Typowo letnie poparzenia. Co warto mieć w apteczce?

Jak postępować w przypadku najczęstszych wakacyjnych urazów? Oto część pierwsza naszego letniego cyklu, prezentującego zasady pierwszej pomocy.

Spaleni słońcem

Przy lekkim zaczerwienieniu skóry spowodowanym nadmierną ekspozycją na słońce wystarczy posmarowanie jej kosmetykami łagodzącymi typu „po opalaniu”. Pomoże też maseczka z jogurtu, którego grubą warstwę nakładamy na zaczerwienione miejsca. Na twarz można położyć plastry ogórka.

Reklama

Użyjmy panthenolu w piance – im szybciej go zaaplikujemy, tym skuteczniej złagodzimy pieczenie.

Zaczerwienione miejsca chłodzimy zimną wodą, ale stopniowo – najpierw polewamy je letnią wodą i stopniowo obniżamy jej temperaturę. Jeśli nie doszło do oparzenia z pęcherzami, polewamy to miejsce wodą przez 10-15 min. Przy poparzeniu z widocznymi bąblami, chłodzimy wodą przez 30 min (patrz: ramka „Opinia eksperta”).

Możemy również użyć woreczków żelowych typu cold-hot pack (jeżeli mamy je gotowe, schłodzone w zamrażarce) lub opatrunków hydrożelowych. Jeżeli oparzeniom towarzyszy gorączka, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.

Nieprzyjemne meduzy

Na poparzenie jadem meduzy narażeni są turyści spędzający urlop nad ciepłymi morzami (m.in. na południu Europy). Objawy obejmują piekący ból, zaczerwienienie skóry lub wysypkę. Jeżeli powierzchnia poparzenia jest duża (np. obejmuje całą długość nogi), koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Przemyj podrażniony obszar dużą ilością słonej wody (słodka tylko zaogni stan zapalny) i spróbuj usunąć komórki parzydełkowe pęsetą (jeśli jej nie masz, wykorzystaj dwie karty bankomatowe niczym szczypce) – chodzi o to, by nie dotykać parzydełek. Następnie przemyj ranę wodą mineralną i opatrz ją jałowym opatrunkiem.

Parząca roślina

Urazy spowodowane kontaktem z pokrzywą nie wymagają terapii, ale już zetknięcie z barszczem Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) grozi poparzeniami II stopnia.

Roślina wygląda jak ogromny koper – może osiągać do kilku metrów wysokości. Jej sok, który znajduje się w łodydze oraz w mikrowłoskach, zawiera furanokumaryny, które pod wpływem wysokiej temperatury reagują z komórkami ludzkiej skóry, powodując oparzenia.

Zaczerwienienie oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym pojawiają się od 30 min do 2 godzin od zetknięcia się z rośliną. Jeśli miałeś styczność z barszczem, dokładnie przemyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Poparzenia chemiczne

Jeśli mieliśmy styczność z wapnem niegaszonym, nie usuwamy go za pomocą wody, bo to wzmacnia jego parzące działanie, lecz ścieramy je, a dopiero potem spłukujemy silnym strumieniem wody.

Również bieżącą wodą usuwamy innego rodzaju substancje chemiczne ze skóry. Zakładamy jałowy opatrunek. W przypadku połknięcia substancji żrącej nie powodujemy wymiotów, ale natychmiast udajemy się do szpitala – doraźnie możemy podać wodę dla rozcieńczenia czynnika parzącego.

Rodzaje oparzeń

Wyróżniamy dwa rodzaje oparzeń z uwagi na czynniki, które je powodują: • oparzenia termiczne – wywołane przez czynniki fizyczne (np. ciepło, ogień, słońce, prąd elektryczny) • oparzenia chemiczne – wywołane przez substancje żrące (np. kwasy, zasady, wapno).

Stopnie oparzeń

Objawy oparzeń często widoczne są na pierwszy rzut oka, jednak w zależności od stopnia mogą mieć różny obraz:

• oparzenia pierwszego stopnia – oparzone miejsce jest zaczerwienione i bolesne, jednak powierzchnia skóry jest sucha oraz pozbawiona pęcherzy

• oparzenia drugiego stopnia – oparzone miejsce jest czerwone, bolesne, występują na nim pęcherze, a gdy pękną, skóra jest wilgotna

• oparzenia trzeciego stopnia – skóra w miejscu poparzenia jest bardzo blada i sucha, dodatkowo niebolesna z uwagi na zniszczenie nerwów czuciowych.

Co robić w razie oparzenia?

Powinniśmy stosować się do następujących zasad:

• Niezwłocznie usuwamy czynnik wywołujący oparzenie.

• Unikamy niepotrzebnego wysiłku.

• Chłodzimy oparzone miejsce zgodnie z regułą 4x15 – jeśli od wypadku nie upłynęło 15 min (max. 30 min), polewamy oparzone miejsce wodą o temp. ok. 15°C, z wysokości ok. 15 cm, przez 15 min.

• Jeśli od oparzenia upłynęło ponad 30 minut, nie chłodzimy uszkodzonego miejsca. Okrywamy poszkodowanego i zapewniamy komfort cieplny.

Kiedy należy wezwać pomoc?

Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia oraz oparzenia elektryczne z uwagi na możliwe zaburzenia rytmu serca zawsze wymagają kontaktu z lekarzem. Również w przypadku oparzeń twarzy i okolicy narządów płciowych niezbędne jest wezwanie pomocy medycznej. W tego typu sytuacjach należy pamiętać o prawidłowych zasadach udzielania pierwszej pomocy, której Zespół Akademii Ratownictwa LUX MED uczy m.in. młodzież podczas bezpłatnych szkoleń UMIEM POMÓC w szkołach ponadgimnazjalnych.

Opatrując osobę poparzoną nie wolno:

• Zrywać odzieży, która przykleiła się do skóry.

• Dotykać ran oparzeniowych, opatrywać niejałowymi materiałami (np. chusteczkami higienicznymi).

• Niczym smarować miejsca oparzonego.

• Nakłuwać lub przebijać samodzielnie pęcherzy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej