Zakażenie bakteryjne pochwy

CO TO JEST: Bakteryjne zakażenie pochwy (BV) to jedna z częstszych infekcji występujących u kobiet, także tych oczekujących dziecka. Przyczyną choroby jest zazwyczaj niewłaściwa higiena osobista.

Reklama

JAK SIĘ OBJAWIA: Połowa kobiet nie odczuwa żadnych objawów. U pozostałych zazwyczaj pojawia się świąd oraz obfita ilość białoszarej wydzieliny, która ma konsystencję nieco zbliżoną do mleka. Charakterystyczny dla infekcji bakteryjnej jest tzw. rybi zapach, który daje się wyczuć zwłaszcza po aktywności seksualnej.

JAK JE LECZYĆ: Zapalenie można szybko wyleczyć, jeśli choroba jest w początkowym stadium. Lekarz przepisuje zwykle preparaty przeciwza- palne. W leczeniu zapalenia pochwy stosuje się żele i kremy na receptę. Jeśli jednak infekcja jest rozległa, konieczne jest podanie antybiotyku. Aby złagodzić dokuczliwe objawy choroby, można doraźnie stosować np. gałki dopochwowe z propolisem. Ulgę przyniosą także irygacje specjalnymi płynami, takimi jak np. Azucalen, Avoflag lub Tantum Rosa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej