Życie po zawale serca

Zawał serca, czyli ostry incydent wieńcowy lub atak serca, polega na całkowitym odcięciu od tlenu większej lub mniejszej części mięśnia sercowego.

Reklama

Podstawowe zalecenie dla osoby po zawale to regularne zażywanie leków. Są one dobierane indywidualnie. Trzeba je przyjmować o odpowiedniej porze. Popijać wodą, a nie kawą czy herbatą lub sokiem, bo to może negatywnie wpłynąć na ich wchłanianie.

Koniecznie trzeba rozstać się z nałogami! Zawał serca często atakuje palaczy, bo palenie uszkadza naczynia krwionośne i serce, podnosi poziom cholesterolu. Po zawale rozstanie z dymkiem jest koniecznością – inaczej zawał może się powtórzyć.

Konieczne jest też rozstanie z kawą i alkoholem – filiżanka kawy dziennie lub kieliszek czerwonego wina raz na jakiś czas nie zaszkodzą, ale do tej ilości należy się ograniczyć. Powrót do normalnej akty wności trwa około 6 tygodni.

Ćwiczenia i rehabilitacja powinny się odbywać pod kontrolą poradni kardiologicznej. Po tym okresie większość chorych może wrócić do regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej (także seksu). Należy codziennie (co najmniej 4 razy w tygodniu) przez 30 minut gimnastykować się lub maszerować.

Trzeba unikać ćwiczeń, które wymagają gwałtownych zrywów, intensywnego wysiłku lub pochylenia – gdy uciskamy jamę brzuszną, rośnie ciśnienie w klatce piersiowej. Do pracy można wrócić najwcześniej po 4 tygodniach. Zwykle lekarz radzi zaczekać do 12 tygodni. Potem powinien wystawić kolejne zwolnienie wraz ze skierowaniem do sanatorium – turnus rehabilitacyjny dobrze sercu zrobi. Bezcenne jest wsparcie bliskich.

Częstą komplikacją po zawale jest spadek nastroju lub depresja. Jest to związane z lękiem o życie, który sprawia, że chory nie ma ochoty na rehabilitację, ogranicza swoje aktywności, ucieka przed życiem.

To nie jest rozwiązanie! Jeśli dotknął nas spadek nastroju lub depresja, szukajmy pomocy. Rozmawiajmy o tym z bliskimi – wysłuchają, pocieszą, pomogą. Czasem wskazana jest fachowa pomoc psychologa.

Najważniejsze jest przywrócenie dobrego krążenia. A po wyjściu ze szpitala konieczne jest skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej