Wirus opryszczki wargowej może zaatakować mózg

Popularne „zimno” wywołane wirusem HSV-1 (herpes simplex) najczęściej pojawia się na wargach w postaci małych pęcherzyków. Wirus atakuje błony śluzowe jamy ustnej, także nosa (za opryszczkę narządów płciowych odpowiada wirus HSV-2).

Wirus przyczaja się w splotach nerwów i czeka na osłabienie organizmu, by zaatakować. Pojawiające się na twarzy pęcherzyki to mały problem i łatwo sobie z nim poradzić. Najlepszym spsobem jest acyklowir w tabletkach (np. Heviran, Virolex, Antivir, Acyclovir) w dawkach dobowych ustalonych przez lekarza.

Na zapas

Reklama

Choć lekarze z zasady nie zachęcają do gromadzenia zapasów leków, acyklowir w tabletkach jest tu jednym z nielicznych wyjątków. Dlaczego? Ponieważ najlepiej przyjąć lek, gdy tylko czujemy charakterystyczne swędzenie. Wirus opryszczki to nie tylko nieprzyjemne pęcherzyki. HSV-1 może być znacznie groźniejszy, gdy poprzez nerwy czaszkowe zaatakuje mózg.

Zdarza się to rzadko, ale ok. 200 osób rocznie w Polsce zapada na opryszczkowe zapalenie mózgu, które w skrajnych przypadkach kończy się nawet śmiercią.

Lepiej nie zwlekać

Zaczyna się dosyć typowo i łatwo nie powiązać ze sobą powstałych na wardze pęcherzyków z bólem głowy i łamaniem w kościach, czyli z typowymi objawami grypy. Gdy jednak ból głowy nie mija po kilku dniach, a pojawia się gorączka, towarzyszą jej drgawki, zawroty głowy, niedowład jednej z kończyn – niezwłocznie trzeba iść do lekarza.

To mogą być objawy opryszczkowego zapalenia mózgu. Lekarz może zlecić badanie EEG i tomograf głowy. Ważna jest szybka diagnoza, by w mózgu nie doszło do nieodwracalnych zmian, np.: utraty pamięci, kłopotów z wymową i motoryką ciała, przewlekłych stanów depresyjnych.

Dlatego osoby po przejściu opryszczkowego zapalenia mózgu stale pozostają pod opieką neurologa i psychologa. Badaniem jednoznacznie potwierdzającym opryszczkowe zapalenie mózgu jest zbadanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Podwyższone białka i leukocyty oraz przeciwciała dają odpowiedź. Szybkie podanie acyklowiru hamuje groźny rozwój infekcji.

Gdy kobieta jest w ciąży

Wirus opryszczki jest bardzo niebezpieczny dla noworodków, jeśli mama nigdy wcześniej nie miała kontaktu z wirusem i nie ma przeciwciał, które przekazałaby swojemu nienarodzonemu dziecku. Dlatego jeszcze w czasie ciąży bardzo ważne jest, by lekarz prowadzący ciążę podczas wywiadu pytał matkę o opryszczkę. Jeśli matka nie chorowała, można wykonać badanie na przeciwciała.

Gdy okaże się, że matka ich nie ma, przez pierwsze miesiące życia dziecka należy zachować szczególną ostrożność. Opryszczka u noworodka może wywołać powikłania neurologiczne, nawet utratę wzroku.

Jak można się zarazić, jak ustrzec?

Banalnie! Przez kontakt z zainfekowaną osobą (przez uścisk dłoni osoby, która ma opryszczkę), używając tych samych ręczników czy kosmetyków, przez pocałunek osoby z aktywną opryszczką. Jak uniknąć zarażenia? Wspierając odporność organizmu, unikając bezpośredniego kontaktu z osobą o aktywnej opryszczce i… myjąc starannie ręce.

Szcepionka przeciwko wirusowi HSV-1 byłaby najlepszym zabezpieczeniem przed nawrotami opryszczki oraz dalszym rozwojem infekcji niebezpiecznym dla mózgu. Badania nad taką szczepionką są bardzo zaawansowane. Wg doniesień naukowców, opracowanie jej jest kwestią najbliższej przyszłości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej