Wirus czyha w wątrobie

Najgroźniejszy jest wirus HCV. Wywołuje marskość i raka. Zakażonych jest 300 tys. Polaków, a tylko 15 procent ma tego świadomość. Skutkiem przewlekłego zakażenia jest zwłóknienie i niewydolność wątroby.

Mirka i jej mąż Rafał radośnie rozpoczynali sezon żeglarski. Ubóstwiali pływać po Krainie Wielkich Jezior, biwakować pod chmurką w zatoczkach, a wieczorami siedzieć przy ognisku, pałaszując kiełbaski i pieczone ziemniaki. W tym roku jednak kilkudniowy wypad na Mazury nie spełnił oczekiwań pary wodniaków. Mimo że aura dopisała i wiatr dmuchał w żagle każdego dnia, Mirka siedziała w łodzi osowiała. Dokuczały jej mdłości.

– Pewnie kiełbasa nie była świeża – myślała, zażywając Enterol. Lek jednak nie pomógł, a ponieważ nudności 45-latki utrzymywały się nadal, po powrocie do domu od razu zadzwoniła do przychodni i zaklepała termin u lekarza rodzinnego.

Reklama

– Proszę odsłonić brzuch – powiedział internista po wstępnej rozmowie. Kolejno badał narządy jamy brzusznej, skupiając się zwłaszcza na wątrobie. – Jest trochę powiększona – zakomunikował pacjentce.

– Powinna pani jak najszybciej zrobić badania krwi na transaminazy, czyli enzymy wątrobowe. Trzeba również oznaczyć bilirubinę i przeciwciała anty-HCV – stwierdził. – Dam również pani skierowanie na USG wątroby i trzustki. Kilka dni później Mirka stawiła się w jego gabinecie z wynikami badań. – Transaminazy są podwyższone, co wskazuje na toczący się w wątrobie stan zapalny – tłumaczył internista.

– Jego przyczyną jest zakażenie wirusem. Potwierdzeniem diagnozy jest wynik badania przeciwciał przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C (HCV). Ich wysoki poziom we krwi świadczy o aktywności wirusa w pani organizmie.

Konieczne są dalsze, specjalistyczne badania i oznaczenie RNA wirusa

Istnieje bowiem kilka jego szczepów, mniej lub bardziej groźnych. – Co to właściwie znaczy? – zapytała Mirka, pełna obaw. – Zakażenie mniej groźnymi szczepami HCV daje bardzo dobre rokowanie, a leczenie trwa krócej.

– Na czym ono polega? – dopytywała się pacjentka. – Stosuje się kilka leków jednocześnie. Dostępne są już u nas leki najnowszej generacji (interferon i inhibitor proteazy), podaje się również rybawirynę. Zwykle terapia trwa kilka miesięcy do pół roku. Nowe leki są naprawdę bardzo skuteczne. Mirka musiała kilka miesięcy czekać na leczenie, ale było warto, bo mimo objawów ubocznych dało ono pozytywny efekt. Wirus HCV został wyeliminowany!

Jakie zalecenia otrzymała pacjentka?

Dbaj o lekkostrawną dietę, bez alkoholu i konserwantów. Potrzebujesz zwiększonej dawki kwasów omega-3 (ich źródłem są ryby i oleje z pierwszego tłoczenia).

Stosuj standaryzowane suplementy (z kontrolowaną zawartością składu), np. Essentiale forte, Olimp Sylimaron). Raz w roku rób kontrolne USG jamy brzusznej.

Nowa terapia – 96 proc. wyleczeń!

Na kwietniowym kongresie hepatologów i wirusologów w Londynie opublikowano zaskakująco pomyślne wyniki badań obejmujących aż 600 pacjentów z HCV. Nowa, czterolekowa terapia wirusowego zapalenia wątroby typu C okazała się skuteczna aż u 96 proc. chorych! Co więcej, nie cierpieli oni z powodu objawów niepożądanych, a lek podawano im zaledwie przez trzy miesiące.

Po tym czasie badania nie wykazały już u chorych obecności wirusa w organizmie. Nowe leki przechodzą właśnie procedury rejestracyjne w Unii Europejskiej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej