Zdrowie zaczyna się od zębów

Sprawdź, jaki wpływ na Twoje zdrowie ma stan jamy ustnej.

Zdjęcie

Odwiedzaj dentystę minimum raz w roku! /123/RF PICSEL
Odwiedzaj dentystę minimum raz w roku!
/123/RF PICSEL

Dbając o stan jamy ustnej, zmniejszasz ryzyko chorób ogólnoustrojowych, bo bakterie z zaniedbanych zębów mogą przyczyniać się do zawałów serca, cukrzycy czy wielu innych schorzeń, z których nie zdajemy sobie sprawy.

Dlatego tak ważne jest, aby regularnie chodzić na wizyty kontrolne do dentysty. I to nie tylko wtedy, gdy próchnica i choroby przyzębia dają nam się już mocno we znaki. Warto też wiedzieć, co przyczynia się do rozwoju chorób w jamie ustnej.

Reklama

Za dużo węglowodanów wysoko przetworzonych w diecie

Gdy przesadzasz z ich spożyciem (cukier rafinowany, biały ryż i pieczywo, ziemniaki), przyspieszasz produkcję kamienia nazębnego, a bakterie w nim zawarte to już prosta droga do choroby dziąseł. Dlatego kamień trzeba regularnie usuwać.

Niski poziom witamin

Zwłaszcza C i D. Osoby z wysoką zawartością tych witamin rzadziej chorują na paradontozę. Ważne są też witaminy z grupy B, np. zażywanie kwasu foliowego zmniejsza krwawienie dziąseł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej