TIA – przejściowe niedokrwienie mózgu

Jeśli ktoś z Twoich bliskich nagle omdlewa lub zdradza objawy osłabienia mięśni czy np. niedowład ręki, natychmiast wezwij pogotowie.

Nic nie zapowiadało problemów. 54-letni Marian wrócił z pracy i zasiadł przy stole do obiadu, który zawsze podawała mu Alina. Po krótkiej chwili łyżka wypadła mu z dłoni. Palce mężczyzny były przykurczone, nie mógł ich rozprostować.

Reklama

– Co się stało? – zapytała żona. Nie odpowiadał, sprawiał wrażenie nieobecnego. Przestraszona Alina od razu zadzwoniła po karetkę. Ratownik medyczny wypytał ją o objawy męża i ambulans niezwłocznie zawiózł go do szpitala na oddział neurologiczny. Gdy poddano go badaniu lekarskiemu, mógł mówić, a pozostałe objawy były już prawie niezauważalne.

– Czy leczy się pan na nadciśnienie tętnicze? – pytał neurolog. – Tak, od kilku lat biorę leki – odparł pacjent. Tomografia komputerowa głowy nie wykazała zmian w mózgu, podczas USG tętnic domózgowych (szyjnych) nie stwierdzono zwężeń, prawidłowy był również zapis EKG. U Mariana nie rozpoznano udaru, a jedynie incydent TIA (Transient Ischemic Attack), czyli przemijające niedokrwienie mózgu.

– Przyczyn TIA jest wiele – tłumaczył lekarz. – Do niedokrwienia mózgu dochodzi zwykle wskutek gwałtownego spadku ciśnienia, zaburzeń rytmu serca lub niedrożności tętnicy szyjnej. Objawy to zwykle drętwienie oraz lekki niedowład kończyny i mięśni twarzy, ponadto zawroty głowy, problemy z mówieniem, chwilowa utrata widzenia, omdlenie.

TIA to poważne ostrzeżenie organizmu, bo incydent dość często poprzedza wystąpienie udaru mózgu. Pacjent pozostał na oddziale pod obserwacją. Otrzymywał leki rozrzedzające krew (kwas acetylosalicylowy ASA).

Zmieniono mu zestaw leków na nadciśnienie – zamiast jednego musi brać trzy różne medykamenty, co zapewnia lepszą kontrolę ciśnienia. Jakie zalecenia dostał od neurologa?

Zrób ponowne badania. Wskazane są EKG (holter), tzw. profil lipidowy, ważne jest też monitorowanie stężenia cukru we krwi. Zażywaj kwas acetylosalicylowy – w dawce 75 mg na dobę (np. tabletki polocard, acard). Zmniejszysz w ten sposób ryzyko tworzenia się skrzepów zwężających tętnice zaopatrujące mózg w krew.

Zmień sposób żywienia na zalecany w profilaktyce miażdżycy naczyń krwionośnych. Unikaj tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (nasyconych), zastąp je olejem rzepakowym, oliwą z oliwek, margaryną.

Zrezygnuj z pełnotłustego nabiału na rzecz chudego. Jedz ryby, orzechy dostarczające dużej ilości kwasów omega-3 (rozrzedzają krew, działają przeciwzapalnie, wzmacniają i chronią naczynia). Unikaj stresów przyczyniających się do nagłych skurczów naczyń, co może sprzyjać udarom.

Jakie badania najważniejsze?

Jeśli przeszłaś incydent przemijającego niedokrwienia mózgu, powinnaś wykonać kilka badań diagnostycznych, najważniejszych w profilaktyce przeciwudarowej.

Chodzi o tomografię komputerową mózgu, echo serca (USG przez klatkę piersiową), a także USG dopplerowskie tętnic szyjnych.

W uzasadnionych przypadkach należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym. Wykrywa on w mózgu obszary trwałego niedokrwienia (wskutek przebytych incydentów TIA, mikroudarów).

Niezwykle istotnie jest też leczenie innych schorzeń, które zwiększają ryzyko udaru. Należy do nich nadciśnienie, arytmia, cukrzyca, hipercholesterolemia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej