Cała prawda o krwawieniu po porodzie

Co to są odchody połogowe? Kiedy spodziewać się miesiączki? Ginekolog rozwiewa wątpliwości młodych mam.

Gdy zaszłaś w ciążę, na kilka miesięcy zapomniałaś, że coś takiego jak miesiączka w ogóle istnieje. Jednak gdy twoje maleństwo już pojawi się na świecie, będziesz musiała sobie o niej w końcu przypomnieć. Ale zanim tak się stanie, minie trochę czasu, ponieważ twój układ rozrodczy musi zregenerować się po trudach porodu i powrócić do kondycji sprzed ciąży.

Reklama

Nasz ekspert dr n. med. Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wyjaśnia, czego można spodziewać się zaraz po porodzie, jak przetrwać ten trudny czas i kiedy oczekiwać powrotu menstruacji.

Słyszałam, że tuż po porodzie kobieta jeszcze przez wiele dni krwawi. Czy to rzeczywiście prawda?

Tak. Bezpośrednio po urodzeniu łożyska w organizmie młodej mamy zachodzą duże zmiany. Macica zaczyna się wtedy kurczyć, by powoli powrócić do rozmiarów sprzed ciąży.

Rana wewnątrz niej zaczyna się goić, zaś przez drogi rodne wydostaje się krwista wydzielina, która składa się z resztek krwi, fragmentów wewnętrznej warstwy macicy, śluzu oraz skrzepów krwi. Lekarze określają tę wydzielinę właśnie jako odchody połogowe.

Czy takie krwawienie może być bolesne?

Wydalaniu odchodów połogowych towarzyszą skurcze w dole brzucha, podobne do tych, jakie odczuwa się podczas miesiączki.

Jak właściwie wyglądają odchody połogowe?

W pierwszym tygodniu po porodzie przez 3-7 dni wydzielina jest ciemnoczerwona, zwykle pojawiają się w niej również skrzepy krwi. Przypomina miesiączkę, jednak jest dużo bardziej obfita. Z czasem staje się coraz jaśniejsza i zmienia kolor na różowawy, potem żółtawy.

Jak długo trwa krwawienie po urodzeniu dziecka?

Odchody połogowe powinny zaniknąć pod koniec okresu połogu, czyli mniej więcej w 2.-4. (maks. 5.-6.) tygodniu po porodzie.

Czy po cesarskim cięciu u kobiety także pojawia się krwawienie?

Tak. Krwawienie połogowe pojawia się u każdej rodzącej – bez względu na to, czy rodziła naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Jednak po cesarce wydzielina połogowa zwykle jest mniej obfita. Poza tym utrzymuje się krócej – krwawienie trwa tylko przez około 2-3 tygodnie.

Czy podczas tego krwawienia wystarczą zwykłe podpaski? A może lepiej używać wtedy tamponów?

Proces wydalania odchodów połogowych rozpocznie się jeszcze w szpitalu, więc trzeba zabrać ze sobą na porodówkę podpaski. Początkowo, gdy krwawienie jest dosyć obfite, zwykłe mogą nie wystarczyć, warto więc kupić dwie paczki specjalnych wkładek położniczych, np. Bella Baby, Samu Classic (dostępne w każdej aptece).

Potem, gdy wydzielina jest bardziej skąpa, można zastąpić je zwykłymi podpaskami. Tampony w tym czasie się nie przydadzą. Stosowanie ich podczas połogu, gdy rana wewnątrz macicy dopiero się goi, jest niehigieniczne i może doprowadzić do zakażenia. Poza tym, krocze będzie obolałe, więc tampon tylko nasiliłby uczucie dyskomfortu.

Jak dbać o higienę intymną w połogu?

Trzeba przykładać do niej naprawdę wielką wagę: w odchodach połogowych mogą bowiem bytować różne drobnoustroje (np. paciorkowce), które grożą zakażeniem dróg rodnych. Dla- tego co 3-4 godziny należy zmieniać podpaski i podmywać się kilka razy dziennie. Można używać do tego specjalnych żeli do higieny intymnej (np. Lactacyd Femina, AA Therapy Ja i Mama, Ziaja) lub mydła Biały Jeleń (zawiera sód, który przyspiesza gojenie rany).

Krocze najlepiej myć pod prysznicem, osuszać je delikatnie papierowym ręcznikiem lub chłodnym powietrzem z suszarki. Trzeba także zwrócić uwagę na bieliznę: najlepiej zabrać do szpitala specjalne jednorazowe majtki poporodowe albo luźne bawełniane. Krocze szybciej się zagoi, gdy będzie się je często wietrzyć.

Dlatego przez pierwsze dni po porodzie dobrze byłoby, aby kobieta leżała na łóżku bez bielizny z szeroko rozstawionymi nogami, ugiętymi w kolanach, a pod pupę podłożyła podpaski.

Czy dopóki nie skończy się krwawienie połogowe, trzeba unikać wysiłku?

Tak. Przez pierwsze tygodnie po porodzie kobieta musi o siebie szczególnie dbać. Nie należy się przemęczać ani dźwigać, gdyż wysiłek fizyczny może nasilić krwawienie. Przez cały okres trwania połogu należy również wstrzymać się ze współżyciem. Zanim kobieta będzie chciała wznowić życie seksualne, powinna wybrać się na kontrolną wizytę do ginekologa.

Kiedy należy się spodziewać pierwszej miesiączki po porodzie?

Zwykle pojawia się ona 2-3 miesiące po porodzie. Czy tak się stanie, zależy od sposobu żywienia dziecka. Jeżeli kobieta karmi malca sztucznie, okresu może spodziewać się już 6-9 tygodni po porodzie. Z kolei, gdy podaje mu tylko pierś, może nie mieć miesiączki przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Czy po pierwszej miesiączce kolejne będą już regularne?

Niekoniecznie. U karmiącej mamy miesiączka może pojawić się jednorazowo, a potem znów zaniknąć na kilka miesięcy. Mamy karmiące naturalnie mogą też nie mieć miesiączki w ogóle albo przeciwnie: miesiączkować regularnie lub nieregularnie.

Każdy z tych scenariuszy jest możliwy, gdyż pojawienie się menstruacji jest sprawą indywidualną. Z praktyki położniczej wynika jednak, że im później pojawi się pierwszy okres, tym większe prawdopodobieństwo, że kolejne będą już regularne.

Czy powrót miesiączki oznacza, że znów mogę zajść w ciążę?

Tak. Chociaż pierwsze cykle zazwyczaj bywają bezowulacyjne (a wiele mam często przyznaje, że są także mniej bolesne niż przed ciążą), należałoby zdecydować się na jakąś metodę antykoncepcyjną. Mało tego: nawet jeśli miesiączka jeszcze nie powróciła, zaś kobieta regularnie karmi piersią, także powinna zacząć się zabezpieczać.

Konsultacja: dr n. med. Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Blanka Wolniewicz

Niepokojące objawy

Aby uniknąć zakażenia dróg rodnych oraz innych groźnych powikłań, zgłoś się do ginekologa, gdy zauważysz któryś z wymienionych symptomów:

● nagle zwiększy się ilość wydzieliny z pochwy;

● odchody połogowe staną się jasnoczerwone;

● wydzielina będzie miała nieprzyjemny zapach, inny niż podczas miesiączki;

● pojawi się u ciebie gorączka powyżej 38°C;

● po zakończeniu połogu będziesz nadal krwawić.

U mam karmiących naturalnie, krwawienie połogowe zwykle jest bardziej obfite i bolesne. Dzieje się tak za sprawą oksytocyny. Hormon ten wydziela się podczas ssania przez maluszka piersi. Nasila on skurcze macicy i sprawia, że ta szybciej się oczyszcza. Dzięki temu młoda mama szybciej dochodzi do siebie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Cholestaza ciążowa (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych) jest dość rzadkim schorzeniem, zwykle ma łagodny przebieg. Nie należy jednak bagatelizować jej objawów, gdyż może stanowić zagrożenie... więcej