Zabiegi korygujące wady wzroku

Mogą naprawić nawet poważne wady oczu. Laserowa korekta to szansa dla wielu z nas

Kandydatami do korekcji wzroku mogą być osoby między 18 a 55 r.ż. Takie, które nie mają chorób oczu, tarczycy, cukrzycy, onkologicznych, kardiologicznych, infekcji i reumatycznych. Zabiegi te są drogie i niestety nierefundowane przez NFZ.

Najpierw badania

Przed zabiegiem robi się badania stanu zdrowia, tym oczu. Okulista bada wzrok, rogówkę, źrenicę, robi USG oka. Mierzy ciśnienie w oku, pole widzenia, tzw. kąt przesączania, ocenia dno oka i ilość łez. Następnie wybiera odpowiednią metodę.

PRK (keratektomia)

Reklama

Chirurg usuwa nabłonek rogówki, a modelowanie, czyli odparowanie rogówki (fotoablację) robi laser. Rogówka jest potem cieńsza niż przedtem. Po zabiegu zakłada się soczewkę opatrunkową. Widzenie poprawia się stopniowo, prawidłowy stan następuje po 3-6 tyg.

Metodę tę stosuje się w krótkowzroczności (do – 7,0 Dpt), nadwzroczności (do + 4,0 Dpt) i astygmatyzmie (4 Dpt). Cena zabiegu w jednym oku: 1500-2000 zł.

TransPRK

Ta metoda narusza tylko niewielki fragment nabłonka rogówki. W nowoczesnych laserach wiązka promieni porusza się po najmniejszym obszarze nabłonka, który powinien być usunięty.

Nawet przy poruszaniu gałką oczną laser podąża za miejscem, w którym rozpoczął pracę. Nie ma więc możliwości, aby uszkodził inną część oka.

Oko goi się szybciej niż w przypadku innych metod. Usunięcie wady o wartości kilku dioptrii trwa kilka sekund.

Cena korekcji jednego oka: 2000-3500 zł.

LASIK

Polega na precyzyjnym kontrolowaniu usuwania nabłonka rogówki. Służy do tego specjalna „wyrzynarka”, mały pierścień, po którym porusza się przyrząd. Nadcina zewnętrzny płatek rogówki tak, by powstała cienka klapka (przypomina to nacięcie nożem czubka ugotowanego jajka).

Chirurg odchyla ją, a laser modeluje znajdujące się pod nią głębsze warstwy rogówki. Potem odchylona klapka rogówki wraca na miejsce. Nie zakłada się opatrunku. Zabieg trwa 15–30 minut. Można operować obie gałki oczne naraz. Przez kilka godzin po zabiegu pacjent może odczuwać słaby ból. Ma też wrażenie, że w oku coś go uwiera.

Dolegliwości mijają w ciągu doby i wtedy powraca ostrość widzenia. Po zabiegu stosuje się antybakteryjne krople do oczu.

Cena zabiegu w jednym oku: 2000-2700 zł.

Sztuczne soczewki

Poważne wady wzroku (np. –12, -17 Dpt) koryguje się bez pomocy lasera. Sprawdzoną metodą jest wymiana soczewki (tak jak w operacji zaćmy). Do oka wszczepia się sztuczną soczewkę o odpowiedniej mo cy.

W przypadku dużego astygmatyzmu stosuje się specjalną soczewkę (cena ok. 3000 zł) i ustawia ją w oku. Ta metoda daje możliwość wyeliminowania każdej wady. Dzięki temu pacjent dobrze widzi na odległość, choć do czytania musi używać okularów.

Sztuczne soczewki nie mogą bowiem regulować ostrości widzenia z bliska i z daleka (nie mają tzw. akomodacji). Soczewek nie zakłada się u osób, które mają schorzenia rogówki lub siatkówki.

JaK działa oko?

Światło wpada przez rogówkę i źrenicę. Przechodzi przez soczewkę, gdzie promienie załamują się. Przedostaje się przez ciało szkliste, a na siatkówce tworzy się pomniejszony i odwrócony obraz, który mózg przetwarza do postaci prostej.

Gdy obraz powstaje przed siatkówką, mamy krótkowzroczość, a za siatkówką – dalekowzroczność. Przy astygmatyzmie obraz jest zniekształcony.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej