Żylaki: Jak powstrzymać ich rozwój

Choroba żylna kończyn dolnych, będąc w pierwszym stadium, prawie nie daje o sobie znać. Widoczna jest tylko siatka tzw. pajączków. Dopiero później pojawiają się na nogach mało estetyczne, wystające spod skóry niebieskie żyły. Często są bardzo bolesne.

W większości przypadków przypadłość ta jest obciążeniem genetycznym. Jednak u pozostałych osób można jej z powodzeniem zapobiec.

Reklama

Co należy wyeliminować? Przede wszystkim chodzenie na wysokich obcasach, które powoduje nieprawidłowości w pracy mięśni łydek. Niebezpieczna dla naszych nóg jest także otyłość. Zbyt duża waga mocno obciąża naczynia krwionośne. To dlatego kobiety w ciąży często zmagają się z tym problemem. W miarę możliwości nie powinno się zbyt długo siedzieć ani stać.

Nawet jeśli nasza praca ma taki charakter, starajmy się robić sobie przerwy i raz na jakiś czas przespacerować się i poruszać nogami. Każda aktywność fizyczna, poza dźwiganiem ciężarów, jest dla nóg zbawienna. Unikajmy też noszenia zbyt obcisłych spodni i uciskających łydki podkolanówek.

Mp

Pamiętaj!

Unoszenie nóg ku górze poprawia krążenie oraz powoduje ulgę dla zmęczonych, opuchniętych łydek i stóp. Pomoże im także chłodny prysznic i ruch na świeżym powietrzu.

Nie zapomnij o codziennym delikatnym masażu nóg.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej