Zespół policystycznych jajników. Trzeba ją leczyć?

Zdarza się, że, aby poradzić sobie z nadwagą, niedoskonałościami cery albo wypadaniem włosów, trzeba najpierw wyleczyć chorobę, która jest odpowiedzialna za te problemy. tekst: Zuzanna Krajewska

Czasami przyczyna jakiejś dolegliwości wydaje się być zupełnie niezwiązana z jej objawami. Właśnie tak bywa w przypadku choroby zwanej zespołem policystycznych jajników.

Reklama

Dawno skończyłaś trzydzieści lat, a wciąż zmagasz się z trądzikiem? A może masz przy tym również skłonność do przybierania na wadze i tworzenia się tzw. oponki wokół talii, mimo iż dbasz o to, by nie jeść zbyt dużo?

Jeśli do tych problemów dołącza wypadanie włosów, szczególnie w okolicy czołowej (zakola), owłosienie pojawiające się w miejscach takich jak klatka piersiowa, plecy czy broda, a miesiączki są skąpe i nieregularne (np. pojawiają się co 3-4 miesiące), powinnaś wybrać się na badanie ginekologiczne i opowiedzieć lekarzowi o wszystkich tych objawach.

Prawdopodobnie dostaniesz skierowanie na USG transwaginalne oraz serię innych badań (m.in. poziom hormonów LH, FSH i progesteronu, krzywa cukrowa i insulinowa, pomiar ciśnienia tętniczego).

Symptomy, których doświadczasz, wskazują bowiem na zespół policystycznych jajników (PCO).

Groźne pęcherzyki

Lekarze nie są zgodni co do tego, jakie jest podłoże tej choroby. Wiadomo jednak, że jej bezpośrednią przyczyną są nieprawidłowości w przebiegu cyklu menstruacyjnego.

U zdrowej kobiety w I fazie tego cyklu w jajnikach dojrzewa wiele pęcherzyków Graafa, a jeden z nich (zwany dominującym) uwalnia później komórkę jajową. Pozostałe pęcherzyki nie są już do niczego potrzebne, więc znikają.

Jednak w zespole policystycznych jajników żaden z pęcherzyków nie uwalnia komórki jajowej, więc nie dochodzi do jajeczkowania, a pęcherzyki nie tylko nie znikają, ale zamieniają się w małe torbielki, które zaczynają szkodzić organizmowi, produkując nadmiar męskich hormonów płciowych.

Efektem jest zaburzenie równowagi hormonalnej. Wzrasta m.in. poziom lutropiny (LH), a obniża się poziom progesteronu (oba hormony są odpowiedzialne m.in. za owulację).

Niski indeks

Ponieważ nie da się zlikwidować przyczyny zespołu policystycznych jajników, chorobę leczy się jedynie objawowo. Przy nadmiernym owłosieniu i trądziku lekarz może ci przepisać tabletki antykoncepcyjne albo antyandrogenne.

Jeśli twoim głównym problemem jest nadwaga, a badania krzywej cukrowej i insulinowej wykazały tzw. insulinooporność (która często towarzyszy PCO), prawdopodobnie dostaniesz receptę na jeden z leków zawierających metforminę (Glucophage, Metformax, Metformin).

Jest to przeciwcukrzycowy lek, który bardzo często przepisywany jest kobietom z PCO. Od jakiegoś czasu wiadomo bowiem, że choć zadaniem metforminy jest regulowanie gospodarki cukrowej w organizmie, to niejako przy okazji przyczynia się ona do spadku wagi ciała, a czasem zmniejsza także inne objawy wielotorbielowatości jajników (nadmierne owłosienie, trądzik, wypadanie włosów).

W leczeniu zespołu policystycznych jajników bardzo ważna jest także dieta i pozbycie się nadmiaru kilogramów. Lekarze zalecają, by w jadłospisie osób chorych przeważały produkty o tzw. niskim indeksie glikemicznym (czyli takie, po których zjedzeniu poziom cukru we krwi wzrasta powoli i w relatywnie niewielkim stopniu).

Ich listę znajdziesz m.in. na stronie

http://zdrowezywienie.w.interia.pl/glikemiczny.htm#tabelaindeksow.

Szansa na ciążę

Zespół policystycznych jajników jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet. Przypadłość ta jest nierzadko wykrywana właśnie przy problemach z zajściem w ciążę.

Jeśli badania wykażą, że przyczyną niepłodności są bezowulacyjne cykle, trzeba rozpocząć leczenie hormonalne (np. wywołującym owulację lekiem o nazwie klomifen albo syntetycznym hormonem przysadkowym FSH). Niekiedy do jajeczkowania i zapłodnienia dochodzi już po kilku miesiącach od rozpoczęcia terapii.

Są jednak przypadki, w których dla kobiety chorej na PCO jedyną szansą na ciążę jest zapłodnienie metodą in vitro. Warto przy tym wiedzieć, iż to, że kobieta urodziła dziecko, nie oznacza, że nie może ona zachorować na zespół policystycznych jajników.

Choroba może się rozwinąć już po porodzie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej