Udar mózgu: Objawy i leczenie

O tej chorobie warto mówić, ponieważ stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów na całym świecie. W Polsce każdego roku zapada na nią aż 75 tysięcy osób. Dowiedz się, jakie nietypowe zaburzenia powinny Cię zaniepokoić oraz w jaki sposób możesz uchronić się przed wystąpieniem groźnego udaru.

Zdjęcie

/Arch./Fotolia
/Arch./Fotolia

Udar mózgu to zespół objawów neurologicznych, do powstania których dochodzi w wyniku zaburzeń dopływu krwi do mózgu. Wyróżniamy dwa rodzaje: udary niedokrwienne, które stanowią nawet 85% przypadków, oraz krwotoczne. Do powstania pierwszego dochodzi w wyniku zamknięcia tętnicy bądź tętniczki wewnątrzmózgowej. Drugi to efekt jej pęknięcia.

Kto jest narażony?

Czynniki ryzyka dzielimy na modyfikowalne, czyli te, na które mamy wpływ, i niemodyfikowalne – niezależne od nas. Pierwsza grupa dzieli się dodatkowo na dwa typy: nawyki i styl życia oraz choroby sprzyjające.

Reklama

I tak nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, dieta bogata w tłuszcze, cukier i sól oraz siedzący tryb życia i długotrwałe narażenie na stres mogą doprowadzić do chorób zespołu metabolicznego.

Wyróżniamy wśród nich miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, a także otyłość. One natomiast bezpośrednio zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Do czynników niemodyfikowalnych zaliczamy: wiek – na udar narażone są szczególnie osoby starsze, które ukończyły 60. rok życia; płeć – jak podają statystyki, problem częściej dotyczy mężczyzn; czynniki genetyczne – ryzyko udaru rośnie, jeśli przebył go któryś z członków naszej rodziny.

Symptomy udaru mózgu

O zaburzeniach krążenia móz gowego mogą świadczyć szumy uszne lub zes pół otępienny, który przejawia się problemami z koncentracją i zaburzeniami pamięci. Zaniepokoić powinny nas silne zawroty i bóle głowy, nagłe czy przemijające niedowłady kończyn, a także zaburzenia mowy, słuchu, wzroku czy równowagi.

Wiele osób bagatelizuje te symptomy, sądząc, że to osłabienie, które zaraz minie. Oczywiście niektóre z objawów mogą na to wskazywać, jednak lepiej natychmiast zgłosić się do szpitala, żeby to lekarz postawił właściwą diagnozę.

Powrót do zdrowia

Konsekwencje, jakie niesie ze sobą udar mózgu, zależne są od stopnia jego rozległości i czasu, w którym pacjent otrzymał pomoc. Nie jest jednak powiedziane, że zmiany po udarze są zupełnie nieodwracalne.

Mózg przez całe życie pozostaje plastyczny, ma zatem zdolność do drobnej regeneracji. Ograniczenia ruchowe, zaburzenia równowagi czy deficyty sfery poznawczej mogą mieć różny stopień nasilenia.

Opieka fizjoterapeuty i neuropsychologa pozwala opracować indywidualny program terapii dopasowany do potrzeb konkretnego chorego. Intensywna i systematycznie prowadzona rehabilitacja zwiększa szansę szybszego powrotu do zdrowia.

Dieta zalecana po udarze

Warto jeść ryby, które zawierają kwasy omega-3, korzystnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy. Zaleca się także spożywanie dużej ilości świeżych warzyw oraz owoców i unikanie smażonych, tłustych mięs.

Tekst: BT. Konsultacja: Beata Tarnacka dr hab. n. med. neurolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Telemax

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej