dwoma palcami brodawkę u podstawy i rozciągać ją delikatnie w przeciwnych kierunkach, w poziomie oraz w pionie.

Tekst: Izabela Lenkiewicz, lekarz, doradca laktacyjny, założycielka Internetowej Szkoły Rodzenia

Zdrowy i jędrny ciust

1. Codziennie smaruj piersi kremem nawilżającym. Wybierz kosmetyk przeznaczony specjalnie dla kobiet w ciąży. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia rozstępów na piersiach oraz świąd skóry.

2. Stosuj naprzemienne prysznice. Polewanie biustu raz ciepłą, a raz zimną wodą uelastycznia skórę. Jeszcze lepsze efekty przyniesie połączenie kąpieli z masażem: zataczaj kółka prysznicem wokół piersi, co pół minuty zmieniając temperaturę wody.

3. Noś odpowiedni biustonosz. Na okres ciąży i karmienia zaleca się miękkie bawełniane staniki z szerokimi ramiączkami, które dobrze podtrzymają piersi.

4. Jeśli bolą cię brodawki, możesz delikatnie wcierać w nie krem łagodzący podrażnienia tych okolic (np. Maltan). Po porodzie warto również smarować brodawki własnym pokarmem oraz często je wietrzyć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciąża po 40 to już nie tylko przywilej gwiazd - coraz więcej kobiet późno decyduje się na pierwsze lub kolejne dziecko. Ciąża po 40 niesie ze sobą nie tylko ryzyko - może być ogromnym szczęściem... więcej