Zwyrodnienia w kolanie

Po rezonansie magnetycznym okazało się, że mam zmiany zwyrodnieniowe i cały staw jest zniszczony.

Kilka lat temu rozbolało mnie prawe kolano.

Reklama

„To nic poważnego. Przejdzie!”– myślałam. Jednak ból się nie zmniejszał, ale nasilał. – Oby to nie były przerzuty! – martwiłam się, bo wcześniej wykryto u mnie raka piersi. Przeszłam operację, potem chemię. Wyzdrowiałam, ale nadal chodziłam na kontrole.

– Zrobimy scyntygrafię i zobaczymy, czy nie ma zmian w kości – powiedziała lekarka. Na szczęście, badanie niczego nie wykazało. Ale przypomniałam sobie, że 20 lat wcześniej, w czasie budowy domu, upadłam na betonie i stłukłam kolano. Dlatego też mój ortopeda skierował mnie na rezonans magnetyczny nogi.

– To zmiany zwyrodnieniowe i kolano trzeba wymienić. Jest zniszczone i obrzęk powoduje ból – usłyszałam. Przed operacją chodziłam z trudem, łykałam leki przeciwbólowe. Wreszcie w 2014 r. znalazłam się na oddziale ortopedii szpitala w Turku.

Miałam miejscowe znieczulenie, od pasa w dół, więc podczas 2-godzinnej operacji byłam przytomna. Wszczepiono mi endoprotezę stawu kolanowego. Potem dostawałam zastrzyki zapobiegające zakrzepom. Robiłam ćwiczenia z rehabilitantem i uczyłam się chodzić.

Gdy po zdjęciu szwów wróciłam do domu, stosowałam się do zaleceń lekarzy i ćwiczyłam. Dziś kolano jest w świetnej kondycji i mnie nie boli. Tylko blizna przypomina, w jak kiepskim było stanie.

Zdjęcie

/Femina Media Małgorzata Janczewska
/Femina Media Małgorzata Janczewska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej