Wstydliwe choroby. Pokonaj tabu

Są tacy lekarze, do których udajemy się ukradkiem albo nie chodzimy wcale. Nie przyznajemy się, że cierpimy na choroby przenoszone drogą płciową, schorzenia psychiczne i związane z jelitem grubym. To szczególnie niebezpieczne tabu. Nieleczone schorzenia nie tylko zabierają nam zdrowie, ale mogą być także przyczyną śmierci. Najwyższy czas przestać się wstydzić!

Z wirusem HIV można żyć wiele lat

Nosiciele wirusa HIV to nadal dla większości naszego społeczeństwa osoby niegodne szacunku: narkomani, homoseksualiści i prostytutki. Wprawdzie wiele osób zdaje sobie sprawę, że każdy może być zarażony, niemniej jednak mało kto decyduje się na wykonanie testu na HIV.

Reklama

Uważają, że lepiej nie wiedzieć, nie chcą się mierzyć z tym problemem. W efekcie często nosiciel HIV trafia do lekarza dopiero wówczas, gdy rozwija się u niego AIDS. Warto o HIV wiedzieć więcej i przełamać wstyd, zrobić test.

Nosicielem wirusa HIV może być każdy. Nie ma znaczenia wiek, płeć, orientacja seksualna. Jeśli odbywasz stosunek bez zabezpieczenia z partnerem, co do którego nie masz pewności, że nie jest nosicielem (nie wykonał testu), jesteś narażona na zakażenie.

Jesteś w stałym związku? Jesteś bezpieczna tylko wówczas, gdy twój partner jest ci wierny. Zyskasz dodatkowo pewność, jeśli oboje wykonacie test na HIV i wynik będzie ujemny.

Nie można się zarazić przez pocałunek. Nośnikiem wirusa jest krew, sperma i wydzielina pochwy. Na zarażenie wirusem HIV bardziej podatne są kobiety. Ryzyko zakażenia jest znacznie większe dla kobiety podczas stosunku z zakażonym mężczyzną, niż dla mężczyzny podczas stosunku z zakażoną kobietą.

W trakcie kontaktu seksualnego bez użycia prezerwatywy, jeśli dochodzi do wytrysku w pochwie, duża powierzchnia błony śluzowej ma bowiem długotrwały kontakt z zakażoną spermą. Leczenie u stomatologa i zabieg manikiuru są bezpieczne, pod warunkiem, że wszystkie narzędzia były za każdym razem sterylizowane lub dezynfekowane.

Test na HIV można wykonać bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo w specjalistycznym punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (adresy: www.aids.gov.pl). Pobranie krwi jest poprzedzone rozmową, uzyskasz też fachową odpowiedź na wszystkie pytania, a w razie pozytywnego wyniku możesz liczyć na pomoc i wsparcie.

Osoby z wynikiem dodatnim są objęte specjalnym programem leczenia antyretrowirusowego. Wcześnie rozpoczęta terapia chroni przed rozwojem AIDS na długie lata.

Osoby chore psychicznie

Zwłaszcza z depresją i schizofrenią, często ukrywają to, że się leczą. Powodem jest brak wiedzy na temat chorób psychicznych i niezrozumienienie sytuacji chorych. Pacjenci wstydzą się przyznać zwłaszcza do depresji i schizofrenii.

Na schizofrenię choruje 1 proc. polskiego społeczeństwa, czyli ok. 380-400 tys. osób. Choroba zaczyna się najczęściej w młodym wieku – u osób między 18. a 30. r.ż., gdy ludzie zaczynają rozwój zawodowy i zakładają rodziny. Tymczasem na jej temat panuje wiele mitów.

Wiele osób jest przekonanych, że chorzy na schizofrenię są niebezpieczni. To nieprawda. Osoba chorująca na schizofrenię może zachowywać się niebezpiecznie dla otoczenia, gdy jest w ostrej fazie choroby. Wtedy pojawiają się u niej urojenia, omamy lub halucynacje.

Należy jednak pamiętać, że wówczas chorzy najczęściej znajdują się w szpitalu, przyjmują leki, które zmniejszają nasilenie objawów lub powodują okresowe stany remisji. Panuje też przekonanie, że chorobą psychiczną można się zarazić. To mit.

To czynniki dziedziczne mogą sprawić, że dzieci będą chorować, tak jak ich ojciec lub matka, a nie żadne wirusy czy bakterie roznoszące schizofrenię. Absolutnie nie ma możliwości zarażenia się. Osoby z depresją są postrzegane jako leniwe, wiecznie niezadowolone z życia i to bez powodu.

To sprawia, że chorzy niechętnie dzielą się swoimi problemami. Nieleczone choroby psychiczne są śmiertelne – tak twierdzą lekarze. Co trzecia osoba z depresją popełnia samobójstwo. Wizyta u lekarza i podjęcie leczenia może uratować im życie. Bardzo ważne jest też wsparcie bliskich osób.

Rak jelita grubego

Na raka jelita grubego co roku umiera w Polsce ponad 30 osób dziennie. Ta choroba to u nas zabójca numer dwa spośród wszystkich nowotworów. Wykryta odpowiednio wcześnie, kiedy nie ma jeszcze przerzutów, jest uleczalna.

Niestety, wiele osób zwleka z wizytą u lekarza, a powodem jest wstyd. W Polsce u ponad 50 proc. chorych na ten nowotwór wykrywa się go w stadium tak zaawansowanym, że możliwości skutecznego leczenia są ograniczone.

Niepokojące są ślady krwi, krwawienia z odbytu, dokuczliwe zaparcia, biegunki połączone z oddawaniem dużej ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni, bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców, a także nudności, wymioty, poczucie niepełnego wypróżnienia.

Ponieważ w leczeniu raka jelita grubego czas jest najważniejszy, a sama choroba rozwija się zwykle bez objawów, ogromne znaczenia mają systematyczne badania profilaktyczne.

Najważniejsza jest kolonoskopia. Polega na dokładnym oglądaniu wnętrza jelita za pomocą endoskopu. Jeśli badanie nie wykaże nic niepokojącego, powinno się je powtórzyć po 10 latach.

Ale jeżeli jesteśmy dziedzicznie obciążeni chorobami nowotworowymi, trzeba je robić częściej, np. co 5 lat.

Ekspert: Polki ze wstydu nie chodzą do ginekologa

Każda kobieta powinna odwiedzać ginekologa co najmniej raz w roku, robić cytologię, badać piersi. Dzięki temu można wcześnie wykryć groźne choroby w momencie, gdy są wyleczalne.

Wiele kobiet jednak, szczególnie młodych dziewcząt, wstydzi się iść do ginekologa lub nie widzi takiej potrzeby.

Tymczasem każda kobieta powinna regularnie wykonywać cytologię. Badanie pomaga wykryć we wczesnym stadium raka szyjki macicy, kiedy jest on całkowicie wyleczalny. Zaleca się także, aby profilaktycznie wykonywać USG przezpochwowe.

Dzięki temu można wykryć zmiany, które mogą świadczyć o raku jajnika. Podczas każdej wizyty lekarz ginekolog powinien także zbadać piersi swojej pacjentki, aby wykryć ewentualne guzki i zlecić dalsze badania.

Jakie jeszcze choroby Polacy wolą przemilczeć niż leczyć?

1. Kiła (syfilis) to choroba przenoszona drogą płciową. Wywoływana przez bakterię, krętka bladego (Treponema pallidum). Kiłę leczy się penicyliną.

2. Grzybicę pochwy wywołują drożdżaki z rodzaju Candida, które normalnie wchodzą w skład naturalnej flory pochwy. Do cho roby dochodzi nie tylko przez zakażenie podczas stosunku płciowego, lecz np. po antybiotykach, gdy jesteśmy osłabione.

3. Hemoroidy to poszerzone żyły odbytu. W leczeniu pacjentom zaleca się zmianę stylu życia. Żylaki we wczesnym stadium można leczyć czopkami i maściami. Większe żylaki odbytu często leczy się tylko operacyjnie.

4. Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową. Może prowadzić do stanów zapalnych, ropni, zapalenia jajowodów, a nawet do bezpłodności. Rzeżączkę dość łatwo można wyleczyć (podaje się antybiotyki).

Do stresujących i wstydliwych badań należą m.in.: badania ginekologiczne, kolonoskopia, badanie per rectum, mammografia. Są to tzw. badania przesiewowe, dzięki którym można we wczesnym stadium wychwycić raka sutka, prostaty czy jelita grubego.

Info: Badania, którym poddajemy się bardzo niechętnie

Dla mężczyzn najbardziej wstydliwe jest badanie per rectum, czyli badanie odbytnicy palcem, stosowane jest u mężczyzn jako test przesiewowy w poszukiwaniu raka prostaty. W czasie badania pacjent leży na boku, z nogami podkurczonymi.

Lekarz stopniowo wprowadza do odbytnicy (na głębokość około 8 cm) palec chroniony rękawiczką. Opuszką palca zakreśla pełny obwód na każdej głębokości, aby sprawdzić, czy nigdzie na ścianach nie ma zmian.

Zamiast ukrywać, pokonaj ją w 15 minut

Powszechne przekonanie, że wszy związane są z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że wszawica jest tematem tabu. Tymczasem wszawica dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i klas społecznych. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie.

Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików lub wspólne korzystanie z grzebieni. Leczenie choroby jest dzisiaj bardzo łatwe. W aptekach są dostępne środki, które wystarczy użyć tylko raz i pozostawić na włosach 15 minut. Zawarty w preparacie środek oblepia wszy i sprawia, że się po prostu duszą. Potem wystarczy tylko umyć włosy i regularnie spra wdzać, czy problem nie powrócił.

Wstydliwe choroby skóry

1. Łuszczyca – to jedna z najczęstszych chorób skóry. Nieuleczalna, choć można łagodzić dolegliwości. Pacjenci wstydzą się swojego wyglądu. Typowe objawy to suche krostki pokryte srebrzystą łuską, ułożone symetrycznie po obu stronach ciała. Łuszczyca to także chore stawy, które bolą. Toczący się w nich proces zapalny może prowadzić do zniekształceń, a nawet inwalidztwa.

2. Trądzik pospolity – schorzenie skóry, które objawia się zaskórnikami oraz zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost i guzków. Wygląd skóry powoduje, że młodzi ludzie wstydzą się, unikają kontaktów z rówieśnikami. Choroba może być przyczyną wielu problemów psychicznych nastolatków.

3. Grzybica paznokci – szacuje się, że cierpi na nią 15-30 proc. dorosłych Polaków. Postrzegana jest jako choroba „z brudu”, dlatego wstydliwa. To nieprawda, bo najczęściej chorują osoby nadmiernie dbające o higienę.

4. Opryszczka narządów płciowych – chorzy boją się, że będą uważani za osoby źle prowadzące się. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez dotyk lub kontakty seksualne. Gdy mamy już w sobie zarazek, wystarczy spadek odporności, wywołany np. przeziębieniem lub miesiączką, by pojawiły się zmiany na narządach płciowych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej