Zarażenie wirusem HCV u dziecka

Wirus HCV wywołujący zapalenie wątroby, został odkryty zaledwie 19 lat temu! Może on wywołać dwa rodzaje zapalenia wątroby: ostre, które kończy się wyleczeniem lub przewlekłe, trwające nawet całe życie. Wirusem HCV zarażamy się przez krew nosiciela wirusa, czasem przez inne wydzieliny ustrojowe, w szczególności te zanieczyszczone krwią.

Jak zaraża HCV?

HCV można się zarazić podczas zabiegów medycznych (pobieranie i transfuzja krwi, operacje) a nawet podczas wizyty u dentysty czy dermatologa. Również w studiach tatuażu, u kosmetyczki czy fryzjera - wszędzie, gdzie zaniedbana jest kwestia higieny, łatwo o zarażenie.

Okazuje się, że z nosicielem HCV można funkcjonować na co dzień i o ile nie dochodzi do kontaktu z jego krwią, nie musi dojść do zarażenia. Okres wylęgania wirusowego zapalenia wątroby wywołanego przez HCV waha się od kilku tygodni do sześciu miesięcy. Po upływie tego czasy występuje stan zapalny.

Reklama

Objawy zarażenia wirusem HCV u dzieci

Wykrycie przewlekłego zapalenia wątroby typu C u dzieci często jest przypadkowe. Dzieci zarażone HCV najczęściej bowiem na początku wydają się po prostu cierpieć z powodu zwykłej infekcji wirusowej. 

Nie pojawiają się objawy charakterystyczne dla żółtaczki, zatem trudno się domyślić, że choroba dziecka może być związana z wątrobą. U starszych dzieci pojawia się uczucie ciągłego zmęczenia i to jest pierwszy syndrom, który może pozwolić się domyślić, ze przyczyną jest HCV (taki objaw opisuje się jako charakterystyczny u zarażonych dorosłych)

Przebieg stanu zapalnego wywołanego przez HCV

Jeżeli stan zapalny jest ostry, po sześciu miesiącach od wystąpienia pierwszych objawów, ustąpi i wątroba się zregeneruje. W 20% jednak ten pozytywny scenariusz się nie sprawdzi i konieczna jest wieloletnia terapia. Przy HCV dziecko czeka również rygorystyczna dieta.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej