Złamanie stawu skokowego

Pani Irena przewróciła się i poczuła silny ból. Noga spuchła i zsiniała. Okazało się, że złamała staw skokowy.

Przyczyną może być upadek, uderzenie, skręcenie, podeszły wiek, osteoporoza i uprawianie sportu. Staw skokowy łączy kości podudzia (kość piszczelową i strzałkową) oraz stopy (przez kość skokową). Kości od wewnątrz pokryte są mocną błoną, torebką stawową, która wydziela maź ułatwiającą poślizg powierzchni stawu, i więzadłami.

Najczęściej złamaniu ulega kość goleniowa, która z kością strzałkową łączy kolano z kostką. Może dojść do urazu jednej, dwóch lub trzech kostek, które się tu znajdują. Charakter i rozmiar złamania pozwala stwierdzić zdjęcie RTG, a niekiedy tomografia.

Reklama

Konieczna jest wówczas interwencja chirurga, który złoży kość i utrzyma ją we właściwej pozycji. Postępowanie lekarza zależy od rodzaju złamania. Aby unieruchomić nogę, stosuje się opatrunek gipsowy, śruby, a także metalowe płytki. Złamanie kostek z przemieszczeniem wymaga operacji, podczas której odtwarza się anatomiczną powierzchnię stawu i stabilizuje kości. Ale nawet złamanie bez operacji wymaga noszenia gipsu przez 6-8 tygodni, a nawet dłużej, jeśli niezbędny był zabieg chirurgiczny.

Pacjent z nogą w gipsie otrzymuje leki przeciwbólowe, przeciwzakrzepowe oraz zalecenie, aby trzymać nogę uniesioną do góry. Zapobiega to albo zmniejsza istniejący już obrzęk.

W trakcie terapii ważne jest przyjmowanie preparatów wapnia i witaminy D

Wskazana jest lekkostrawna dieta, która dostarcza składników odżywczych przyspieszających zrastanie kości: mleko i jego przetwory (sery białe, jogurt, kefir, maślanka). A także warzywa i owoce. Warto ograniczyć kawę, herbatę, które hamują wchłanianie wapnia i warzywa strączkowe powodujące wzdęcia. Po zdjęciu gipsu lekarz zleca ponowne RTG, aby sprawdzić, czy kości się dobrze zrosły.

Konieczna jest także rehabilitacja. Przyspiesza gojenie i zapobiega powikłaniom. Pacjent zaczyna od ćwiczeń wzmacniających, rozciągających i takich, które pozwolą rozruszać stopę. Wykonuje je pod kierunkiem fizjoterapeuty, potem robi się je samemu i to przez kilka miesięcy.

Powrót do pełnej sprawności wymaga wiele czasu, czyli kilku tygodni, a nawet miesięcy, gdy doszło do złamania otwartego. Doskonały jest też masaż, który uruchamia zastałe mięśnie, pobudza krążenie i tzw. terapia manunalana. A także zabiegi z użyciem lasera i pola magnetycznego, które przyśpieszają zrost kości i regenerację. Poprawiają odżywienie tkanek, pobudzają odnowę kolagenu, który zwieksza elastyczność. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniają. Im szybciej się je zacznie, tym szybciej zrastają się kości.

Podobnie korzystnie wpływa kuracja borowinowa. W aptekach można kupić plastry lub maści borowinowe i samemu robić z nich okłady lub nakładać maści. Wspomagają regenerację uszkodzonych tkanek, zwiększają ich ukrwienie i uaktywniają reakcje, które poprawiają stan chorego.

Grzegorz Borstern – specjalista chorób wewnętrznych

Bardzo często zdarza się też zwichnięcie lub skręcenie stawu skokowego. Szczególnie poważną kontuzją jest zwichnięcie, które wiąże się z dużymi uszkodzeniami wewnątrz stawu. Często występuje razem ze złamaniami kości w tej okolicy. Stwierdza się to po uprzednim RTG i wymaga jak najszybszego nastawienia i unieruchomienia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej