Wydzielina z sutka. Czy to oznacza zmiany nowotworowe?

Jeśli nie jest związana z ciążą, zawsze powinna wzbudzić nasze podejrzenia, skłonić do badań i wizyty u lekarza. Niepokojącym objawem, towarzyszącym wyciekowi z sutka, jest zmiana wielkości i koloru brodawek.

Zdjęcie

Wydzielina z sutka nie zawsze oznacza zmiany nowotworowe /123/RF PICSEL
Wydzielina z sutka nie zawsze oznacza zmiany nowotworowe
/123/RF PICSEL


Pani Patrycja (49) zgłosiła się do mnie z dwustronnym wyciekiem z brodawek sutkowych. Przypominał on kobiece mleko, choć pacjentka nie była w ciąży i zbliżała się już do menopauzy. Była przerażona i podejrzewała nowotwór.

Uspokoiłem ją, wyjaśniając, że w większości przypadków przyczyna, odpowiedzialna za pojawienie się wycieku, jest łagodna i nie ma związku z nowotworem. Wyciek z brodawek najczęściej spowodowany jest przez zaburzenia hormonalne, stany zapalne i ropnie piersi, rzadziej – przez brodawczaki.

Reklama

Jeśli chodzi o hormony, to tkanka piersi jest na nie bardzo czuła. To dlatego piersi potrafią w drugiej połowie cyklu powiększyć się nawet o cały rozmiar. To wpływ progesteronu.

Jest jeszcze jeden hormon, który silnie wpływa na piersi – prolaktyna. W zdrowym organizmie produkowana jest w dużej ilości w okresie karmienia piersią. Jej zadaniem jest produkcja pokarmu. Zdarza się jednak, że poziom prolaktyny w organizmie kobiety jest zbyt wysoki, mimo, że nie jest ona w ciąży i nie karmi – a nawet nie planuje dziecka.

Wysoki poziom prolaktyny może powodować wypływ podobnej do mleka, wodnistej wydzieliny z brodawek i będzie to, z reguły wypływ symetryczny, z obu piersi naraz. Właśnie ta symetryczność jest jedną z przesłanek, wskazującą na hormonalne tło kłopotów. Pozostałe problemy, powodowane nadmiarem prolaktyny, to skąpe krwawienia miesiączkowe, które mogą nawet całkowicie ustępować, gdy poziom tego hormonu jest naprawdę wysoki. Daje się wtedy także zauważyć zmiany w zachowaniu.

Należą do nich nerwowość, drażliwość, czasem płaczliwość, a okresowo pojawiają się stany depresyjne. Kobiety mają tendencje do omdleń, kołatania serca, nękają je też bóle głowy, czasem z uczuciem ucisku nad czołem.

Warto pamiętać, że wyciek z piersi najczęściej ma miejsce pod koniec miesiączek. Takie objawy wskazują z dużym prawdopodobieństwem na hiperprolaktynemię, czyli właśnie wysoki poziom prolaktyny. Najczęstsze przyczyny wysokiego poziomu prolaktyny to m.in. silny i długotrwały stres, przewlekłe stosowanie leków uspokajających czy psychotropowych lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przez wiele lat.

Mogą to być też urazy głowy, przebyte choroby zapalne mózgu, a nawet pojawienie się guza w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny jest także częsty w zespole policystycznych jajników. W tej chorobie bowiem często dochodzi do przesadnego wydzielania estrogenów i, lub androgenów – a to z kolei stymuluje produkcję prolaktyny.

Hiperprolaktynemię leczy się hormonalnie pod okiem endokrynologa. Może się zdarzyć, że wyciek z brodawki ma charakter ropny. Wtedy wydzieliny ma żółtawy lub zielonkawy kolor. To wskazuje na obecność ropnia lub stan zapalny piersi. Dodatkowym objawem, towarzyszącym wyciekowi, może być temperatura lub stany podgorączkowe i ból piersi.

Wysięk ropny zwykle dotyczy tylko jednej piersi. W takiej sytuacji z reguły stosuje się leczenie antybiotykami. Zdarza się jednak, że antybiotykoterapia jest zupełnie nieskuteczna lub jakiś czas po jej zakończeniu ropień piersi powraca. Wtedy zalecane jest wyłyżeczkowanie ropnia, czyli oczyszczenie lub chirurgiczne usunięcie, najlepiej wraz z okoliczną, zapalnie zmienioną tkanką sutkową.

Warto także wykonać USG piersi, by sprawdzić, czy nie doszło do zmiany polegającej na poszerzeniu przewodów mlecznych. Przyczynia się to do zalegania w nich naturalnej wydzieliny, co z kolei prowadzi do stanów zapalnych. W przypadku rozszerzenia przewodów mlecznych wydzielina z piersi może występować nawet bez stanu zapalnego i przybierać kolor brązowawy, zielonkawy albo też przypominać twardawy żółty ser.

