Zgrzytanie zębami

Mój mąż potwornie zgrzyta zębami przez sen. Znalazłam w internecie informację, że jest to jednostka chorobowa o nazwie bruk sizm, która prowadzi z czasem do ścierania się szkliwa, „skracania się”, a nawet do roz chwiania zębów. Czy można temu jakoś zaradzić? - pyta Magdalena W. z Poznania.

Mąż powinien pójść do stomatologa, który zoba czy, czy jego powierzchnie zębowe są starte i na tej podstawie postawi diagnozę. Jeśli stwierdzi bruksizm, zleci wykona nie szyny relaksacyjnej – przezroczystej nakład ki na górny lub dolny łuk zębowy.

Zależnie od intensywności ścierania zębów może być to szyna miękka z elastyczne go, gumowego materiału, miękko-twarda z kopolimeru i gumy lub twarda – z najodporniej szego akrylu.

Reklama

Powinna być ona indywidualnie dopasowana do zębów – stomatolodzy zdecydowanie odradzają kupowanie gotowych, uniwersalnych szyn, które nie tylko mogą oka zać się niewygodne, ale wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

To dentysta powinien pobrać wycisk (podobnie jak przy robieniu korony), na podstawie którego protetyk wykona szynę idealnie dopasowaną do uzębienia pacjenta. Trzeba jej używać syste matycznie w nocy, a jeś- li to możliwe, także na kilka godzin w ciągu dnia. Ceny: 300-350 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej