Wirus HPV groźny dla gardła

Czytałem, że przyczyną raka gardła może być wirus HPV, ten sam, który u kobiet powoduje raka szyjki macicy. Jak to możliwe? Czy można go jakoś wykryć, np. w próbce śliny? - pyta 44-letni Maciej z Poznania.

Rzeczywiście, badania przeprowadzone w ciągu ostatnich kilkunastu lat dowodzą, że wirus HPV jest odpowiedzialny za część nowotworów głowy i szyi (w tym gardła).

Reklama

Do przeniesienia go dochodzi głównie przez bezpośredni kontakt z błoną śluzową okolic intymnych lub skórą w ich okolicy.

Uważa się, że inną przyczyną zakażenia wirusem może być używanie np. wspólnych przedmiotów higieny osobistej, ręczników.

Nie wszyscy nosiciele wirusa zapadają na raka. Dowiedziono, że sprzyja temu obecność czynników współrakotwórczych (tzw. kokarcynogenów) – obniżona odporność komórkowa, niedobór substancji odżywczych (np. witaminy A), niehigieniczny tryb życia (np. palenie papierosów).

Na razie nie wykonuje się badań na obecność wirusa w błonach śluzowych gardła, choć niewątpliwie z czasem pojawi się taka możliwość.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej