Zimą łatwiej zachorować

Niska temperatura ma niekorzystny wpływ na organizm i zaostrza wiele dolegliwości, szczególnie te przewlekłe.

Kiedy jest zimno, czujemy się gorzej. Słabnie układ odpornościowy i wyziębia się organizm. Skutkiem są przeziębienia i infekcje dróg oddechowych. Ale nie tylko.

Alergie

Zimą zaostrzają się alergie skórne, szczególnie atopowe zapalenie skóry (AZS). Suche powietrze w pomieszczeniu wysusza skórę i powoduje świąd.

Reklama

Alergie nasila też stres, którego nie brakuje w zimowe dni. Nawilżaj więc mieszkanie. Wychodź na dwór i nie przegrzewaj się, bo pot zaostrza choroby skóry. Na swędzące zmiany i wysypkę stosuj kremy przeciwalergiczne.

Astma

Przewlekłe infekcje bakteryjne i wirusowe, ogrzewane mie szkania stwarzają korzystny klimat dla alergenów. Nasila się więc nie tylko uczulenie na kurz (a właściwie obecne w nim roztocza), ale i ataki astmy.

Często pierz i wietrz pościel, dywany i odkurzaj. Obniż temperaturę w mieszkaniu do 20˚C. Ale unikaj nagłego ochłodzenia, by nie wywołać duszności. Zażywaj zlecone przez lekarza leki przeciwastmatyczne, a gdy duszności się nasilą, zgłoś się do lekarza.

Nadciśnienie

Podwyższa je chłód, obciążając serce, nie sprzyjają mu częste wahania ciśnienia amosferycznego. Kurczą się naczynia krwionośne, pogarsza się ukrwienie i rozprowadzanie tlenu. Dlatego w zimie jest więcej zawałów i udarów.

Przyczyną są zaburzenia regulacji temperatury ciała i wzrost lepkości krwi podczas chłodnych frontów atmosferycznych. Narażeni są szczególnie ludzie starsi. Mierz więc często ciśnienie (2-3 razy dziennie).

Przy nadciśnieniu zażywaj regularnie leki, które je obniżają. Jeśli do tej pory nie miałaś nadciśnienia, ale wyniki przekraczają 140/90 mmHg, zgłoś się do lekarza.

Zapalenie stawów

Wilgotne, zimne powietrze i niskie ciśnienie atmosferyczne nasilają bóle stawów. Zwiększa się ilość płynu stawowego, co powoduje opuchnięcia i sztywność, np. przy zmianie pogody.

Za pomocą kompresów, plastrów i kąpieli rozgrzewaj stawy. Jedz ryby, które dostarczają kwasów omega-3. Doraźnie zażywaj paracetamol.

Rwa kulszowa

Jej przyczyną jest przeziębienie tzw. nerwu kulszowego leżącego pod pośladkiem, blisko skóry.

Pojawiają się wtedy bóle nogi, pleców i drętwienie. Pomocne są wtedy zastrzyki przeciwzapalne, maści przeciwbólowe i zabiegi rehabilitacyjne (masaż, jonoforeza, laser).

Konsultacja: dr Krystyna Knypl, internista

Warto wiedzieć

Nalewka na osłabienie: zmieszaj po łyżeczce owoców dzikiej róży, mięty, ruty, cyna monu, gałki muszkatołowej, imbiru, goździków. Zalej szklanką wrzątku, zaparz 20 minut.

Wlej do słoja, dodaj 0,5 l alko- holu, szklankę miodu i łyżeczkę soku z cytryny. Po 3 tygodniach przefiltruj i najlepiej pij kieliszek dziennie.

Spożywaj minimum 2 ciepłe posiłki dziennie. Jedz rozgrzewające, sycące dania. Spożywaj gulasz, jajecznicę, bigos, leczo, ryby, fasolę z pieczarkami, inne warzywa strączkowe i buraki.

A także rosół, zupy kremy, warzywne (np. z soczewicy, grochówkę).

Jeśli masz trudno gojącą się ranę, garść pięciornika zalej szklanką wrzątku i zaparz. Przecedź i w naparze zamocz wacik.

Przyłóż go do rany, zabezpieczając tak, aby wacik nie odpadł. Taki okład przyspiesza gojenie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej