Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Liczba zakażonych w Polsce sięga 750 tysięcy, ale tylko 50 tysięcy zdaje sobie z tego sprawę. A ile osób w ogóle wie o istnieniu tego wirusa? Oto trochę danych na ten temat.

Reklama

Wirus HCV został odkryty dopiero w 1989 roku, a dokładne badania na jego obecność wśród dawców krwi wykonuje się powszechnie od połowy 1992 roku.

Niestety, wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą trudno rozpoznawalną, prawie bezobjawową, aż do końcowego stadium, gdy mamy już do czynienia z marskością lub rakiem wątroby.

Życie z HCV

Do zakażenia wirusem HCV może dojść podczas bezpośredniego kontaktu z zakażoną krwią nosiciela. Wtedy, gdy dostaje się ona do naszego krwiobiegu. Najczęściej podczas transfuzji krwi, zabiegów chirurgicznych czy kosmetycznych, tam gdzie sprzęt był źle wysterylizowany, poprzez używanie wspólnej igły do iniekcji.

Nie można się zarazić HCV, dotykając krwi chorego, gdy na naszym ciele nie ma zranień, pęknięć naskórka. Nie ma też możliwości zakażenia się od nosiciela podczas normalnych codziennych kontaktów, wspólne spożywanie pokarmów czy napojów, a nawet poprzez kaszel czy katar.

Nie zakazisz się także obejmując się i całując oraz utrzymując bezpieczne kontakty seksualne (prawdopodobieństwo zakażenia jest niskie i wynosi około 3 proc. w 25-letnim współżyciu monogamicznym – źródło: prometeusze.pl).

Wśród osób zakażonych WZW typu C często pojawia się lęk przed zakażeniem osób najbliższych. Niepotrzebnie, bo wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny. W przypadku skaleczeń i drobnych ran, gdzie następuje nawet minimalne krwawienie, zakażony HCV powinien sam się opatrzyć. Ważne jest też, aby rzeczy osobiste, które potencjalnie umożliwiają kontakt krew-krew i tkanki (szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, nożyczki do paznokci itp.) chory miał tylko dla siebie.

Zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C w obrębie rodzin są rzadkie. Ale jeśli mieszkasz/mieszkałeś z kimś, u kogo zdia gnozowano wirusowe zapalenie wątroby typu C, warto wykonać badanie na obecność tego wirusa. Zresztą każdy z nas powinien choć raz w życiu zrobić takie badanie, bo zwykle o tej chorobie dowiadujemy się przypadkowo.

Leczenie

Wciąż nie ma skutecznej szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Dostępne są jedynie szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A).

Kiedyś leczenie było bardzo obciążające dla organizmu i mało skuteczne. Na szczęście w ostatnich latach pojawiły się nowe leki, lepiej radzące sobie z wirusem.

IK

Wirus HCV Hepatitis C Virus)

Wywołujący zapalenie wątroby typu C, zwany potocznie wirusem żółtaczki zakaźnej, rozwija się cicho i powoli, czasem nawet przez 30 lat, zanim nastąpią widoczne objawy. Możesz się nim zarazić wyłącznie przez kontakt z krwią.

Nie ma możliwości zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu C poprzez np. pocałunek czy dotyk. Aby wykryć zakażenie, trzeba wykonać test z krwi na obecność przeciwciał anty-HCV.

O skierowanie na nie możesz poprosić lekarza rodzinnego. Podstawowe badanie to koszt ok. 30 zł. Ale dalsze to już koszt ok. 300 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej