Zdrowe stopy – zdrowy kręgosłup

Od ich kondycji zależy bardzo wiele. Dlatego przyjrzyj się, co im może dolegać.

Zdjęcie

Od zdrowych stóp dużo zależy /123/RF PICSEL
Od zdrowych stóp dużo zależy
/123/RF PICSEL

Nagle zaczyna cię boleć biodro, potem kręgosłup w dolnym odcinku, ramię, a ból jest nie do zniesienia. Zastanawiasz się, co się stało. Przyjrzyj się swoim stopom. Może ostatnio zaczął ci dokuczać haluks? Jeśli tak, zapewne inaczej niż dotychczas stawiałaś stopy, starając się oszczędzać tę bolącą.

Źle rozłożony ciężar ciała spowodował przeciążenia, bóle w kolanach, biodrach, kręgosłupie. Schorzenia stóp mogą mieć wpływ na twoją postawę i kondycję, całego kręgosłupa. Przekonaj się, co może dolegać stopom i jak sobie z nimi poradzić.

Reklama

Odciski (nagniotki) powstają pod wpływem długotrwałego, silnego nacisku, np. obuwia. W tym miejscu, gdzie jest on największy komórki rogowe naskórka namnażają się nadmiernie, dlatego skóra twardnieje. Gdy nacisk nie maleje, twarde komórki są wgniatane w skórę, gdzie uciskają zakończenia nerwowe. Powstaje stan zapalny, który powoduje silny ból.

Niewielkie odciski można usunąć samodzielnie za pomocą plastrów, maści, kremów czy żeli (np. Compeed, Scholl). Zwykle działają tak, że stopniowo zmiękczają zrogowaciałą skórę, aż będzie można odcisk usunąć. Nie wolno go wycinać albo ścierać (np. pumeksem lub tarką). Warto zaś chronić miejsce odcisku, np. za pomocą specjalnej poduszeczki albo plastra (np. Scholl).

Czasem samodzielne usunięcie nagniotka jest niemożliwe. Wówczas najlepiej udać się do specjalisty podologa. Lekarz najpierw zmiękczy odcisk silnie działającymi preparatami (np. na bazie propolisu), a potem usunie zrogowaciałą skórę specjalnymi urządzeniami (tzw. wiertłami). Niekiedy potrzeba kilku wizyt, aby pozbyć się odcisków (ceny od 35 zł za zabieg).

Aby uniknąć nawracania dolegliwości, po zabiegu usuwania nagniotków zalecane są: gimnastyka stóp, noszenie poduszeczek, wkładek i pelot, które znoszą ucisk. Dobiera się je indywidualnie u podologa (koszt od 80 zł).

Skłonności do tworzenia się koślawego palucha (haluksów) są dziedziczne. Zmiany te powstają, gdy na duży palec u stóp stale wywierany jest duży nacisk. Sprzyja im noszenie butów na wysokich obcasach, z wąskimi noskami, nadwaga i płaskostopie oraz wielogodzinne stanie, np. w pracy. Nacisk powoduje zapalenie kaletki maziowej stawu palucha. Na bocznej krawędzi palucha powstaje duży, bardzo bolesny guz. Jeśli zauważysz zaczerwienienie palucha i jego skrzywienie, zacznij działać.

W sklepie z obuwiem lub w aptece kup akcesoria (plastry, kliny, separatory, peloty, wkładki, opaski) chroniące staw palucha przed otarciami i urazami. Noś je na co dzień. Na noc zakładaj specjalne aparaty korekcyjne. Zmniejszają ból i hamują pogłębianie się deformacji.

Ćwicz paluchy; na palec u nogi załóż grubą gumkę i odciągaj go od pozostałych palców. Wytrzymaj 5 sekund. Odpocznij. Powtórz ćwiczenie 5 razy. Lekarz może ci przepisać niesterydowe leki przeciwzapalne do stosowania miejscowego (najczęściej w postaci maści, żelu) i zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne (jonoforezę, laseroterapię, masaże).

Jeśli zmiany są duże, uniemożliwiają chodzenie, trzeba operacyjnie ustawić paluch. Wybór najlepszej metody zależy od wielkości deformacji, nasilenia dolegliwości, stopnia uszkodzenia stawów palucha, wieku i stanu zdrowia pacjenta.

Nowoczesne zabiegi (osteotomia) przeprowadzane za pomocą tytanowych śrubek, które tną kość, a potem utrzymują ją w nowej, poprawionej pozycji nie są refundowane. Koszty zabiegu w prywatnych klinikach to ok. 2800–4400 zł za jedną nogę (znieczulenie ogólne, implant i doba pobytu w szpitalu).

Jak zbudowana jest stopa?

Stopa składa się z 26 kości otoczonych 107 mięśniami. Żyły, tętnice i nerwy w każdej ze stóp mają łączną długość 1,6 km.

Stopę dzieli się na trzy części: 1. śródstopie – giętka część stopy, amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia, składa się z pięciu kości; 2. stęp – część nogi, która jest mało ruchliwa i sztywna, przenosi ciężar ciała, składa się z siedmiu kości; 3. palce – zapewniają stabilność stopy, składają się z 14 paliczków.

Odpowiedni pedikiur zaoszczędzi bólu

Jeśli będziesz regularnie wykonywać ten zabieg, unikniesz wielu dolegliwości stóp, przede wszystkim odcisków, modzeli i nagniotków.

1. Do miski wlej ciepłą wodę z dodatkiem soli do stóp lub naparu np. z szałwii (działa odkażająco i przeciwpotnie, wystarczy saszetkę ziół zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 5 minut) lub olejku lawendowego (3-5 kropli). W takiej kąpieli mocz stopy 15 minut.

2. Po wytarciu nóg usuń tarką zrogowaciały naskórek. Możesz użyć też pumeksu, ale tylko małego kawałka do jednorazowego użytku. Zrób peeling, masując stopy ok. 3 minuty. Spłucz kosmetyk.

3. Starannie osusz stopy i wetrzyj w nie krem nawilżający lub regenerujący, w zależności od potrzeb.

4. Paznokcie obetnij prosto za pomocą specjalnych cążek, wygładź pilnikiem. Nie zaokrąglaj brzegów, aby paznokcie nie wrastały. Drewnianą szpatułką (najlepiej patyczkiem z drewna różanego – ma właściwości antyseptyczne) odsuń z paznokci skórki.

Lepiej ich nie wycinać, bo stają się twarde, mogą się łatwo zadzierać, powstają wówczas bolesne ranki.

Odpowiednie obuwie, wygodne i bezpieczne, to ważny element zapobiegania powstawaniu odcisków, modzeli, haluksów, ostróg piętowych, a także wrastania paznokci.

Jakie powinny być buty?

Przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów. Nie mogą uciskać stóp. Czubki butów powinny być szerokie. Obcasy – niezbyt wysokie (3-5 cm), szerokie, stabilne. Podeszwa powinna dobrze amortyzować wstrząsy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej