Zapalenie wyrostka

Objawy łatwo pomylić z niestrawnością i wrzodami żołądka, ale też z kamicą nerkową, zapaleniem trzustki lub pęknięciem torbieli jajnika!

Reklama

Niedawno do mojego gabinetu zgłosiła się pani Dagmara (46). Skarżyła się na silne bóle brzucha. Z relacji wynikało, że początkowo koncentrował się on wokół pępka, a potem zaczął być odczuwalny w podbrzuszu, w prawym dole biodrowym. Zauważyła też, że nasila się podczas kaszlu i gimnastyki, przy podnoszeniu prawej nogi do góry. Wyjaśniłam, że opisywane objawy mogą wskazywać na zapalenie wyrostka.

Typowy dla schorzenia jest tzw. objaw Blumberga

Gdy naciskamy dłonią powłoki brzucha po prawej stronie i gwałtownie puszczamy, to zwolnienie ucisku jest bardziej bolesne niż sam ucisk. Charakterystyczna jest też bolesność uciskowa w tzw. punkcie MacBurneya, który leży na linii łączącej pępek z prawym górnym kolcem biodrowym, bliżej biodra. Oprócz bólu, możemy mieć mdłości, wymioty i zdecydowany jadłowstręt.

Właśnie od tego ostatniego objawu zależy trafna diagnoza: jeśli mamy wszystkie objawy, ale nie czujemy wstrętu do jedzenia, lekarz raczej skreśli zapalenie wyrostka z listy podejrzeń.

Jeśli dopadło nas ostre zapalenie wyrostka, możemy mieć też zawroty głowy, lekką gorączkę, a ból może promieniować w stronę narządów moczowo-płciowych. Czasem występuje także objaw Rovisinga – przy ucisku lewego podbrzusza pojawi się ból po stronie prawej.

Ostre zapalenie wyrostka wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej

W takiej sytuacji trzeba go wyciąć, bo może dojść do powstania ropnia, jego pęknięcia i zapalenia otrzewnej – nawet w ciągu 24 godzin od wystąpienia objawów! Zwykle jednak do przedziurawienia wyrostka dochodzi w drugiej lub trzeciej dobie choroby.

Zabieg jego usunięcia nazywany jest appendektomią. Jeśli nie doszło do pęknięcia i rozlania się jego treści, zabieg można wykonać laparoskopowo. Jednak na powrót do pełnej aktywności, zarówno po operacji laparoskopowej, jak i tradycyjnej, potrzeba ok. 2–3 tygodni.

Gdy cierpimy na przewlekłą postać choroby, która spowodowała powstanie nacieku lub ropnia okołowyrostkowego, dostaniemy antybiotyki i będą niezbędne zimne okłady na brzuch, ponieważ temperatura w okolicy ropnia znacznie się podnosi (nawet do 40°C). Ropień okołowyrostkowy musi być oczyszczony z ropy. Robi to lekarz pod kontrolą USG.

Wykonuje nakłucie i na kilka dni umieszcza w ropniu dren. Czasem jednak ropień oczyszcza się za wolno, wtedy potrzebna jest operacja, by lekarz mógł go wyczyścić i założyć dren.

Metodę drenażu i antybiotykoterapię najczęściej stosuje się u osób, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania operacji, np. gdy ze względu na chorobę serca nie możemy poddać się narkozie.

Zapalenie wyrostka może trwać nawet kilka miesięcy zanim dojdzie do stanu ostrego. Bóle brzucha mogą pojawiać się i znikać.

Zdaniem specjalisty

Diagnoza zapalenia wyrostka robaczkowego może być trudna nawet dla doświadczonego lekarza! Podstawą jest stan pacjenta. Pomocne bywają też badania krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej. Częściej jednak służą one wykluczeniu innych schorzeń.

Ważne! Przy podejrzeniu wyrostka kobiety powinny zostać zbadane przez ginekologa, by wykluczyć ewentualne zmiany w obrębie narządu rodnego – zapalenie wyrostka może dawać podobne objawy jak pęknięta torbiel jajnika czy zapalenie przydatków. Trzeba też wykluczyć prawostronną kamicę nerkową, ostre zapalenie trzustki i pęknięcie wrzodu żołądka lub dwunastnicy.

Po operacji szczególnie dbajmy o dietę. Unikajmy potraw smażonych i wzdymających.

Co jeść, a czego nie? Przez kilka tygodni po zabiegu usunięcia wyrostka uważajmy na to, co jemy. Wykluczmy masło, śmietanę, smalec, tłuste twarogi i sery żółte oraz potrawy ciężkostrawne, np. smażone, a także zawierające dużo błonnika i wzdymające, jak groch, fasola, kapusta, cebula.

Wykluczone są potrawy z puszek, marynaty oraz zasmażki. Warzywa i owoce jedzmy bez skórki. Najlepiej gotowane i zmiksowane. Z ziemniaków róbmy purée.

Mięso i ryby także należy spożywać w postaci rozdrobnionej. Nie zaleca się grubych kasz, np. gryczanej lub pęczaku. Wybieramy raczej kaszę mannę, drobną jęczmienną lub kukurydzianą, ryż oraz płatki owsiane. Możemy jeść jogurty naturalne, pszenne bułki, biszkopty, niewielkie ilości oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.

Praktyczne wskazówki

Leki przeciwbólowe. Przy nasilającym się bólu w podbrzuszu powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nie wolno stosować żadnych środków przeciwbólowych. Ich zażycie może zafałszować wynik badania lekarskiego.

Post. W trakcie badań nie jedzmy. Z jednej strony może to pogorszyć nasz stan, tj. wywołać mdłości i wymioty, a z drugiej – jeśli konieczna okaże się szybka operacja – narkozę podaje się pacjentowi będącemu na czczo. W przeciwnym razie znieczulenie możemy odchorować.

Leki przeciwbólowe.

Niektóre osoby sięgają po nie, gdy mają trudności z wypróżnieniem. Jeśli mamy zapalenie wyrostka, lek przeczyszczający spowoduje pogłębienie procesu zapalnego. A gdy doszło do pęknięcia – pogorszenie stanu zdrowia.

Skąd ten problem?

Wyrostek to część jelita grubego. Znajduje się w podbrzuszu po prawej stronie (patrz obok). Mierzy 8–9 centymetrów. Kiedyś lekarze wycinali go profilaktycznie przy okazji innych brzusznych operacji.

Zaniechano jednak tej procedury, bo okazało się, że jest on ważną częścią układu odpornościowego. Do zapalenia dochodzi, gdy zamknięte zostanie ujście wyrostka, np. wskutek zagięcia lub ucisku albo z powodu zapalenia bakteryjnego lub wirusowego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej