Zapalenie pęcherza moczowego. Objawy, sposoby leczenia

Wystarczy lekko się przeziębić, by zacząć częściej biegać do toalety. A gdy do tego pojawia się ból i pieczenie, to znak, że do dróg moczowych dostały się bakterie. I co teraz?

Jak to zwykle bywa, problem ten dotyczy częściej kobiet. Otóż, drogie Panie, mamy krótszą i szerszą cewkę moczową w porównaniu z mężczyznami (u kobiet cewka ma zaledwie 5 cm długości, podczas gdy u panów jest ona 4-, 5-krotnie dłuższa), a jej ujście zlokalizowane jest w niewielkiej odległości od odbytu, który jest naturalnym siedliskiem drobnoustrojów, m.in. bakterii – Escherichia coli, która jest tu głównym winowajcą i odpowiada za zakażenie układu moczowego (ZUM).

Reklama

Dopóki żyje ona w jelicie, jest nieszkodliwa. Ale gdy przedostanie się do dróg moczowych, wę druje nimi do pęcherza, a gdy się tam rozmnoży, wywołuje jego stan zapalny.

Ponieważ choroba ta dotyczy co drugiej kobiety, to jeśli jeszcze na nią nie chorowałaś, prawdopodobnie i tak się nie wywiniesz. A wtedy lepiej wiedzieć, jak od razu walczyć z bakteriami.

Gdy coś zaczyna się dziać

Częste parcie na mocz, pieczenie i ostry ból podczas mikcji, podwyższona temperatura ciała to charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza moczowego.

W rozpoznawaniu choroby podstawowe jest badanie ogólne moczu. Choć choroba nie jest groźna, jeśli jest niewyleczona do końca – lubi nawracać i co gorsza – może prowadzić do powikłań (łącznie z zapaleniem nerek).

Kuracja w domu

Chcesz zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia? Zastosuj naturalne sposoby.

• Wygrzej się – najlepiej jeśli ten trudny okres przeleżysz pod kołdrą, a do podbrzusza będziesz przykładać poduszkę elektryczną albo termofor. Rozgrzewanie stóp też nie zaszkodzi.

• Rób nasiadówki – do gorącej wody wlej napar z rumianku, skrzypu czy kory dębowej. Możesz też zastosować gotowe mieszanki z apteki. Wlej napar do wody sięgającej do talii i posiedź tak około 10-15 minut. Takie nasiadówki rób 2 razy dziennie.

• Sięgnij po zioła – w aptece są dostępne specjalne mieszanki (np. Urosept), ale jeśli masz w domu pokrzywę, skrzyp polny bratek lub owoce jałowca, też możesz przygotować z nich herbatkę, która zadziała moczopędnie i złagodzi objawy infekcji. Aby zadziałały, trzeba je pić przynajmniej 2-3 razy dziennie.

Wolisz gotowe ziołowe preparaty? Szukaj ich w aptece. Jeśli po 2 dniach domowych zabiegów dolegliwości nie ustąpią i będziesz mieć gorączkę, nudności, wymioty oraz bóle w okolicy nerek, a w moczu zauważysz krew – koniecznie zgłoś się do lekarza.

IK

Pamiętaj, nie powstrzymuj oddawania moczu, bo znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się.

Pij wodę!

Gdy pijesz za mało płynów, mocz jest za gęszczony (ma ciemny kolor) i jego produkcja jest niewielka. W efekcie oddajesz za mało moczu, a to zwiększa podatność na ZUM. Dlatego im więcej płynów wypijesz (ok. 2,5 litra dzien nie), tym więcej usuniesz chorobotwórczych bakterii.

Żurawina

Owoce żurawiny mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzy bicze. Jeśli masz skłonności do infekcji dróg moczowych, powinnaś profilaktycznie wypijać szklankę soku z żurawin dziennie.

Żurawina neutralizuje również bakterie, np. Helicobacter pylori, które uwa ża się za jedną z przyczyn wrzodów żołądka.

Ziołowe kąpiele lecznicze

Podczas infekcji pęcherza możesz wspomóc swoją kurację ziołami. Do kąpieli dodaj napar przygotowany w takich samych proporcjach z rumianku, dziurawca i krwawnika (około 1 litr).

Mają one właści wości bakteriobójcze i przeciw pasożytnicze, a krwawnik dodatkowo leczy uszkodzenia skóry.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej