Cesarskie cięcie - jak wygląda zabieg?

Cięcie cesarskie jest rodzajem porodu, który odbywa się przez nacięcie chirurgiczne w jamie brzusznej i macicy. Ma miejsce zazwyczaj w sytuacji, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub gdy stwarza niebezpieczeństwo dla matki albo dziecka.

Zdjęcie

Cesarskie cięcie wykonuje się, kiedy poród siłami natury jest niemozliwy /123/RF PICSEL
Cesarskie cięcie wykonuje się, kiedy poród siłami natury jest niemozliwy
/123/RF PICSEL

W jakich sytuacjach wykonuje się cesarskie cięcie?

Wskazań do przeprowadzenia cesarki jest wiele, jednak najpopularniejsze z nich to:

- łożysko przodujące

- ciąża mnoga (bliźnięta mogą urodzić się siłami natury, jednak zazwyczaj w takich przypadkach cesarskie cięcie wykonuje się rutynowo)

Reklama

- poprzednie porody zakończone cesarskim cięciem i inne operacje macicy

- przewidywany duży rozmiar dziecka

- ułożenie dziecka inne niż główkowe (pośladkowe, poprzeczne)

- wszelkiego rodzaju komplikacje w trakcie porodu (przedłużający się poród, wypadanie pępowiny, odklejanie się łożyska itp.)

- wskazania medyczne dotyczące stanu zdrowia matki (np. wady serca, choroby oczu itp.) oraz dziecka (jeśli zostało zdiagnozowane w łonie matki)

Jak wykonuje się cięcie cesarskie?

Jeśli jest to planowana cesarka, ustala się dokładny termin porodu i kilkanaście godzin wcześniej pacjentka jest przyjmowana na oddział w celu przygotowania do zabiegu. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym). 

Jeśli cesarskie cięcie wykonuje się w trybie ostrym, na skutek zagrożenia zdrowia lub życia, może być wykonane w narkozie ogólnej.

Jak wygląda rekonwalescencja po cesarskim cięciu?

Należy pamiętać że cesarka jest operacją, a zatem powrót do zdrowia będzie zazwyczaj dłuższy niż po porodzie drogami natury. Rany po nacięciu są bolesne, większość kobiet twierdzi, że kilka pierwszych dni urodzeniu jest bardzo trudne, a większość czynności wiąże się z dużym wysiłkiem. 

W szpitalu przepisywane są leki przeciwbólowe dopuszczalne przy karmieniu piersią, które pomogą  przetrwać czas gojenia się rany. Ważne, aby mimo trudności jak najwięcej się poruszać, wstawać i chodzić,  ponieważ przyspiesza to gojenie i powrót do formy. Pierwszy kilka tygodni należy mieć kogoś do pomocy i nie nosić nic cięższego niż dziecko. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • ​Co jeść i jak jeść, aby urodzić zdrowe dziecko?

    To, co jesz w czasie ciąży ma ogromny wpływ na ciebie i twoje dziecko. Dieta przyszłej mamy, podobnie zresztą jak wszystkich kobiet, które po prostu dbają o zdrowie, powinna być zróżnicowana,... więcej