Zatrucie na urlopie. Jak zapobiegać, co zażywać?

Wyjeżdżając na urlop, musimy liczyć się z tym, że to, co będziemy jeść, niekoniecznie musi nam służyć. W przypadku podróży do egzotycznych krajów nie bez znaczenie jest też lokalna flora bakteryjna, do której tubylcy są przyzwyczajeni, natomiast organizm turystów przeżywa szok.

Dlatego dobrze jest wziąć ze sobą do podręcznej apteczki preparaty, które pozwolą nam przetrwać urlop bez kłopotów z układem pokarmowym.

Reklama

Jeśli już dopadnie Cię klątwa Faraona, Montezumy czy „Delhi belly” – czyli uporczywa biegunka połączona z gorączką – pamiętaj by nawadniać organizm – pij dużo wody.

Pomogą też tabletki węgla aktywowanego (należy przyjąć 4 g na dobę), który pochłania chorobotwórcze drobnoustroje.

Jeśli objawy się nasilają lub nie zmniejszają, należy zgłosić się do lekarza. Długotrwała biegunka prowadzi do krytycznego odwodnienia organizmu i śmierci.

A w Polsce…

Podczas urlopu w kraju też może dopaść nas zatrucie – zakażenie Salmonellą czy bakteriami Campylobacter. Skutkiem jest biegunka, nudności i gorączka.

O ile chory nie ma obniżonej odporności, zatrucie przemija samoistnie. Stosuje się więc leczenie objawowe, czyli podaje się płyny, by uniknąć odwodnienia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby uniknąć przykrych dolegliwości, warto pamiętać o kilku zasadach:

• Podstawowym środkiem zapobiegawczym jest czystość. Należy bezwzględnie pamiętać o częstym myciu rąk, myciu i obieraniu owoców przed spożyciem, piciu tylko wody butelkowanej.

• Pamiętajmy, że w krajach tropikalnych mycie owoców nie powinno odbywać się w bieżącej wodzie! Dodatkowo, owoce przed obraniem ze skórki powinniśmy sparzyć wrzątkiem.

• Unikajmy lodu robionego z wody z wodociągu.

• Uważajmy na dania z ulicznych straganów, gdzie warunki higieniczne mogą znacznie odbiegać od znanych nam standardów.

• Unikamy jedzenia surowego i nie poddanego obróbce termicznej.

Jak radzić sobie z zatruciem?

Dolegliwości spowodowane zatruciem pokarmowym zazwyczaj pojawiają się nagle. Objawy są powszechnie znane i bardzo łatwe do rozpoznania: liczne wypróżnienia, bóle brzucha, nudności i wymioty, w niektórych przypadkach może pojawić się gorączka.

Zazwyczaj objawy ustępują samodzielnie, jednak istnieją sytuacje, które powinny nas skłonić do udania się do lekarza. Do objawów tych zaliczymy: bardzo liczne i krwiste biegunki, wysoką gorączkę czy uporczywe wymioty.

Wszystkie te objawy mogą doprowadzić m.in. do ciężkiego odwodnienia, które jest stanem zagrożenia życia. Dlatego w każdym wypadku zatrucia należy pamiętać o uzupełnianiu płynów. Do nawodnienia doustnego możemy stosować wodę butelkowaną lub przegotowaną.

Skuteczne są również doustne preparaty nawadniające, które w swoim składzie zawierają glukozę oraz odpowiednio dobrane sole mineralne, tracone przez organizm podczas biegunki i wymiotów.

Takie środki są dostępne w postaci proszków oraz granulatów w saszetkach i najczęściej noszą one nazwę ORS (oral rehydration salts).

Co warto mieć w apteczce

Probiotyk + prebiotyk dla niemowląt, dzieci i dorosłych w saszetkach Acidolac, 16 zł

Doustny lek przeciwbiegunkowy Stoperan, 8 zł

Środek zapobiegający odwodnieniu podczas biegunki lub wymiotów Acidolit, 15 zł

Środek leczący stany biegunkowe i podrażnienia żołądka Smecta, 9 zł

Węgiel leczniczy Carbo Medicinalis, 5 zł

Biegunka u dziecka

Nie każda rzadka kupa to biegunka. O biegunce mówimy dopiero wtedy, gdy konsystencja stolca jest luźna lub płynna oraz (lub) doszło do zwiększenia liczby wypróżnień (do 3 lub więcej na dobę).

Najczęstszą przyczyną biegunki są wirusowe zakażenia przewodu pokarmowe (rota-, adeno-, norawirusy), rzadziej są to zakażenia bakteryjne, najrzadziej pasożyty – wówczas pojawia się też gorączka czy wymioty. Rozwolnienie wywołują też alergie i naturalnie zatrucia. Najgroźniejszym powikłaniem biegunki jest odwodnienie.

W domowym leczeniu najważniejsze jest nawadnianie doustne – doustne płyny nawadniające (do kupienia w każdej aptece bez recepty), woda, herbata, kompot jabłkowy, zupy. Dziecko należy poić małymi porcjami (1-2 łyżeczki), ale często (co kilka minut).

Wymioty nie są przeciwwskazaniem do nawadniania doustnego. W trakcie objawów nieżytu żołądkowo-jelitowego dziecko powinno być karmione tak, jak przed wystąpieniem objawów. Niemowlęta można karmić piersią lub mlekiem modyfikowanym jak przed chorobą. W większości przypadków ostra biegunka (zarówno wirusowa, jak i bakteryjna) ustępuje samoistnie i nie wymaga stosowania leków przeciwdrobnoustrojowych (ich podawanie powinno być wyjątkiem, a nie regułą).

Zaleca się stosowanie probiotyków (żywe drobnoustroje, które wywierają korzystne działanie na nasz organizm) o dowiedzionej skuteczności, łącznie z nawadnianiem.

Dziecko należy obserwować, zwracać uwagę na ewentualne objawy odwodnienia (dziecko apatyczne, zmniejszona ilość moczu, suchy język).

W przypadku zaburzeń stanu świadomości (rozdrażnienie, apatia, senność), zpadniętych gałek ocznych, skąpomoczu, wysokiej gorączki (ponad 39°C), intensywnych wymiotów, krwi w stolcu, niechęci do picia, należy skontaktować się z lekarzem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej