Wylecz zaćmę za granicą

​Liczba osób oczekujących w kolejce na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce ciągle rośnie. Tak samo jak czas oczekiwania. A kiedy choroba zaczyna być już bardzo uciążliwa, czasem po prostu nie można dłużej czekać.

Zdjęcie

Zaćma może dać się we znaki już w średnim wieku. Dbaj o wzrok! /123/RF PICSEL
Zaćma może dać się we znaki już w średnim wieku. Dbaj o wzrok!
/123/RF PICSEL

Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie lub bliskiej Ci osoby, warto wiedzieć, że w ramach Dyrektywy Transgranicznej, Polacy mają prawo do zabiegu usunięcia zaćmy na koszt NFZ za granicą. Czechy, Niemcy i Litwa - to trzy kraje, w których najchętniej decydujemy się skorzystać z takich usług.

1. Celem Dyrektywy Transgranicznej (weszła w życie w 2014 roku) jest zapewnienie pacjentom możliwość korzystania ze świadczeń medycznych, do których nie mogą uzyskać dostępu we własnym kraju. Aby skorzystać z tej opcji leczenia, wystarczy mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne (ZUS lub KRUS), które umożliwi zwrot kosztów z NFZ oraz skierowanie na zabieg usunięcia zaćmy w ramach leczenia szpitalnego.

2. NFZ zwraca koszty do 2300 zł za jedno oko, czyli tyle, ile za to samo świadczenie płaci polskim świadczeniodawcom. Jeśli zabieg jest droższy, różnicę musi dopłacić już pacjent. Zasada jednak jest taka, że najpierw trzeba zrobić zabieg, a potem starać się o zwrot kosztów z NFZ. Rachunek plus komplet dokumentów, które dostaje się przy wypisie, składa się razem z podpisanym wnioskiem (na stronie www.ekuz.nfz.gov wchodzimy w zakładkę: refundacja kosztów za leczenie w państwach członkowskich UE/EFTA pl) w wojewódzkim oddziale NFZ.

3. Wszelkie formalności najłatwiej załatwić za pośrednictwem klinik, które oferują pacjentom kompleksową opiekę medyczną. Oznacza to, że każdy z nich jest objęty skoordynowaną diagnostyką, począwszy od pełnej kwalifikacji do zabiegu, poprzez organizację i przeprowadzenie zabiegu za granicą, aż po opiekę pooperacyjną w klinice w Polsce - więcej informacji np. na stronie: www.zacma.cz. Możemy też załatwić to samodzielnie, ale musimy mieć skierowanie od okulisty.

4. Warto wiedzieć, że w ramach opieki zdrowotnej oferowanej przez polski NFZ, pacjenci mają prawo tylko do operacji usunięcia zaćmy z podstawową soczewką wewnątrzgałkową. A to oznacza, że po zabiegu będą potrzebować okularów do patrzenia na odległość bliską lub do oglądania przedmiotów z dalszej odległości.

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej