Tomografia komputerowa. Jak przebiega, kiedy się wykonuje?

Reklama

Badanie tomografem komputerowym to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej. Pozwala na obejrzenie ciała od środka. Umożliwia precyzyjne zobrazowanie niemal wszystkich narządów wewnętrznych i rozpoznanie zachodzących w nich zmian chorobowych.

Najpierw USG

Przed tomografią zwykle wykonywane jest USG. Często wystarcza, aby stwierdzić nieprawidłowości w narządach i podjąć leczenie, gdy choroba daje o sobie znać typowymi objawami. Nie ma do niego przeciwwskazań.

W USG możemy przebadać wszystkie narządy, poza układem nerwowym. Jeśli jednak wynik USG budzi wątpliwości, lekarz zleca tomografię komputerową. Jest bardziej dostępna niż rezonans, dlatego lekarze chętniej wypisują skierowania właśnie na TK.

Tomografia może być też badaniem wykonanym w pierwszej kolejności, gdy konieczne jest precyzyjne prześwietlenie głowy, np. w podejrzeniu chorób mózgowia, twarzoczaszki czy zatok przynosowych. Sprawdza się też, gdy zgłaszamy się na pogotowie z ostrymi dolegliwościami brzucha lub klatki piersiowej i nie do końca wiadomo, co jest ich powodem.

Wtedy badanie to pomaga znaleźć przyczynę i ułatwia zaplanowanie zabiegu. Dzięki diagnozie postawionej na podstawie wyniku tomograficznego, można uniknąć klasycznej operacji na rzecz laparoskopii.

Tomografia komputerowa przydatna jest także w diagnozowaniu zapalenia wyrostka robaczkowego, które może dawać niejednoznaczne objawy.

Ważnym wskazaniem do badania jest podejrzenie nowotworu, gdyż umożliwia wykrycie bardzo małych guzów, nawet wielkości ziarenka ryżu.

Powszechnie TK wykonywana jest w szpitalach na oddziałach ratunkowych, np. w przypadku urazu głowy, udaru czy po wypadku. Pozwala w krótkim czasie zdiagnozować uszkodzenia w kilku różnych narządach (tzw. urazy wielonarządowe) i podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Tomografia dobrze ukazuje urazy związane z krwotokami z różnych narządów.

Na czym polega?

W czasie badania pacjent leży nieruchomo wewnątrz komory aparatu, przypominającej tunel. Lekarz informuje, co w danym momencie badania mamy robić. Wokół ciała przesuwa się lampa rentgenowska, robiąca wiele (kilkadziesiąt, a nawet kilkaset) zdjęć danego narządu lub fragmentu ciała pod różnym kątem – w różnych płaszczyznach i warstwach.

Obraz jest przekazywany do komputera ze specjalnym oprogramowaniem. W ten sposób powstaje precyzyjny, dwu- i trójwymiarowy obraz danego narządu, umożliwiający obejrzenie części ciała w różnych płaszczyznach.

Jak się przygotować?

Jeśli do badania stosowany jest środek kontrastujący, należy być na czczo (ok. 6 godzin od ostatniego posiłku). Powinniśmy mieć na sobie luźne ubranie, pozbawione metalowych elementów, np. sprzączek, guzików, suwaków, bo mogą zakłócić obraz.

Chorujący na cukrzycę, przyjmujący leki z grupy biguanidów (np. preparaty Metformax, Metformin, Siofor, Formetic, Gluformin itp.), powinni je odstawić na 48 godzin przed TK.

Trzeba to uzgodnić z lekarzem prowadzącym. Podobnie diabetycy, leczący się insuliną, powinni uzgodnić godzinę jej przyjęcia. Osoby z chorobami tarczycy muszą wcześniej oznaczyć poziom TSH oraz hormonów tarczycowych.

Przeciwwskazania

Ze względu na większą dawkę promieniowania niż przy zwykłym RTG tomografia nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży (może być wykonana w przypadku zagrożenia życia). Często do badania podawany jest środek kontrastujący. Dzięki niemu narządy są lepiej uwidocznione.

Warto pamiętać, że kontrast jest obciążeniem dla nerek. Dlatego jego podanie nie jest wskazane dla chorujących na niewydolność tych organów. Trzeba go unikać również wtedy, gdy w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na środek cieniujący. Aby jak najszybciej usunąć kontrast z organizmu po badaniu, wypijmy minimum 2 litry wody.

Kiedy ANGIO-TK?

Tomografia komputerowa angio to najbardziej precyzyjne badanie naczyń krwionośnych, np. w mózgu lub żylaków.

Jest połączeniem angiografii i tomografii. Podobnie jak w tradycyjnej angiografii, konieczne jest podanie środka kontrastowego. Jednak nie odbywa się to przez cewnik wprowadzony do naczynia.

Kontrast podawany jest dożylnie, co znacznie zmniejsza inwazyjność badania. Angio-TK jest wykorzystane m.in. do oceny naczyń mózgowych (w diagnozowaniu tętniaków, przetok tętniczo-żylnych), tętnic szyjnych i kręgowych (do oceny stopnia nasilenia zmian miażdżycowy), naczyń brzusznych, tętnic płucnych (zator).

WAŻNE! W tomografii wykorzystywane są promienie Roentgena, które prześwietlają określone partie ciała.

Tylko ze skierowaniem

Na tomografię musimy mieć skierowanie. Wypisze je lekarz specjalista – chirurg, neurolog, ortopeda, neurochirurg, kardiolog, onkolog – w zależności od celu badania.

Nie może tego zrobić lekarz rodzinny. Tomografię ze skierowaniem wykonamy bezpłatnie w ramach NFZ.

W prywatnych placówkach ceny badania tomografem komputerowym wahają się w granicach 200–1000 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej