Ciąża. Jak zmienia się brzuszek?

Jego kształt i rozmiar mogą być różne. Ważne jest jednak, by powiększał się z tygodnia na tydzień. Bo to oznacza, że maluszek dobrze się rozwija.

Reklama

Konsultacja: Barbara Jaworska, położna. Tekst: Aleksandra Kowalik

Podczas ciąży twoje ciało nieustannie będzie się zmieniać – piersi staną się pełniejsze, poprawi się wygląd cery i włosów. Możesz też zauważyć, że urosły ci stopy...

Jednak największe zmiany będą dotyczyły brzucha. On jest przecież głównym dowodem tego, że zostaniesz mamą. Sprawdź, jak będzie się przeobrażał podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko i w jaki sposób wpłynie to na twoje samopoczucie.

Początkowo wygląda tak samo

1 miesiąc. Twoja sylwetka na razie nie ulegnie jakimś dużym zmianom.

Brzuszek nie zacznie gwałtownie rosnąć, mimo że maluszek intensywnie się rozwija, a macica stopniowo powiększa. Tuż po zapłodnieniu, pod wpływem hormonów, macica zmienia kształt z gruszkowatego (jaki ma normalnie) na kulisty, robi się miękka i w 2. miesiącu osiąga wielkość pomarańczy.

Błona śluzowa macicy staje się grubsza i bardziej ukrwiona. Lekarz, który bada macicę palpacyjnie (wsuwając palce jednej ręki przez pochwę, a drugą naciskając brzuch), już na przełomie 1. i 2. miesiąca zauważa zmianę jej rozmiarów i na tej podstawie jest w stanie stwierdzić, że niedługo zostaniesz mamą.

2 miesiąc. Choć brzuszek wciąż nie jest widoczny, to powiększająca się macica zaczyna uciskać na pęcherz, więc możesz stale biegać do toalety.

Ucisk macicy daje się we znaki także jelitom (macica jest bowiem położona między nimi), dlatego niektóre mamy zaczynają narzekać na zaparcia. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest tym większe, że w twoim organizmie wzrasta poziom progesteronu (hormonu odpowiadającego za utrzymanie ciąży), który spowalnia pracę jelit.

Później delikatnie się uwypukla

3 miesiąc. Możesz zauważyć, że twój obwód w talii już nieco się powiększył, a brzuszek lekko zaokrąglił.

Zaczynasz przybierać na wadze i masz większy apetyt. Rosnąca macica (na tym etapie osiąga wielkość grejpfruta) coraz silniej uciska na pęcherz moczowy, więc ciągle chodzisz do toalety. Hormony, przede wszystkim progesteron, sprawiają, że żołądek i jelita rozciągają się i rozleniwiają. Soki trawienne wydzielają się obficiej, a ponieważ „wejście” do żołądka także się rozciągnęło, łatwiej przedostają się do przełyku. Powoduje to uczucie pieczenia, czyli zgagę (aby jej uniknąć, jedz często i małe porcje, a w chwilach dyskomfortu pogryzaj migdały).

4 miesiąc. Na razie jedynie ty i twój partner widzicie lekką wypukłość brzuszka – osoby niewtajemniczone mogą jeszcze nie zauważyć różnicy w wyglądzie.

Ty jednak już wyraźnie czujesz, że organizm działa inaczej. Na skórze brzucha pojawiła się pionowa, brunatna linia biegnąca od pępka do wzgórka łonowego. To „linea nigra”, czyli kresa czarna. Powstaje w wyniku silniejszej pigmentacji skóry wywołanej przez hormony ciążowe.

Nie martw się – ciemna linia zniknie kilka miesięcy po porodzie. Patrząc na inne mamy będące na podobnym etapie ciąży, możesz zastanawiać się, czy twój brzuszek na pewno ma odpowiednią wielkość (jeśli jesteś drobna i szczupła może być on bardziej widoczny niż u koleżanki o pełniejszych kształtach).

Nie ma jednak norm, które określałyby, jak bardzo powinien zwiększyć się obwód brzucha. Dla ginekologa najbardziej istotny jest twój przyrost masy ciała i to, jak szybko powiększa się twoja macica. Mierząc odległość dna macicy od pępka, specjalista określa bowiem wiek ciąży.

Staje się już wyraźnie widoczny

5 miesiąc. Brzuch zaczyna szybko rosnąć i jest zauważalny, więc teraz otoczenie dostrzeże twój odmienny stan.

To często kryzysowy moment, jeśli chodzi o garderobę – spodnie i spódnice nagle stają się za ciasne w pasie. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zakup specjalnego pasa ciążowego. Na tym etapie zapewne wyczuwasz już ruchy maleństwa – mamy często porównują je do delikatnego bulgotania w jelitach.

6 miesiąc. Brzuch zacznie ci już przeszkadzać. Możesz mieć też kłopoty ze spaniem.

Najlepiej układaj się do snu na lewym boku. Wówczas krew łatwo krąży i bez zakłóceń przepływa do łożyska, niosąc dziecku tlen oraz substancje odżywcze.

Robi się coraz większy i większy...

7 miesiąc. Brzuszek jest na tyle duży, że środek ciężkości twojego ciała przesuwa się zdecydowanie do przodu.

Dlatego możesz mieć problemy z utrzymaniem równowagi. Macica osiąga wymiary dużego arbuza, a jej dno znajduje się już około 8 cm powyżej pępka. Mocno uciska na narządy wewnętrzne i pęchęrz.

8 miesiąc. Twój brzuch jest już naprawdę duży (dno macicy znajduje się w swym najwyższym położeniu, tuż pod żebrami). Zaczynasz narzekać na bóle pleców, obrzęki, zapewne znów miewasz zgagę.

Możesz mieć problemy z oddychaniem – dziecko całkowicie wypełnia twój brzuch, coraz mocniej uciskając na przeponę. Niektóre ciężarne kobiety skarżą się na swędzącą skórę brzucha. Jeśli i tobie to dokucza, skontaktuj się z lekarzem. Przyczyną może być normalne w tym okresie rozciąganie się skóry, ale i wymagające leczenia zaburzenie czynności wątroby (tzw. cholestaza ciężarnych).

9 miesiąc. Zauważysz, że twój brzuszek się obniżył – z boku przypomina teraz sporych rozmiarów gruszkę.

To znak, że maluszek odwrócił się główką w dół i zaczął schodzić do kanału rodnego (zwykle następuje to ok. 37. tygodnia ciąży). Możesz odczuwać tępy ból w okolicy łona – tak działa relaksyna, hormon, który rozluźnia więzadła kości spojenia łonowego, by ułatwić dziecku wydostanie się na zewnątrz. Twoje ciało przygotowuje się już do porodu.

Jaka masz sylwetkę? Taki możesz mieć brzuch

Kształt i rozmiar ciążowego brzuszka w pewnym stopniu zależą od budowy ciała.

Typ budowy męski: wąskie biodra, małe wcięcie w talii, często długie i szczupłe nogi, figura przypominająca odwrócony trójkąt.

Wygląd brzucha: Kobiety o takim typie sylwetki mają zgrabne brzuszki, tzw. piłeczki. Często, patrząc na nie z tyłu, trudno poznać, że są w ciąży. Za to z przodu brzuch jest spiczasty i już w 4. miesiącu wskazuje na odmienny stan.

Typ budowy kobiecy: Cechy charakterystyczne: zaokrąglone biodra, drobne ramiona, wyraźnie zaznaczone wcięcie w talii, figura przypominająca klepsydrę.

Wygląd brzucha: Przy takiej sylwetce brzuszek rozkłada się bardziej na boki, więc nawet do 5.-6. miesiąca mama może wyglądać po prostu tak, jakby sporo przytyła. Później zaczyna rosnąć bardziej „do przodu" i ciąża staje się widoczna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Co jeść i jak jeść, aby urodzić zdrowe dziecko?

    To, co jesz w czasie ciąży ma ogromny wpływ na ciebie i twoje dziecko. Dieta przyszłej mamy, podobnie zresztą jak wszystkich kobiet, które po prostu dbają o zdrowie, powinna być zróżnicowana,... więcej