Żelazo ponad normę

Jesteś zmęczona i nie masz ochoty na seks? Możesz mieć zbyt wysoki poziom żelaza.

Hemochromatoza to choroba wywołana nadmiernym wchłanianiem żelaza z pokarmów. Może mieć ona podłoże genetyczne oraz wtórne, wynikające ze złego komponowania posiłków lub przetoczenia krwi.

W pierwszym przypadku żelazo jest gromadzone w narządach i tkankach, co po upływie lat może wywołać ich uszkodzenie. Najczęściej cierpią wskutek tego wątroba (nadmiar magnezu prowadzi do jej marskości i raka), trzustka (jej uszkodzenie może wiązać się z późniejszym rozwojem cukrzycy) oraz serce (może dojść do niewydolności i zaburzeń rytmu). Za to w przypadku hemochromatozy wtórnej najczęściej nie dochodzi do uszkodzeń narządów, a dolegliwość sama przemija.

Czemu żelazo może szkodzić?

Reklama

Genetycznie uwarunkowane nadmierne wchłanianie żelaza ma charakter postępujący. Zwykle do 20. roku życia nie występują objawy choroby. Później pojawiają się uczucie przemęczenia, zaburzenia miesiączkowania, zanik popędu seksualnego i szarobrązowe plamy na skórze o metalicznym połysku.

Niepodjęcie leczenia na tym etapie w kolejnych latach prowadzi do rozwinięcia się choroby z objawami towarzyszącymi cukrzycy, niewydolności serca i marskości wątroby. Dlatego jeżeli zachodzi podejrzenie, że jesteśmy chorzy, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Leczenie

Leczenie hemochromatozy rozpoczyna się od oczyszczania krwi metodą upuszczania jej dwa, trzy razy w ciągu roku. W przypadku przeciwwskazań do tej formy leczenia można stosować deferoksaminę, która wiąże żelazo oraz ułatwia jego usuwanie z organizmu. Wcześnie wprowadzona farmakoterapia jest gwarancją, że chory będzie wiódł normalne życie. Ale spustoszeń dokonanych w organizmie nie da się cofnąć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej