Zapalenie pęcherza - objawy i leczenie

Infekcje dróg moczowych lubią powracać. Nie jesteś jednak bezradna. Oto rady, dzięki którym na długo zapomnisz o chorobie i unikniesz jej nawrotów.

Zdjęcie

/Arch./Fotolia
/Arch./Fotolia

Nawracające zapalenia pęcherza to problem wielu kobiet. Dlaczego tak często nam się przytrafiają? Przyczyna tkwi w budowie anatomicznej.

Kobiety mają krótką cewkę moczową, która sprzyja przedostaniu się bakterii E. coli (naturalnie obecnych w jelicie grubym i okolicach odbytu) do dróg moczowych i pęcherza.

Reklama

Infekcje lubią nam dokuczać na przełomie zimy i wiosny, bo zmienna pogoda sprzyja osłabieniu organizmu. Kłopoty z pęcherzem często pojawiają się na skutek wychłodzenia.

Aby zmniejszyć ich ryzyko, warto przestrzegać kilku prostych zasad i wiedzieć, jak zareagować, gdy tylko pojawią się pierwsze dolegliwości.

Leczenie w domu: szybko hamujemy postęp infekcji

Rozpoczynającej się infekcji trudno nie zauważyć. Sygnalizuje ją m.in. kłucie w podbrzuszu oraz częste parcie na pęcherz, skąpe i bolesne oddawanie moczu. Na objawy stanu zapalnego trzeba reagować od razu – jest szansa, że infekcja się nie rozwinie!

Sięgnij po sok z czerwonych grejpfrutów. Zmienia on odczyn moczu na kwaśny, przez co hamuje namnażanie się bakterii i przyspiesza ich usuwanie z pęcherza. Aby zadziałał, pierwszego dnia infekcji wypij 6 szklanek napoju.

Zastosuj lek z furaginą. Jest to substancja, która działa bakteriobójczo, dlatego sprawdza się w walce z zapaleniem pęcherza. Tabletki kupisz w aptece bez recepty ( preparat uroFuraginum, ok. 20 zł).

Przygotuj nasiadówkę z szałwii. Zaparzaj 2 łyżki ziół w litrze wody przez 20 minut. Przecedź, wlej do wanny. Dopełnij wodą tak, by sięgała do talii, gdy usiądziesz. Nasiadówka powinna trwać 20 minut.

Nasza rada: domowe sposoby możesz stosować przez 2–3 dni: pod warunkiem, że ból i parcie w podbrzuszu są jedynymi objawami. Zgłoś się do lekarza, gdy nie miną po upływie tego czasu lub gdy zagorączkujesz.

Konieczne badania: pozwolą ustalić przyczynę zakażenia

Do natychmiastowej wizyty u lekarza powinno cię skłonić pojawienie się krwi w moczu lub gorączka. Przy częstych infekcjach pęcherza dodatkowo potrzebne są szczegółowe testy, aby sprawdzić, jaka bakteria powoduje stan zapalny oraz aby wykluczyć inne choroby.

Badania laboratoryjne. Lekarz zleci badanie ogólne moczu oraz jego posiew z antybiogramem. Aby wynik tego ostatniego badania wyszedł wiarygodny, w aptece trzeba kupić jałowy pojemnik (ok. 1 zł).

Rano myjemy okolice intymne. Pierwszy strumień moczu oddajemy do toalety, a do pojemnika oddajemy tzw. strumień środkowy.

USG jamy brzusznej. Badanie pozwala na sprawdzenie, czy mocz nie zalega w pęcherzu. Jest to częsta przyczyna stanu zapalnego.

Nasza rada: na zapalenie pęcherza lekarz może przepisać antybiotyk. Nie zaniedbuj terapii: niedoleczony stan zapalny może przenieść się na nerki i spowodować ich uszkodzenie.

Profilaktyka: ważne zasady, dzięki którym nie zachorujesz

Warto na co dzień stosować proste zalecenia lekarzy, które mogą uchronić cię przed kolejną infekcją. Oto kilka najważniejszych zasad.

Regularnie opróżniaj pęcherz - zalegający w nim mocz sprzyja szybkiemu namnażaniu się bakterii. Nigdy nie zwlekaj z pójściem do toalety do ostatniej chwili. Nie zapominaj o tym także po stosunku.

Utrzymuj kwaśny odczyn moczu. Np. popijaj przez cały dzień wodę z cytryną lub sięgnij po wit. C w tabletkach o przedłużonym działaniu (np. Cetebe, ok.15 zł/30 kapsułek, dzienna dawka: 1000 mg).

Stosuj odpowiednią antykoncepcję - unikaj stosowania krążków dopochwowych i globulek plemnikobójczych – należy je umieścić w pochwie, a to zwiększa ryzyko wprowadzenia do układu moczowego szkodliwych bakterii.

Ubieraj się stosowanie do pogody. Poranki i wieczory są jeszcze chłodne. Mogą osłabić organizm i narazić nas na atak bakterii.

Nasza rada: zawsze podcieraj się od przodu do tyłu (aby nie przenieść bakterii z odbytu do cewki moczowej). Do mycia używaj łagodnych płynów, które nie zaburzają równowagi bakteryjnej w pochwie (np. Lactacyd, ok. 16 zł/200 ml, Biały Jeleń, ok. 5 zł/500 ml).

Szczepionka w tabletce

Od niedawna w Polsce mamy dostęp do doustnej szczepionki, która może być wybawieniem od infekcji. Jest wskazana zwłaszcza dla kobiet z nawracającym zapaleniem pęcherza. O jej podaniu zawsze decyduje lekarz.

Jak działa? Preparat zawiera szczep bakterii E.coli, ale w „bezpiecznej wersji”. Jego podanie ma nauczyć organizm rozpoznawać wroga i wiedzieć, jak z nim skutecznie walczyć.

Jak stosować? Szczepionkę przyjmujemy w postaci tabletki, którą połykamy rano, na czczo. Na wytworzenie odporności potrzeba jednak czasu: terapia trwa 3 miesiące. Można ją zastosować nawet, gdy już chorujemy. Koszt miesięcznej kuracji to ok. 90 zł

Grzegorz Prasałek - lek. med. internista

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej