Zakażenie wirusem HBV

Mój kuzyn ma poważne kłopoty z wątrobą. Przeszedł badania, które wykazały jej częściową marskość spowodowaną zakażeniem wirusem HBV. A przy tym kuzyn wcale nie miał żółtaczki! Jak można się zarazić tym wirusem? I w jaki sposób te mu zapobiec? Michał z Warszawy

Wirus HBV wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu B jest o wiele bardziej zakaźny niż HIV. „Wrotami”, któ rymi przedostaje się do organizmu jest uszko dzona skóra i śluzówka.

Reklama

Do infekcji dojść może podczas zabie gów medycznych, w studiu tatuażu i salonie kosmetycznym, u fryz- jera lub stomatologa – jeśli skażony sprzęt nie został należycie zdezynfekowany. Wirusem można się też zarazić podczas stosunku płciowego.

Objawy WZW B – osłabienie, senność, brak apetytu, ból głowy, żołądka i wątroby – są mało charakterystyczne i łatwo je zignorować. Chorzy nie leczą się więc, bo... nie wiedzą, że są chorzy. Konsekwencją bywa marskość wątroby. Na szczęście, przeciw wirusowi HBV można się już zaszczepić.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej