Zaczerwienienie pochwy – częsta dolegliwość intymna

Jeśli odczuwamy swędzenie i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie srom jest czerwony, a często także opuchnięty. Taka sytuacja ma miejsce, gdy doszło do zakażenia pochwy lub jej podrażnienia.

Zdjęcie

Materiał prasowy /materiały prasowe
Materiał prasowy
/materiały prasowe

Co powoduje zaczerwienienie pochwy?

Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości intymnej są: bakteryjne zakażenie pochwy lub grzybicze zakażenie pochwy. Cierpimy wtedy na upławy, którym towarzyszy charakterystyczny nieprzyjemny zapach z pochwy - o woni ryb lub drożdży. Inną, bardzo dokuczliwą dolegliwością podczas tych infekcji jest swędzenie okolic intymnych. Przy takich objawach koniecznie powinnyśmy udać się do ginekologa, który przepisze odpowiednie leczenie.

Zdjęcie

Materiał prasowy /materiały prasowe
Materiał prasowy
/materiały prasowe

Zaczerwienienie miejsc intymnych nie zawsze powstaje jednak w wyniku zakażenia. Wrażliwa tkanka sromu i pochwy jest podatna na alergiczne i drażniące substancje znajdujące się w kosmetykach, środkach do mycia ciała, proszkach do prania i płynach do płukania tkanin. Choć perfumowane wkładki higieniczne i pachnący papier toaletowy są przyjemne w użyciu, mogą także niekorzystnie wpływać na delikatny naskórek i wywoływać dolegliwości intymne, np. zaczerwienienie czy swędzenie okolic intymnych. Innym częstym powodem występowania zaczerwienienia jest mechaniczne podrażnienie, zwykle w wyniku aktywności sportowej (np. jazda konna, jazda na rowerze), przegrzania lub noszenia bielizny z materiałów syntetycznych.

Reklama

"Stan zapalny tkanki objawiający się zaczerwienieniem może być wywołany wieloma różnymi przyczynami. Najczęstszą z nich jest zakażenie, np. grzybicze lub bakteryjne."

Jak leczyć zaczerwienienie pochwy?

Jeśli dolegliwości intymne są wywołane zakażeniem ginekolog przepisze nam odpowiednią kurację - antybiotykami, chemioterapeutykami lub lekami przeciwgrzybiczymi. Leczeniu poddawany jest zwykle także nasz partner, a w czasie kuracji zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna. Dodatkowo zleci nam także stosowanie naturalnego preparatu dopochwowego np. z probiotykami lub prebiotykami. Taki preparat, zwłaszcza podczas antybiotykoterapii, pomoże nam przywrócić równowagę flory bakteryjnej pochwy i zminimalizować ryzyko nawrotu infekcji. Jednak jeśli zaczerwienienie spowodowane jest reakcją alergiczną lub fizycznym podrażnieniem, nie zawsze łatwo jest określić i usunąć źródło problemu. W takiej sytuacji najlepiej jest kolejno wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny.

Przy dolegliwościach takich jak zaczerwienienie i swędzenie warg sromowych doraźną ulgę przyniosą nam preparaty chłodzące i łagodzące swędzenie dostępne bez recepty. Wybierajmy te przeznaczone do okolic intymnych, które nie zawierają żadnych alergenów lub substancji podrażniających.

Więcej znajdziesz na www.multi-gyn.com.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również

  • Domowe sposoby na infekcje intymne

    Infekcje intymne są utrapieniem wszystkich kobiet i - niestety - często mają tendencje do nawracania. Warto wiedzieć, co robić, by zapobiegać zakażeniom. Równie istotna jest znajomość metod... więcej