Zdarza się, że kobieta odkrywa na staniku niewielką plamkę krwi. Może być ona wynikiem krwistego wycieku z brodawki. Jest on najczęściej spowodowany obecnością wewnątrzprzewodowego brodawczaka.

Charakterystyczny jest tu jednostronny charakter wycieku, a niedaleko brodawki daje się wyczuć pod palcami niewielki guzek. Niestety, w kilku procentach przypadków krwawy wyciek z brodawki związany jest jednak z procesem nowotworowym. Często wtedy wyciekowi towarzyszy uczucie kłucia za sutkiem.

Dlatego taki stan zawsze trzeba zgłosić lekarzowi, który skieruje nas na badanie USG piersi lub mammografię, zleci biopsję zmiany i badanie cytologiczne wyciekającej treści. Zarówno brodawczaka, jak i guzek nowotworowy jak najszybciej trzeba usunąć.

Jeśli jednak badanie histopatologiczne wykaże obecność komórek nowotworowych, leczenie operacyjne będzie wymagało wsparcia radioterapią lub chemioterapią.

Poradnik krok po kroku

Badanie kości. Kobiety, u których stwierdzono zbyt wysoki poziom prolaktyny, powinny regularnie kontrolować gęstość kości. W przypadku hiperprolaktynemii występuje bowiem tendencja do zapadania na osteoporozę.

Tarczyca. Jeśli wysiękom towarzyszą zaparcia i uczucie zwiększonego odczuwania zimna, a także przybieranie na wadze, mogą mieć one związek z nieprawidłową pracą tarczycy. Przebadajmy więc poziom jej hormonów we krwi.

Zaćma i nerki. Cierpiące na nadmiar prolaktyny kobiety narażone są również na kamicę nerek, a w starszym wieku na zaćmę – dlatego powinny regularnie wykonywać badanie moczu i kontrolować stan wzroku.

Badanie galaktograficzne. Czasem, gdy pojawia się wydzielina z sutka, lekarz może nam zlecić to badanie. To rentgenowska metoda obrazowania przewodów mlecznych. Zdjęcie wykonuje się po podaniu do przewodów brodawki sutkowej wodnych środków cieniujących.

Warto wiedzieć

By poznać przyczynę, wykonajmy badania. Szczególnie kobiety po 40. roku życia powinny zwracać większą uwagę na stan piersi.

Badania. W przypadku niepokojącej wydzieliny z piersi standardowymi badaniami powinny być: USG piersi u kobiet przed 35. rokiem życia, mammografia u kobiet po 35. roku życia. Konieczne jest też wykonanie badania poziomu prolaktyny. Jeśli w wydzielinie obecna jest krew, wskazane jest badanie cytologiczne.

WIEK. Wyciek z piersi jest najczęściej związany z łagodnymi zmianami nienowotworowymi. Pamiętajmy, że wydzielina może dotyczyć obu piersi lub tylko jednej. Największą czujność powinny budzić wycieki jednostronne i zabarwione krwią. Szczególną uwagę na to powinny zwracać kobiety po 40. roku życia, zwłaszcza gdy wyciekowi towarzyszy wyczuwalna zmiana w piersi.

STANY DEPRESYJNE. Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie, ale ma tendencję do płaczliwości i miewa stany depresyjne i obniżenie nastroju, wskazane jest wykonanie badania krwi pod względem poziomu prolaktyny. Szybko i właściwie podjęte leczenie hormonalne pomoże wrócić do równowagi psychicznej.


Rodzaj wydzieliny:" style="vertical-align: middle;">

Ropna: Pojawia się raczej w jednej piersi, czasem przybiera kolor ropno-żółtawy lub zielonkawy – jest to najczęstszy objaw ropnia piersi lub jej stan zapalny. Wyciekowi często towarzyszy ból piersi oraz gorączka lub stany podgorączkowe.

Biała: Jest wodnista i podobna do mleka, najczęściej wycieka z obu piersi. Przyczyną problemu jest wysoki poziom hormonu przysadki mózgowej – prolaktyny, której poziom wzrasta np. podczas długotrwałego stresu czy przyjmowania przez długi okres leków uspokajających, psychotropowych lub pigułek antykoncepcyjnych. Wyciekowi może towarzyszyć nerwowość, drażliwość, płaczliwość, a nawet stany depresyjne.

Z krwią: Z reguły wycieka z jednej piersi. Jej przyczyną może być wewnątrzprzewodowy brodawczak, czyli łagodna zmiana w jednym z przewodów prowadzących do sutka. Bywa jednak, że krwawa wydzielina może być objawem nowotworu piersi, wtedy często wyciekowi towarzyszy uczucie kłucia za sutkiem.

NASZ EKSPERT - dr. n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Rewia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Raport na temat poczucia szczęścia Polek z analizą jego blokad - uwzględniający zmiany, jakie przyniosła światowa pandemia, przygotowany na zlecenie Gedeon Richter. więcej