Uciec przed zakrzepicą

Zatorowość płucna jest podstępną chorobą. Choć kluczowe są tu skłonności genetyczne, pojawić się może także u z pozoru zdrowej osoby. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

Reklama

Kiedy wewnątrz naczyń, w których powinna krążyć krew, powstają skrzepliny robi się niebezpiecznie. Mogą one zamknąć odpływ krwi lub przemieścić się do płuc.

■ Predyspozycje dziedziczne

Przeprowadź wywiad rodzinny. Zapalenia żył, kłopoty z krzepliwością krwi, a nawet żylaki mogą być sygnałem ostrzegawczym. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem – po 40. roku życia ścianki żył grubieją i tracą elastyczność. Dlatego istotne są regularne badania kontrolne.

Brak ruchu

Siedzący i stojący tryb życia jest dla żył bardzo niekorzystny. Nasze łydki podczas ruchu działają jak pompa, która pomaga przesuwać krew do góry. W bezruchu krążenie jest utrudnione. Na zakrzepicę narażone są również osoby unieruchomione z powodu choroby, cierpiące na zapalenia stawów lub jelit.

Częste podróże

Istnieje schorzenie nazywane „zespołem klasy ekonomicznej”. W czasie wielogodzinnego siedzenia, nacisk na tylne powierzchnie uda oraz dół podkolanowy powoduje zastój krwi żylnej w kończynach dolnych.

Ciąża

Panie spodziewające się dziecka, często uskarżają się na opuchnięcia nóg. Należy je zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, który pomoże się z nimi uporać.

Intensywne treningi

Sportowcom często trudniej powiązać niepokojące objawy z chorobą. Tłumaczą je przetrenowaniem lub urazem. Faktem jest, że niektóre kontuzje i konieczność unieruchomienia kończyny sprzyjają rozwojowi schorzenia.

Narażeni na zakrzepicę żył podobojczykowej i pachowej są wszyscy ci, którzy regularnie obciążają kończyny górne. Jeśli łączy się to z uwarunkowaniami anatomicznymi, może powstać zakrzep.

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznania dokonuje się na podstawie szczegółowego wywiadu, oznaczenia zawartości D-dimeru we krwi (ocena układu krzepnięcia) i USG żył głębokich z przystawką Dopplera. Terapia polega najczęściej na podawaniu leków przeciwzakrzepowych. Może trwać nawet wiele miesięcy, ale prowadzi do wyleczenia.

Jak zapobiegać?

1 Utrzymuj prawidłową masę ciała. Nadwaga znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepicy. Dodatkowo bogata w tłuszcz dieta pogarsza stan żył i utrudnia krążenie krwi.

2 Hartuj nogi. Zimny prysznic ma bardzo korzystny wpływ na pracę żył. Możesz też wykonać masaż na przemian zimnym i ciepłym strumieniem wody. Parę razy w tygodniu warto też zrobić pobudzający piling.

3 Pij dużo wody. Kiedy jesteś odwodniona, krew staje się bardzo gęsta i wolniej płynie. Dlatego najlepszym sposobem na wspomaganie krążenia jest wypicie szklanki wody po przebudzeniu.

4 Siedź „po amerykańsku”. Przynajmniej przez kilka minut dziennie twoje nogi powinny znajdować się powyżej linii serca. W pracy nie polecamy kłaść nóg na biurku, ale już mały podnóżek zrobi dużą różnicę.

5 Przed długą podróżą weź aspirynę. Zapobiega stanom zapalnym i tworzeniu się zakrzepów. Niektórzy specjaliści radzą więc łykać ją profilaktycznie.

6 Bądź w ruchu. Nie musisz uprawiać sportu wyczynowo, wystarczy codzienny półgodzinny spacer. Zaprzyjaźnij się z kijkami do nordic walkingu – chodzenie stanie się ciekawsze!

Niepokojące objawy

Ból łydki. Gwałtowny i ostry, często mylony jest ze skurczem. Jednak, w przeciwieństwie do niego, nie mija po rozmasowaniu nogi. Przeciwnie, nasila się, gdy poruszasz stopą i powoduje duży dyskomfort w czasie chodzenia. Opuchlizna najczęściej pojawia się w okolicach kostki, czasem na podudziu lub udzie. Występuje zawsze poniżej zakrzepu.

Nie bagatelizuj też puchnięcia rąk – zakrzepy pojawiają się nie tylko w kończynach dolnych! Oprócz obrzęku zauważyć można często, że skóra jest ciepła i zaczerwieniona. Są to typowe objawy stanu zapalnego.

Zasinienie wskazuje na nieprawidłowość krążenia w okolicy powstania skrzepu. Bywa też, że w zmienionym chorobowo miejscu zmienia barwę na brunatną. Gorączka. Obrzękowi kończyn bardzo często towarzyszy stan pod-gorączkowy. Zdarza się jednak, że temperatura skacze do 40 stopni i jest jedynym objawem choroby. Wówczas diagnoza może być utrudniona.

Przyspieszony rytm serca. Niektórzy pacjenci cierpią-cy na zakrzepicę, skarżą się na tak zwaną trachykardię, czyli niemiarową akcję serca. Mogą pojawić się także duszności, ból w klatce piersiowej, a nawet zasłabnięcie.

Trudno gojące się rany. Czasem choroba przebiega bezobjawowo i odkrywamy ją już, gdy wystąpią powikłania. Najczęstszym z nich są owrzodzenia, które trudno się leczą i często nawracają.

To warto wiedzieć

Jak dobrać i zakładać rajstopy uciskowe? Choć nie pomagają wyeliminować choroby, są prostym, bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem walki z jej objawami. Stopień ucisku pomoże ci określić lekarz, a rozmiar dobierze specjalista w sklepie medycznym (udaj się tam rano, zanim kończyna opuchnie).

Zakładanie przypomina trochę nawlekanie poszewki na kołdrę. Wywiń pończochę na lewą stronę, wsuń na palce stóp i stopniowo naciągaj coraz wyżej na nogę. Następnie załóż gumowe rękawice i bardzo dokładnie wygładź fałdki i nierówności materiału.

Leczenie operacyjne. Chociaż w walce z zakrzepicą zwykle skuteczna jest drobnocząsteczkowa hepa-ryna (podaje się ją w postaci zastrzyków podskórnych), konieczny bywa zabieg chirurgiczny. Ta metoda stosowana jest dość rzadko, najczęściej w przypadkach długotrwałej i nawracającej choroby. W trakcie zabiegu do żyły głównej dolnej wszczepia się na stałe filtr. Zazwyczaj wykonany jest ze specjalnego stopu lub nierdzewnej stali. Jego kształ kojarzy się z otwartą parasolką. Zadaniem filtra jest powstrzymanie zakrzepów płynących z krwią do tętnicy płucnej.

Masaż wspomaga krążenie. Wykonywany dwa razy dziennie – po przebudzeniu i przed snem – przyniesie nie tylko korzyści zdrowotne, ale i estetyczne. Masaż usprawniający przepływ krwi, to przecież nie tylko sposób na zapobieganie opuchnięciom, ale także sprawdzona metoda walki z cellulitem.

Jak prawidłowo masować nogi? Najlepiej nanieś na dłonie olejek lub balsam, np. z kofeiną. Przesuwaj dłonie od dołu ku górze: od kostki po pachwinę. Nacisk powinien być dość mocny. Możesz posłużyć się także specjalnym masażerem. W trakcie kąpieli (ciepłej, nigdy gorącej) do zrobienia masażu użyj szczotki lub szorstkiej gąbki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Show
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej