Żylaki przełyku

Takie charakterystyczne poszerzenia żył w dolnej części przełyku wykrywa się przypadkowo. Tak było u pani Wiesławy (45 l.), która miała bóle brzucha i wymioty.

Reklama

– Panie doktorze, czy wynik gastroskopii wypadł dobrze? – I tak, i nie. Dobrze, ponieważ w żołądku nie ma zmian. Ale podczas badania okazało się, że ma pani żylaki przełyku. – Co takiego? – Żyły w tym miejscu są poszerzone. Nie są to duże zmiany, ale trzeba znaleźć przyczyny. Inaczej choroba pogłębi się i stanie się niebezpieczna.

– Czym to grozi? – Zaawansowane żylaki mogą pękać, a niekiedy nawet spowodują krwotoki, które są niebezpieczne dla życia. Dlatego bardzo dobrze się stało, że odkryliśmy je na tak wczesnym etapie.

– To co będzie teraz? – Trzeba zbadać wątrobę, bo żylaki przełyku rozwijają się zwykle jako powikłanie niektórych chorób. Tym bardziej, że zgłosiła się pani do mnie z dolegliwościami układu pokarmowego. Czy kiedyś miała już pani takie problemy? – Niestety, tak. Przeszłam zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B. – Trzeba sprawdzić, czy nie wytworzyła się jej marskość. – Czy to ma jakiś związek?

– Chodzi o tzw. krążenie oboczne.

Gdy wątroba jest chora, wzrasta ciśnienie w jej naczyniach krwionośnych

Krew, która tam płynęła, szuka innego ujścia. Napływa do żył przełyku, które nie są do tego przygotowane. Żyły rozciągają się i poszerzają, najpierw nieznacznie, z czasem bardziej. Pękają i dochodzi do krwotoku. Im są większe, tym większą część przełyku zajmują. – Jakie są wtedy objawy?

– Ból przy połykaniu i krwawienia, które manifestują się jako wymioty z krwią lub ze skrzepami czy treścią, która przypomina fusy. Mogą się objawić jako smoliste stolce. Ale pani choroba nie jest zaawansowana. Żylaki są wąskie, mają prosty przebieg i zajmują niewielką część obwodu przełyku. To bardzo dobry moment na rozpoczęcie leczenia.

– Na czym polega terapia? – Najpierw trzeba znaleźć i leczyć przyczyny. Jeśli stan wątroby jest zły, należy się nią zająć i przyjmować leki na receptę. A także stosować rygorystyczną dietę.

– Czy to już wszystko? – Nie. Druga część leczenia dotyczy żylaków. Chorzy przyjmują leki, które obniżają ciśnienie w naczyniach wątroby. Krew przestaje szturmować żyły przełyku. Jeśli żylaki powiększają się, można wstrzyknąć do nich substancję, która spowoduje ich zamknięcie (tzw. skleroterapię). Jej skuteczność wynosi aż 90 procent. W przyszłości można rozważyć specjalny zabieg. Polega on na założeniu tzw. stentu (sprężynki) do naczyń wątroby, który je wzmacnia i udrażnia.

Tak się tworzą

Przełyk łączy gardło z żołądkiem. Żylaki, które tu powstają, nie są chorobą, ale skutkiem innych schorzeń, np. wątroby. Gdy przepływ krwi przez nią jest utrudniony, w dolnej części przełyku (brzusznej) tworzą się groźne poszerzenia żył.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej