Torbiele Nabotha

Podczas wykonanego w listopadzie tego roku kobiecego USG wykryto u mnie w szyjce macicy pęcherzyk Nabotha. Inne wyniki (także wynik cytologii wg systemu Bethesda) mam prawidłowe. Skąd bierze się ta choroba? Czy może przekształcić się w nowotwór? Anna z Dąbrowy Górniczej (ŻnG 1)

Odpowiada Hanna P. z Katowic: Torbiele Nabotha, pojedyncze lub mnogie, pojawiają się zazwyczaj podczas odnawiania się nabłonka w trakcie samoistnego gojenia się nadżerek.

Reklama

Są skutkiem zatkania przez niego gruczołów produkujących śluz. Ponieważ nie znajduje on ujścia, gromadzi się, tworząc niewielkie „pęcherzyki” widoczne w badaniu ginekologicznym. Torbiele Nabotha to zmiany łagodne, nie dające objawów. Zdania na ich temat wśród ginekologów są podzielone: jedni zalecają ich usunięcie, inni – po wykonaniu badania cytologicznego wykluczającego poważne zmiany komórkowe – jedynie obserwację.

Bywają też wskazaniem do wykonania kolposkopii. U mnie torbielka była jednak duża, miała ok. 2 cm, tak że zamykała światło ujścia szyjki macicy.

Została nakłuta, jej zawartość usunięta, a następnie przymrożona azotem. Wiem, że wypala się je też laserem lub za pomocą elektrokoagulacji. Zabieg można wykonać ambulatoryjnie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej