Wakacje w tropikach. Poznaj szczepienia, leki i zasady higieny

Zamierzasz spędzić urlop w Hiszpanii, Grecji, Egipcie, Kenii czy Indonezji? Warto pamiętać, że oprócz wspaniałych wrażeń, z dalekiej podróży można przywieźć poważną chorobę.

Czego się obawiać? Śmiertelnej malarii tropikalnej, choroby pasożytniczej obecnej w Afryce, na wyspach Oceanii oraz niektórych częściach Azji i Ameryki Łacińskiej. W Indiach ryzykujemy „złapanie” duru brzusznego, a w Egipcie wirusowego zapalenia wątroby typu A oraz „klątwy Faraona”, czyli biegunki podróżnych (zmaga się z nią co drugi turysta).

Jednak wszystkie te schorzenia łączy jedno: można im zapobiegać lub się ich ustrzec. Aby zminimalizować ryzyko chorób, na 1 do 2 miesięcy przed wyjazdem należy udać się do lekarza medycyny podróży (w Polsce jest ok. 230 takich gabinetów), aby dobrać i wykonać szczepienia ochronne, ustalić optymalną dawkę leków przeciwmalarycznych (gdy jedziemy do kraju, gdzie występuje malaria) oraz szczegółowo zapoznać się z zasadami higieny tropikalnej. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, cierpiących na choroby nerek, przewodu pokarmowego czy immunosupresję, dla osób w podeszłym wieku, dzieci, kobiet w ciąży.

Reklama

Na stronie internetowej Wielkopolskiego Centrum Medycyny Podróży (http://www.raport.medtrop.pl/) znajdziesz Indywidualny Medyczny Raport Podróży (koszt 45 zł) z informacjami na temat zagrożeń chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi w danym rejonie świata, a także sposób postępowania w przypadkach ukąszeń przez zwierzęta jadowite i niebezpieczne.

Jedynym szczepieniem wymaganym przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne jest szczepienie przeciwko żółtej febrze

To choroba wirusowa zagrażającej życiu (20 proc. śmiertelności) przenoszona przez komary. Jest ono obowiązkowe dla osób wyjeżdżających do niektórych tropikalnych krajów Afryki i Ameryki Południowej.

Zalecane szczepienia to szczepienia przeciwko takim chorobom jak: dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, tężec, błonica, krztusiec, świnka, różyczka, odra i wścieklizna. Szczepienia chronią przed wyżej wymienionymi chorobami bakteryjnymi lub wirusowymi.

Nie ma, niestety, żadnych szczepień zabezpieczających przed tzw. klątwą Faraona i chorobami wywołanymi przez pasożyty (malaria, leiszmanioza, schistosomoza, robaczyce przewodu pokarmowego). Tę rolę spełnia znajomość i przestrzeganie zasad higieny tropikalnej.

Przed malarią przenoszoną przez komary (które czasem występują np. w Grecji), chronią leki przeciwmalaryczne zapisane przez lekarza medycyny podróży i wykupione w Polsce przed wyjazdem.

Wybrane zasady higieny tropikalnej

Nasz ekspert: lekarz chorób wewnętrznych Marcin Miduch

Pij wyłącznie wodę przegotowaną, butelkowaną lub puszkowaną, bez kostek lodu.

Nie jedz surowych owoców, warzyw, mięsa na bazarach ani niczego surowego przechowywanego w lodzie.

Myj zęby tylko wodą przegotowaną lub mineralną.

Myj (lub dezynfekuj) ręce przed każdym posiłkiem, susz ręce ręcznikiem papierowym, nigdy z tkaniny.

Nasz ekspert: lekarz chorób wewnętrznych Marcin Miduch

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej