Zapalenie pęcherza u kobiet

Rzadko która kobieta nie miała tej przypadłości przynajmniej raz.

Parcie na pęcherz, ból, pieczenie przy oddawaniu moczu oraz pobolewanie w podbrzuszu to objawy, na które skarżyła się w moim gabinecie pani Halina.

– Nie pierwszy raz mam coś takiego, a to bardzo nieprzyjemna dolegliwość – powiedziała. – Wszystkie objawy wskazują na typowe zakażenie dróg moczowych – odpowiedziałem.

Reklama

– Co je mogło znowu wywołać? – dopytywała pani Halina. – Najczęściej bakterie – powiedziałem. – Szczególnie aktywna jest Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, która naturalnie bytuje w organizmie.

Ale przy niedostatecznej higienie może przedostać się z okolic odbytu do cewki moczowej. – Ale ja dbam o higienę! – żachnęła się pacjentka. – To czasem nie wystarcza.

Zdarza się, że odpowiedzialne za zakażenie są chlamydie – bakterie przenoszone drogą płciową, które atakują pęcherz i moczowody, dostając się do nich przez cewkę moczową – tłumaczyłem. –

Infekcjom sprzyjają przeziębienia, przemarznięcia, osłabienie, ale również alergiczna reakcja na podpaski higieniczne czy środki plemnikobójcze stosowane przy antykoncepcji.

Ryzyko wzrasta w czasie ciąży i klimakterium. – A skąd wiadomo, która bakteria jest przyczyną choroby? – pytała pacjentka. – Trzeba wykonać ogólne badanie moczu oraz posiew moczu z antybiogramem (by przekonać się, jaki antybiotyk może się uporać z daną bakterią).

Gdy jednak zakażenia powtarzają się, wykonuje się także USG dróg moczowych. – No tak, ale to trwa, a ja potrzebuję czegoś natychmiast! – stwierdziła pacjentka.

– Bo dolegliwości są bardzo dotkliwe. – Dam pani antybiotyk bez posiewu, zastosujemy lek o tzw. szerokim spektrum działania, czyli taki, który działa na wiele bakterii i zwykle jest skuteczny w tego typu przypadkach.

– Myślałam, że obejdzie się bez antybiotyku – mówiła zawiedziona pacjentka. – Antybiotyk jest w tym przypadku konieczny, ponieważ zaniedbany stan zapalny dróg moczowych może doprowadzić nawet do zakażenia nerek. Terapia trwa zwykle 7-10 dni. Mimo że dolegliwości ustępują dość szybko, nie wolno przerywać kuracji, bo odstawienie leku może być przyczyną nawrotu choroby, czasem nawet w nasilonej formie. – Czy są jeszcze jakieś inne zalecenia? – zapytała pacjentka.

– Jest ich sporo – odpowiedziałem. – Warto ich przestrzegać, bo znacznie przyspieszają wyzdrowienie. – Co więc powinnam robić? – dociekała pani Halina. – Trzeba dużo pić. Co najmniej 2,5 l niesłodkich płynów dziennie, najlepiej – wody mineralnej, herbatek ziołowych i soków z owoców cytrusowych, czarnej porzeczki lub żurawiny.

– 2,5 litra? Przecież to aż 10 szklanek! Po co tak dużo? – zdziwiła się pacjentka. – Ponieważ wraz z moczem wypłukiwana jest część chorobotwórczych bakterii – wyjaśniłem. – Dobrze jest też przyjmować witaminę C, bo bakterie nie lubią kwaśnego środowiska. Można sięgnąć po gotowe preparaty (np. Femisept URO, Urosal, uroFuraginum).

Pomocne bywają suplementy z żurawiną (np. Furoxin, Zurin, Żuravit SOS, Żurawina Uro-complex). Żurawina ma właściwości, dzięki którym bakteriom trudno jest przywierać do ścian dróg moczo wych.

Dolegliwości łagodzą ciepłe okłady na podbrzusze (np. poduszka elektryczna, termofor czy butelka z ciepłą wodą) oraz nasiadówka w ciepłej wodzie z dodatkiem np. naparu z szałwii, rumianku.

– A co robić, by zakażenia tak często się nie pojawiały? – spytała pani Halina – Picie dużych ilości płynów powinna pani wprowadzić na stałe do swoich zwyczajów.

Nie dotyczy to napojów alkoholowych i zawierających kofeinę (kawy!), bo te drażnią pęcherz moczowy. Przy skłonności do zakażeń dróg moczowych należy szczególnie dbać o higienę okolic intymnych. Podmywając się, proszę wycierać się zawsze w odpowiednim kierunku, czyli w stronę odbytu.

Przed i po stosunku warto oddać mocz, umyć się. Co pół roku trzeba odwiedzać kontrolnie ginekologa, aby sprawdzić, czy w pochwie nie ma stanu zapalnego. Jeśli jest, trzeba szybko rozpocząć leczenie, by bakterie nie dostały się do dróg moczowych.

Jak dochodzi do zakażenia?

Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn. To sprawia, że bakterie mają do pokonania krótką trasę, by dotrzeć do pęcherza moczowego.

Poza tym cewka moczowa kobiet znajduje się blisko ujścia pochwy i odbytu, co ułatwia przenoszenie się obecnych tam bakterii.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej