Zapalenie korzonków

Chciałam się podnieść z fotela, ale opadłam z jękiem z powrotem. Ból w dolnej części kręgosłupa uniemożliwił mi ruchy i łzy napłynęły mi do oczu. Danuta Lewicka, 45 l., Toruń.

– Pewnie przepracowałaś się na działce! – stwierdził mąż. Dał mi leki przeciwbólowe. Spałam z elektryczną poduszką pod plecami i dzięki temu ból się zmniejszył. .Ale gdy nie mijał, poszłam do lekarza. – Boli mnie dół pleców, promieniuje w górę i w dół, aż do pośladków – poskarżyłam się. – Czy pojawił się nagle, bez żadnej przyczyny? – Pracowałam na działce, więc może uszkodziłam kręgosłup. Ale wcześniej nie miałam takich problemów.

Reklama

– Musimy zrobić RTG i zbadać, co się w nim dzieje.

Może są zmiany w kręgach lub zapalenie korzonków, czyli włókien nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego

One są wrażliwe na najmniejszy ucisk. – Co wywołuje dolegliwości? – Infekcje, urazy, wychłodzenie. Efektem jest ostry skurcz. Ale jeszcze częściej zmiany w strukturze kostnej kręgosłupa.

– Co to za zmiany? – Np. wypadnięcie dysku. Przesuwa się on w trakcie dźwigania i uciska nerwy. Np. wtedy, gdy ktoś ma słabą kondycję lub fizycznie się sforsuje. – A jak wypada ten dysk, przecież nic wtedy nie widać?

– Ale to się czuje, nieprawdaż? Kręgosłup składa się z kręgów, między którymi są krążki (dyski). Neutralizują uderzenia, urazy i wstrząsy. Układają się w literę S, co zapewnia sprężystość i wytrzymałość.

Ale gdy kręgosłup choruje, dyski wystają poza jego oś, uciskają na nerwy, co powoduje ból

– Czy dostanę jakieś leki? – Naturalnie. Najpierw środki farmakologiczne przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe.

Później konieczna jest rehabilitacja: fizykoterapia, laser, masaże. Pomocne jest też spanie na twardym materacu, najlepiej bez poduszki.

Trzeba też uważać podczas podnoszenia przedmiotów, np. z podłogi. Bez głębokiego schylania, ale na lekko ugiętych nogach. Inaczej może być konieczna operacja. W końcu ból zniknął. Jednak ja przestrzegam zaleceń. Nie schylam się i nie noszę siatek. Kupiłam sobie plecak!

Co ci wtedy pomoże?

Stosuj maści rozgrzewające i ciepłe okłady. Podkładaj pod plecy wełniany koc. Pomoże ci też elektroterapia. Są to zabiegi z wykorzystaniem niewielkiej dawki prądu przepływającej przez bolące miejsca oraz leków przeciwzapalnych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Bella Relaks
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej